پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

لزوم مبارزه با شته در باغات جوان مرکبات

0

فرید بیگی سرپرست حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به مساعد شدن شرایط محیطی برای فعالیت و افزایش جمعیت شته‌ها روی جوانه‌های نورسته مرکبات، گفت: شته‌ها حشرات کوچکی هستند به رنگ‌های سبز، سیاه، قهوه‌ای که عموما در پشت برگ‌ها و روی سرشاخه‌های جوان مرکبات با تراکم بالا ظاهر شده که با تغذیه از شیره گیاهی، سبب پیچیدگی برگ و سرشاخه، ترشح عسلک و دوده‌ای شدن برگ، سرشاخه و میوه، ضعف عمومی درخت، ریزش شکوفه‌ها و میوه‌های تازه تشکیل شده، می‌شوند و مهمتر از همه ناقل بیماری‌های ویروسی نظیر، تریستیزای مرکبات هستند.

او با اشاره به ضرورت مبارزه با شته‌ها برای کاهش اینگونه خسارت‌ها و جلوگیری از طغیان احتمالی شته ها، به مبارزه با آفت شته در باغات جوان زیر ۵ سال و باغ‌هایی که مبارزه زمستانه در آنها صورت نگرفت، افزود: در بسیاری از باغات، تراکم پایین شته‌ها توسط حشرات مفید مانند، کفشدوزک ها، زنبورها، مگس‌های مفید و بالتوری‌ها کنترل شده و ضرورتی به مبارزه شیمیایی در این گونه باغات نیست.

بیگی ادامه داد: در صورت مشاهده تراکم بالای شته‌ها (پیچیدگی ۲۰ درصد برگ‌های نورسته) در باغات با هماهنگی کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاهپزشکی و اخذ نسخه گیاهپزشکی، مبارزه شیمیایی با یکی از شته کش‌های اختصاصی نظیر مالاتیون ۲.۵-۲ در هزار و پریمیکارب ۰.۷-۰.۵ در هزار با رعایت اصول فنی و تناوب در مصرف سموم در هر مرحله از زمان مبارزه توصیه می‌شود.

او گفت: با توجه به حساسیت شکوفه‌های مرکبات از مصرف روغن امولسیون شونده (روغن ولک) همراه با شته کش‌های توصیه شده، خودداری و سمپاشی به صورت مه پاش با فشار کم انجام شود تا موجب ریزش شکوفه‌ها و میوه‌های تازه تشکیل شده، نشود.

بیگی گفت: برای حفظ و حمایت از حشرات مفید از مصرف سموم توصیه نشده خودداری و سعی شود سمپاشی در ساعات اولیه صبح و یا هنگام عصر انجام تا از صدمه به حشرات مفید و گرده افشان جلوگیری شود.

او به باغدان توصیه کرد برای جلوگیری از خطرات احتمالی سموم روی زنبور عسل، قبل از اقدام به مبارزه علیه شته‌ها به زنبورداران منطقه اطلاع دهند.

لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.