پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

شناسایی ۳۳ دخمه در فصل سوم کاوش های محوطه باستانی وستمین

0

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، عبدالمطلب شریفی در گفتگو با مهر با بیان اینکه فصل سوم کاوش های باستانی محوطه وستمین کیاسر ادامه فصل دوم بود گفت: ادامه تعیین حریم و عرصه ها را داشتیم و در نتیجه تعداد گمانه ها به ۴۰ مورد رسید تا عرصه را شناسایی کنیم.

وی افزود: خوشبختانه تکلیف شمال شرقی و جنوب شرقی محوطه باستانی روشن شد و گمانه زنی در شرق محوطه ادامه دارد و در قسمت کاوش محوطه، تمرکز در قسمت شمالی بوده است زیرا سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفت سایت وستمین به عنوان موزه تعریف شود در نتیجه در قسمت شمالی راه تابه ۴۰۰ مترمربع را ملاک کار قرار دادیم و ۳۳ دخمه را شناسایی کرده ایم.

شریفی با اظهار اینکه سایت وستمین به عنوان سایت موزه تعریف می شود ادامه داد: اشیا ۳۳ دخمه خالی نمی شود زیرا بنا داریم سایت موزه شود و برای تهیه طرح محتوایی مشاور گرفته ایم.

گفتی است محوطه اشکانی وستمی در۸۰ کیلومتری جنوب شهر ساری و ۹ کیلومتری جنوب شرقی شهر کیاسر قرار دارد و در واقع نام یک روستا است. نخستین فصل کاوش آن از سال ۹۴ همزمان با ثبت این محوطه باستانی در لیست آثار ملی کشور آغاز شد و هم اکنون نیز فصل سوم کاوش آن پایان یافته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.