پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

رهاسازی یک قلاده خرس در چهاردانگه

0

پایگاه خبری چهاردانگه نیوز،  پیرو خبری در خصوص رهاسازی یک قلاده خرس جوان در مناطق کوهستانی شهرستان، کورس ربیعی مدیر اداره امور حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: این ماده خرس جوان در حاشیه پناهگاه حیات وحش دودانگه – چهاردانگه کیاسر در روستای ذکریا کلا حد فاصل رودخانه و جنگل و اراضی کشاورزی که از سوی کشاورزان و به نحو غیرمجاز معمولا برای دفع گراز نصب می‌شود گرفتار شده بود.

وی ادامه داد: در پی اطلاع کشاورزان محلی از بروز واقعه اکیپ امداد و نجات محیط زیست مازندران مرکب از دامپزشک، تیمارگر حیات وحش، کارشناس و نیروهای یگان حفاطت محیط زیست استان و منطقه کیاسر به محل واقعه عزیمت و توله خرس گرفتار در تله از طریق بیهوشی زنده‌گیری شد.

ربیعی اظهار کرد: پس از زنده‌گیری و معاینه و بررسی وضعیت حیوان و اطمینان از سلامتی آن، توله خرس در نزدیکی محل واقعه در دره جنگلی روستای ذکریا کلا که زیستگاه طبیعی خرس قهوه‌ای است، به طبیعت برگشت داده شد.

مدیر اداره امور حیات وحش اداره‌کل محیط زیست مازندران از تمامی کشاورزان، باغداران و دامداران درخواست کرد که به حیات و زیست طبیعی جانوران وحشی احترام بگذارند و در صورت وجود تعارض مراتب را به نزدیک‌ترین واحد محیط‌بانی و محیطزیست اطلاع دهند و از هر گونه اقدام خودسرانه و یا نصب دام و تله جدا خودداری کنند.

 وی در پایان گفت: خرس قهوه‌ای از گونه‌های جانوری شاخص جنگل‌های هیرکانی شمال و بزرگترین گوشتخوار خشکی‌زی ایران و گونه حمایت‌شده و حفاظت‌شده و از ارزش و اهمیت اکولوژیکی مهمی در چرخه زیست طبیعی و طبیعت برخوردار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.