کد خبر:132636
پ
13990801000532_Test_PhotoN.jpg

شکوفه‌دهی به وقت پاییز/توجه باغداران به مدیریت تغذیه

پایگاه خبری چهاردانگه نیوز: به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، شکوفه‌دهی درختان مرکبات در فصلی که شاهد میوه آن باشیم، درنوع خود پدیده‌ای بی‌سابقه است که موجب تعجب خواهد شد. این روزها که فصل برداشت مرکبات است برخی از درختان به شکوفه نشسته است؛ اینکه درختان در این فصل از سال شکوفه دهند درواقع براثر […]

پایگاه خبری چهاردانگه نیوز:

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، شکوفه‌دهی درختان مرکبات در فصلی که شاهد میوه آن باشیم، درنوع خود پدیده‌ای بی‌سابقه است که موجب تعجب خواهد شد.

این روزها که فصل برداشت مرکبات است برخی از درختان به شکوفه نشسته است؛ اینکه درختان در این فصل از سال شکوفه دهند درواقع براثر شوک تغییرات آب  هوایی خواهد بود که درختان در مقطعی از زمان که هوا سرد شده فکر زمستان بوده و با گرم شدن هوا و تصور تجربه فصل زمستان شکوفه داده و شروع به گل‌دهی می‌کنند.

البته در کنار این مسائل برخی از کارشناسان اعتقاد دارند این پدیده روی شکوفه و گل‌دهی و حتی در میزان میوه‌دهی درختان در فصل بهار تاثیرگذار خواهد بود.

 

حسین مولایی معاون مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: درختان در اثر تنش‌های محیطی، گرما، سرما، خشکی و شوک‌های اقلیمی وارد گلدهی می‌شوند.

وی با بیان اینکه پدیده گل‌دهی برای درختان مرکبات هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، افزود:  در فصل بهار نیز دوباره شاهد گلدهی درختان مرکبات خواهیم بود.

معاون مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: از نظر فیزیولوژی  سه تا پنج درصد گل‌های مرکبات اگر تبدیل به میوه شوند باردهی درخت اقتصادی و مطلوب  خواهد بود.

مولایی در پایان خاطرنشان کرد: البته در صورت گل‌دهی در درختان باید با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی، به بحث مدیریت تغذیه، آبیاری مناسب، مدیریت کف باغ و عملیات اصلاح و سایر باید توجه شود.

 /۸۶۰۳۴/ج

 


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید