پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

فوت یک نفر بر اثر تب کنگو در مازندران

یک متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به اینکه در مازندران یک مورد تب کنگو در مازندران به تایید رسید افزود: این بیمار متاسفانه فوت کرده است و این بیمار متعلق…

2

 

یک متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به اینکه در مازندران یک مورد تب کنگو در مازندران به تایید رسید افزود: این بیمار متاسفانه فوت کرده است.

 

دکتر فرهنگ بابا محمودی گفت: این بیمار متعلق به یکی از شهرهای غرب استان بوده و برای ادامه درمان به مرکز استان منتقل شد که به خاطر پیش رفته بودن بیماری فوت کرد.

 

وی با اشاره به این که این بیماری در سال ۸۷ در ایران شناخته شده است افزود: نام اصلی این بیماری به نام تب کریمه کنگو از دامهای کشورهای همسایه وارد کشور شد و از طریق مرزهای شرق کشور وارد ایران شد. این متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به راه های انتقال این بیماری اشاره کرد و افزود: منبع اصلی این ویروس ها دام ها هستند که این دامها شامل گاو ، گوسفند و بز می باشد.

 

 بابا محمودی افزود : در دام ها هیچگونه علائم ظاهری دیده نمی شود و ویروسهای تب کنگو از طریق کنه ها به دام های دیگر یا انسانها منتقل میشود.

 

دکتر بابامحمودی ادامه داد :راه های دیگر انتقال این ویروس از طریق خون است و آنهایی که این دامها را ذبح میکنند در معرض خطر آلودگی قرار می گیرند .

 

وی افزود.این ویروس در صورت انتقال به انسان می تواند از طریق ترشحات انسانی به انسان دیگر منتقل شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: افرادی که به جنگل میروند روی زمین قرار نگیرند تا در معرض گزش کنه های الوده قرار نگیرند .

 

وی از افرادی که وظیفه ذبح دام را دارند خواست تا در موقع ذبح از دستکش استفاده کنند .

 

دکتر بابا محمودی اضافه کرد : زنان خانه دار نیز در موقع خرد کردن گوشت موارد بهداشتی از قبیل استفاده از دستکش را رعایت کنند و گوشت را بعد از ۲۴ ساعت که در یخچال یا فریزر گذاشته اند استفاده کنند.

 

وی علائم این بیماری را در انسانها ،تب ناگهانی ، سردرد ، دردهای عضلانی ،قرمز شدن چشم عنوان کرد و افزود: در صورتی که افراد با این علائم رو برو شدند و با دام سر و کار دارند فوری به پزشک مراجعه کنند تا تحت بررسی قرار گیرند .

 

متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود :کاهش پلاکت خون و خونریزی از هر جای بدن از دیگر علائم بیماری است و این بیماران باید نیز باید تحت بررسی قرار گیرند.

 

دکتر بابامحمودی میزان مرگ و میر این بیماری را طبق اخرین آمار جهانی تا ۴۰ درصد عنوان کرد و افزود: در بعضی از کشورها تا ۸۰ درصد موجب مرگ و میر می شود .

 

وی در پایان تأکید کرد افرادی کا با دام سر و کار دارند باید موارد بهداشتی را رعایت کنند و همچنین کادر بیمارستان نیز به موارد ایمنی توجه داشته باشند

2 نظرات
  1. امیر علی می گوید

    مردم باید نگران انفلونزای مرغی باشند تب کنگو باشند مسئولین علوم پزشکی چه گلی بر سر این مردم می زنند

  2. اتابک می گوید

    بادرود . گل بود به سبزه نیز اراسته شد . خیلی عالی . جاده مرگ واشغال ساری واسترس وجنگ اعصاب کم بود تب کریمه هم بهش اضافه شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.