پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

معرفی حجت الاسلام اسدالله آهنگری و حجت الاسلام عین الله سلمانی

8

 

اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه : روحانیون بسیاری در بخش چهاردانگه در زمان های قدیم که هیچ گونه امکانات ارتباطی نبود، با زحمت ها و تلاش خود مردم را با احکام نوری دین مبین اسلام آشنا می نمودند و بر سر منابر مردم را موعظه و به آنها  احکام الهی را آموزش می دادند. هیچگونه  چشم داشتی از مردم نداشتند و برای کارشان قیمت تعیین نمی نمودند و در مجالس مردم حضوری تاثیر گذار داشتند. آنها استوانه های ارزشمندی در محل برای حل و فصل بسیاری از اختلافات بودند که بعد از رحلت آنها جای خالی آنها به شدت ملاحظه می شود.

از روحانیون خدومی که در روستای ازنی بدون هیچگونه چشم داشتی  سال ها برای این روستا و روستاهای اطراف زحمت کشیدند را معرفی می نمایم تا یاد آنها را گرامی بداریم.

 

حجت الاسلام والمسلمین اسدالله آهنگری

 

ahangari-1


یکی از روحانیون خدمت‌گذاری که سال‌‌ها از عمر شریفش را در منطقه چهاردانگه ساری به تبلیغ دین مبین اسلام پرداخت و در سخت‌ترین شرایط بدون هیچ چشم‌داشتی مرجعی برای پاسخگویی به مشکلات دینی مردم بود،  حجه الاسلام و المسلیمن شیخ اسدالله آهنگری کیاسری فرزند  حجه الاسلام و المسلمین شیخ محمود آهنگری کیاسری است. ایشان در سال ۱۳۰۹ در شهر کیاسر دیده به جهان گشود و در سن هشت سالگی به همراه پدر که برای تبلیغ دین و آموزش قرآن کریم به درخواست مردم روستای ازنی به آنجا هجرت کرد، راهی آن روستا شد. بخشی از دروس حوزه علمیه را زیر نظر پدرش و قسمتی از آن را با مطالعه شخصی کتاب‌های تاریخی فراگرفت. کار تبلیغ را به صورت مداحی و سخنرانی در کنار منبر در سن هفده سالگی آغاز کرد و پس از مدّتی حضرت حجه الاسلام و المسلمین شیخ اسدالله زمانی کیاسری از علمای به نام منطقه کیاسر به دلیل شایستگی که در ایشان دید، او را ملبّس به لباس مقدس روحانیت کرد و از او خواست که به منبر برود. ایشان با توجه به نیاز روستاهای منطقه اقدام به این کار کرد و حتّی گاهی نیمه‌های شب برای انجام برخی امور شرعی به دنبال ایشان می‌آمدند و یا در ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام به وسیله اسب در سرمای شدید زمستان از این روستا به روستای دیگر رفت و آمد داشت که بیان همه این خاطرات از گنجایش این نوشتار خارج است. از نظر اخلاقی انسان باتقوایی بود و همه مردم منطقه از ایشان به نیکی یاد کرده و او را به عنوان یک فرد باتقوا تمجید و احترام می‌نمودند، از جهت عبادی به زبان خودش نماز و روزه را از ده سالگی به صورت کامل شروع کرد و از زمانی که ملبس به لباس روحانیت شد، هیچ‌گاه نماز شبش ترک نشد، همیشه یک ساعت به اذان صبح بیدار بود و به مناجات می‌پرداخت.و به صورت برنامه روزانه حداقل دو ساعت قرائت قرآن داشت.

ایشان قبل از وفاتش به خانواده اطلاع داد که چند روز بعد از دنیا می‌رود و در ۲۸ آبان سال ۱۳۷۸ دارفانی را وداع گفته و به لقاء الله پیوست. روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

حجت الاسلام حاج عین الله سلمانی ازنی

 

ahangari-2


حجت الاسلام حاج عین الله سلمانی ازنی فرزند خیرالله در سال ۱۳۰۱ ه ش در روستای ازنی متولد شد.ایشان علوم اسلامی را در نزد حجت الاسلام ملا امان کیاسری، حجت الاسلام احمد رجبی و حجت الاسلام شیخ محمود آهنگری کیاسری تلمذ نمود.

این روحانی پر تلاش سال های طولانی در ترویج احکام الهی در روستای ازنی و روستاهای اطراف متحمل زحمت شد ودر ۲ آذر ۱۳۸۵ رحلت نمود و در روستای ازنی مدفون شد. روحش شاد.

 

8 نظرات
 1. علی‌سلیمانی‌کیاسری می گوید

  بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
  ممنون از چهاردانگه‌نیوز…
  أللهم‌اغفرللمؤمنین ‌والمؤمنات

 2. قربان آهنگری کیاسری می گوید

  ما مردم چهاردانگه دین و ایمانمان را مدیون زحمات روحانیون بزرگواری هستیم که اینگونه توانستند پیام اسلام را به گوش ما برسانند. خداوند همه آنان را مغفرت کند. و ما را خدمتگذار اسلام قرار دهد. تشکر از زحمت کشان این پایگاه خبری.

 3. جواد خلیلی می گوید

  روحشان شاد و یادشان گرامی

 4. ح.اهنگری کیاسری می گوید

  با تشکر از سایت وزین و فرهنگی چهاردانگه ، مرحوم مغفور حجت الاسلام اسداله اهنگری کیاسری بعد از رحلت پدر بزرگوارش که بعد از اخرین منبرش در روستای نوکنده رخ داد مسولیت والده و برادران و خواهرانش را هم به عهده گرفت . ایشان همواره با چهره ای بشاش با مردم روبرو می شد و اعتقاد داشت فردی که لباس مقدس روحانیت را به تن کرد دیگر متعلق به خود نیست و باید در خدمت دین و مردم باشد به همین دلیل ایشان دعوت مردم را حتی جهت شرکت در مجالس اهل بیت روستاهای اطراف رد نمی کرد. از ارزوهای ایشان ادامه یافتن مسیر تبلیغی بوده است که اخرین فرزند خود را به حوزه علمیه فرستاد که حجت الاسلام قربان اهنگری کیاسری راه پدر و پدربزرگ را ادامه می دهند.

 5. سلمانی ازنی می گوید

  حجت الاسلام سلیمانی نمونه کاملی از انسانی بود که با کار کشاورزی ، مغازه داری امرار معاش می کرد و این لباس مقدس برای آنها هیچ وقت به معنی ارتزاق از طریق آن نبود.

 6. سیف ا....جلالی می گوید

  سلام احسن بر برادر عزیز که یادی از مردانی که بدون ادعا به تبلیغ دین مبین اسلام می پرداختند وقت گذاشت

 7. ناشناس می گوید

  خداوند رحمت شان کند

 8. زارع کیاسری می گوید

  سلام به عزیزی که زحمت کشید تابتواند این دو بزرگوار را به بقیه دوستان روحانی دوست وعاشق ولایت معرفی نماید.
  استدعا دارم به این فعالیت خداپسندانه تان ادامه داده ودیگر بزرگواران منطقه را هم یادی نمایید که واقعا ما هرچه داریم از فعالیت های بی دریغ این گونه عزیزان است. روحشان شاد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.