پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

فتح اله جوانمرد،پیرمرد تنها و بی کس روستای ورنام،چشم انتظار جوانمردی

از جاده های سرسبز روستای ورنام عبور کردیم و برای زیارت امامزاده عباس (ع) روستای ورنام راهی این روستا شدیم. پس از زیارت در راه برگشت پیرمردی را دیدیم که به طرز تاسف باری بر زمین افتاده است.

4

 

امام علی علیه السلام در سفارش به مالک اشتر فرمود: «خدا را! خدا را! درباره طبقات پایین و محروم جامعه که هیچ چاره ای ندارند و عبارت اند از: زمین گیران، نیازمندان، گرفتاران و دردمندان. همانا در این طبقه محروم، گروهی خویشتن داری کرده و گروهی به گدایی دست نیاز بر می دارند. پس برای خدا پاسدار حقی باش که خداوند برای این طبقه معیّن کرده است».

 

بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوهارا نماند قرار

 

از جاده های سرسبز روستای ورنام عبور کردیم و برای زیارت امامزاده عباس (ع) روستای ورنام راهی این روستا شدیم. پس از زیارت در راه برگشت پیرمردی را دیدیم که به طرز تاسف باری بر زمین افتاده است. در این گرمای سوزان چکمه کهنه به پاهای ناتوانش و کت و شلوار مندرسی که به تن کرده بود. حشرات و مورچه ها از سر و بدن او بالا می رفتند. این صحنه دل هر رهگذر و بیننده ای را به درد می آورد. با کمی پرس و جو اسمشان را فتح اله جوانمرد عنوان کردند. ایشان هیچ پرستار و همدمی ندارند و تنها چند گربه در اطرافش پرسه می زنند. وضعیت این پیرمرد به حدی اسفبار بوده که نتوانستم عکسی  از ایشان بگیرم. وقتی از اهالی پرسیدم که چرا او را به بهزیستی و یا خانه سالمندان نمی برند عنوان کردند که برای نگهداری وی در بهزیستی نیاز به پول و هزینه می باشد که کسی آن را قبول نمی کند.

 

javanmard

 

در بازدیدی که دکتر رنجبر، رئیس وقت بهزیستی شهرستان ساری در روز چهارشنبه 19 شهریور 1393 از معلولین و نیازمندان بخش چهاردانگه به همت موسسه خیریه خیمه گاه اهل بیت (ع) داشتند و گزارش تصویری آن در پایگاه خبری چهاردانگه نیوز منتشر شده بود ( لینک مطلب ) این پیرمرد را دیده بودیم که البته حال روز وی از آن تاریخ تا به امروز بسیار اسفناک تر شده است.

 

به راستی آیا وجدان انسان اجازه می دهد که انسانی اینگونه در کوچه و خیابان ها افتاده باشد و کسی نیز به دادش نرسد؟ این پیرمرد تنها، زندگی ای بدتر از مرگ دارد و کسی دردش را نمی فهمد. او آنقدر توان ندارد که حتی مورچه های روی دستش را بردارد تا از گزندشان در امان باشد.

 

به راستی در جامعه اخلاق مداری چون ما، و با وجود آموزه های دینی مان در مورد کمک به هم نوع و برادران دینی مان، دیدن این چنین صحنه هایی آن هم در روستایی کوچک، قابل توجیه هست و آیا مکانی برای نگهداری این گونه افراد و پرستاری از آنها در شهرستان و یا استان وجود ندارد که این پیرمرد را به آنجا معرفی کنیم تا با این درد و رنج و سختی به زندگی خود ادامه ندهد.

 

امیدوارم در این ماه مبارک و ماه بخشندگی، خیرین عزیز جهت کمک به این پیرمرد تنها و بی کس همتی نمایند و مسئولین امر نیز وضعیت این پیرمرد را مشخص کنند تا شاهد اینگونه صحنه ها در بخش چهاردانگه نباشیم.

 

گزارش: طاهره نوروزی

 

4 نظرات
 1. اسماعیل عالیشاه می گوید

  همه ادعای مسلمونی دارن موقع عمل …..بماند.

 2. اشرف نژاد می گوید

  با سلام و سپاس فراوان از شما بابت تهیه و ارسال این گزارش
  امیدوارم کمک مساعدی به آقای جوانمرد و همه معلولین و نیازمندان جامعه بشه

 3. نوروزی می گوید

  سلام خانم اشرف نژاد و آقای عالیشاه:
  خواهش می کنم.ممنونم از نظر لطف شما.
  هدف من هم در اینجا معرفی یک فرد مسلمانی است که نیاز به کمک بقیه هم ولایتی و برادران دینی خود دارد.
  امیدوارم که مسئولین به این فرد توجه فرمایند.ایشان بیشتر از هرچیز دیگری به پرستار نیاز دارند.

 4. شهروند می گوید

  آقایون سخنران!!!! لطفا رسیدگی کنند به وضعیت معلولین چهاردانگه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.