پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

سفید پوشیدند تا سیاه نپوشیم/ روند نزولی کرونا در مازندران

0

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: اورژانس و بیمارستان خط مقدم، پرستاران و کادردرمانی سربازان اصلی این جنگ نابرابر هستند و شبانه‌روز در تلاشند تا اندوهی از چهره بزدایند.

برخی از آنان روزهاست که است عزیزانشان را ندیده‌اند و همه این دل‌تنگی‌ها و دوری را به امید نشاندن لبخند بر چهره رنجور بیمار و یا خانواده‌ای به جان خریده‌اند.

فرزانه دیده‌ور پرستار بالینی بیمارستان امام سجاد رامسر که مدت‌ها در کنار همکارانش به خدمات‌دهی به بیماران مشغول است، به خبرنگار مهر می‌گوید: این روزها همه همکارانم از کادر پرستاری گرفته تا خدماتی و درمانی بی‌وقفه مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند و باجان و دل این کار را انجام می دهند.

وی با عنوان اینکه کرونا همه اقشار اعم از فقیر و غنی، پیر و جوان را درگیر کرده و شوخی‌بردار نیست، گفت: از مردم تقاضا داریم با ماندن در خانه و رعایت مسائل بهداشتی کمک‌کار بخش درمانی باشند.

وی با اظهار اینکه روزهای اسفند روزهای بدی برای من و همکارانم بود و شاهد از دست دادن عزیزانی بودیم که برخی از آنان قهرمانان دوران جبهه و جنگ بودند؛ گفت: این مسئله خستگی ما را مضاعف می‌کرد.

وی با عنوان اینکه کرونا پیر و جوان نمی‌شناسد، ادامه داد: ساعت ۷ صبح یکی از روزها بیمار جوانی به آی سی یو منتقل و چند دقیقه بعد تسلیم کرونا شد.

وی با اظهار اینکه گرسنگی، تشنگی، بی‌خوابی و همه سختی‌ها را به جان می‌خریم، از مردم تقاضا کرد کرونا را باور کنند.

دیده‌ور با عنوان اینکه حدود ۴۰ روز است که پدر و مادرم را از نزدیک ندیدم و دست‌هایشان را نبوسیده‌ام، افزود: حتی بچه‌هایم را در آغوش نمی‌گیرم زیرا نگران انتقال این بیماری خطرناک هستم.

این پرستار با اظهار اینکه روی صورت بسیاری از همکارانم خط‌های ناشی از ماسک ماندگار شده است، ادامه می‌دهد: سردرد، حالت تهوع ناشی از کمبود اکسیژن در طول شیفت‌های کاری همراه من و همکاران ست. برخی از همکاران به سنگ‌های سیستم ادراری مبتلا شدند و داغ از دست دادن همکاران و بیماران بر دلمان نشسته است.

سردرد، حالت تهوع ناشی از کمبود اکسیژن در طول شیفت‌های کاری همراه من و همکاران هست و برخی از همکاران به سنگ‌های سیستم اداری مبتلا شدند و داغ همکاران و درمان و بیماران بر دلمان نشسته است

وی بابیان اینکه کرونا حتی به جوان ۱۹ ساله و نخبه و همکاران شبکه نیز رحم نکرده است، از مردم خواست تا این ویروس را جدی بگیرند و در خانه بمانند تا ناقل بیماری نباشند.

سید عباس موسوی رئیس دانشگاه و رئیس ستاد فرماندهی عملیات پیشگیری و کنترل بیماری کرونا در مازندران با تقدیر و تشکر از پرسنل بهداشتی و درمانی در مبارزه با بیماری کرونا، به اقدامات انجام‌شده در راستای استقرار تجهیزات آزمایشگاهی و تشخیصی این بیماری در استان اشاره کرد و اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا در کشور و جهان اتفاق جدیدی است و اطلاعات کافی و کامل از این بیماری، درمان و داروهای آن وجود ندارد، بر همین اساس لازم است پژوهشگران و محققان دانشگاه، مطالعات مبسوطی با موضوع بیماری کرونا انجام دهند تا بخشی از نقاط مبهم این بیماری آشکار گردد.

رئیس دانشگاه با تأکید بر اینکه درمسیر اقدامات پژوهشی و تحقیقی به‌ویژه بیماری ناشناخته کرونا لازم است به اصول اخلاق پزشکی نیز توجه و عمل شود اضافه کرد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا در استان اقدامات مؤثر و خوبی در حوزه پیشگیری، کنترل و درمان با همکاری واحدهای مختلف دانشگاهی و بخش خصوصی انجام‌شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر اینکه مصرف بعضی از مواد مخدر، از ابتلاء به ویروس کرونا پیشگیری می‌کند و یا معتادان نسبت به افراد عادی کمتر مبتلابه ویروس کرونا شده‌اند، افزود: این سخنان واقعیت نداشته و مبتنی بر شواهد علمی نیست و بر مبنای مطالعه اولیه انجام‌شده توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مصرف مواد مخدر نه‌تنها مانع از ابتلاء به ویروس کرونا نمی‌شود بلکه میزان مرگ مصرف‌کنندگان مواد مخدر نسبت به جمعیت عمومی بیش از ۳.۵ برابر است.

شیب بیماری در مازندران نزولی است

محمدمهدی ناصحی نماینده وزیر بهداشت در امور پیشگیری از کرونا در مازندران و گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر، شمار بیماران مبتلا در بیمارستان‌های استان را ۹۸۰ نفر اعلام کرد و گفت: ۱۱۴ بیمار جدید کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شدند.

وی بابیان اینکه همچنین ۱۶۴ بیمار مبتلابه کرونا با بهبودی نسبی نیز از بیمارستان‌های استان ترخیص شدند، ادامه داد: شیب بستری بیماران کرونایی دراستان نزولی است و امید می‌رود با رعایت بیشتر مردم، تعداد بیماران در استان هرروز کمتر شود.

وی از مردم خواست به‌محض مشاهده علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا در خودشان هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنند و تحت درمانی قرار گیرند.

ناصحی با اشاره به شروع فصل کشاورزی و برنج کاری در استان‌های شمالی عنوان کرد: در این ایام روستاها بیشتر در معرض خطر هستند و روستاییان باید بیشتر از گذشته به فکر رعایت موارد بهداشتی باشند.

کرونا با تلاش کادر درمانی، نیروهای بسیجی و مدافعان سلامت از مرحله پیک در مازندران عبور کرد و بی‌شک با تعامل و همکاری بیشتر مردم و در خانه ماندن و رعایت فاصله اجتماعی این ویروس به‌زودی شکسته خواهد شد.

کد خبر 4894103
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.