کد خبر:35693
پ
SHIB

ضرورت احداث باغ سیاه ریشه در زمین های شیبدار

احداث باغ سیاه ریشه در زمین های شیبدار سبب جلوگیری از فرسایش خاک با توجه به پوشش نامناسب گیاهی و شیب زمین که منجر به خروج خاک های مرغوب زراعی از زمین و خسارت جاری شدن سیلاب ها می شود، خواهد شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، طهمورث قاسم نژاد درباره احداث باغات سیاه ریشه در زمین های شیبدار و اهمیت تغییر الگوی کشت گفت: با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، یکی از مهم ترین اهداف این طرح، حفظ منابع آب و خاک و جلوگیری از هدر رفت آب های سطحی و هدایت و استفاده بهینه از روان آب های ناشی از بارش های فصلی است.

 

وی ادامه داد: احداث باغ سیاه ریشه در زمین های شیبدار سبب جلوگیری از فرسایش خاک با توجه به پوشش نامناسب گیاهی و شیب زمین که منجر به خروج خاک های مرغوب زراعی از زمین و خسارت جاری شدن سیلاب ها می شود، خواهد شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری افزود: ورود عرصه های کم بازده به چرخه تولید جهت افزایش بهره وری با هدف جلوگیری از مهاجرت با ایجاد اشتغال پایدار و ارتقاء حداقل ۳ تا ۴ برابری درآمد کشاورزان از اهداف مهم تغییر الگوی کشت در زمین های شیبدار است.

 

قاسم نژاد خاطرنشان کرد: بهره برداران برای احداث باغ سیاه ریشه در زمین های شیبدار باید با بهره گیری از اصول کاشت نهال و کوددهی نهال با استفاده از کودهای آلی و شیمیایی بر اساس آنالیز آزمون خاک، ضدعفونی نهال های خریداری شده قبل از کاشت، سرزنی نهال های کاشته شده، انجام آبیاری بعد از کاشت نهال و نحوه انجام اصولی هرس درختان کاشته شده در سنوات گذشته توجه کنند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید