پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

رزمندگان کم‌ادعا اما پر دغدغه جهادی در جبهه محرومیت‌زدایی

جوانان امروز همانند نوجوانان و جوانان هشت سال دفاع مقدس با حضور در اردوهای جهادی بار دیگر در برابر هجمه‌های دشمن ایستاده و با آبادانی کشور، یاریگر مردم مناطق محروم این مرز و بوم شدند.

2

 

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه به نقل از خبرگزاری فارس، «همه با هم بسیج سازندگی»، جمله‌ای کوتاه اما با مفاهیم و تعابیر زیاد که چند سالی است بر روی پیراهن بسیاری از جوانان جهادی ایران اسلامی حک شده و این جمله حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

 

طرح هجرت و اردوهای سازندگی با محوریت «همه باهم بسیج سازندگی»، چندسالی است که در مناطق محروم و روستاهای دوردست در حال اجرا بوده و بیشترین هدفی که این گروه‌ها دنبال می‌کنند، محرومیت‌زدایی و خودسازی است.

 

در جامعه‌ای روبه‌رشد و مدرن که با روحیات جدیدی توامان در حال نگرش است، وجود اینگونه اردوهای جهادی می‌تواند نگرش جدیدی را در ذهن و فکر جوانان امروزی ایجاد کند، همان نگرشی که یاد دوران طلایی جنگ تحمیلی و روزهای پس از جنگ را در ما زنده می‌کند.

 

اردوهای جهادی علاوه بر محرومیت‌زدایی مناطق دورافتاده، خودسازی جوانان را به‌دنبال دارد که با خدمت به مردم و کسب تجربه در ساخت آینده خود، کشور و جامعه سهیم خواهند شد.

 

زنده شدن تفکرات سازندگی دوران جنگ در اردوهای جهادی

 

اگر از اهداف و تعابیر اردوهای هجرت و سازندگی بگذریم، می‌توانیم به این مسئله مهم اشاره کنیم که اینگونه اردوها تفکرات جهادی زمان جنگ را دوباره در جامعه زنده می‌کند و از همین‌رو می‌تواند یک اصل مهم در بین جامعه امروز تلقی شود.

 

اردوهایی که در سال‌های اخیر با لبیک گفتن جوانان انقلابی کشورمان به فرمان رهبر معظم انقلاب به شکوفایی رسید و تبدیل شد به جبهه‌ای از جبهه‌های انقلاب که در آن در کنار نمایان شدن اخلاص این جوانان، سازندگی نقاط محروم کشور و صدالبته خودسازی جوانان متعهد ایرانی رقم می‌خورد.

 

 

 این روزها سپاه پاسداران با اجرای طرح بسیج سازندگی در نقاط مختلف کشور به‌دنبال زنده‌کردن تفکرات جهادی دوران هشت سال جنگ تحمیلی بین جوانان و نوجوانان امروز جامعه و محرومیت‌زدای مناطق دوردست است که به همین منظور تصمیم گرفتیم با هماهنگی سپاه ناحیه شهرستان ساری عازم محل برگزاری یکی از اردوها جهادی در مناطق محروم مرکز استان مازندران شویم.

 

با حسین نادری مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری عازم محل برگزاری اردوی جهادی هفت روزه گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی در منطقه محروم شهر کیاسر شدیم و با طی کردن جاده خطرناک ساری به کیاسر به محل برگزاری این اردو رسیدیم.

 

مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری در ابتدای ورود به شهر کیاسر برای جوانان حاضر در اردوی جهادی تعدادی بستنی خریداری کرد تا دست‌خالی در جمع جهادگران حضور قرار نگیرد. پس از گذشت یک ساعت و نیم طی کردن مسافت، وارد محل برگزاری اردوی جهادی در شهر کیاسر شدیم که قرار بود جوانان در ساخت خانه عالم مشارکت کنند.

 

جوانان با دیدن خودروی سپاه بر فعالیت‌های خود شتاب داده بودند و هرکدام سعی می‌کرد با بیل و کلگی که بر دست دارد در امور ساخت و دیوارکشی خانه عالم مشارکت کند.

 

خستگی دشمن در اردوی جهادی بسیجیان

 

از خودرو که پیاده شدیم با صدای بلند به جهادگران اردوی بسیج سازندگی گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی خسته نباشید گفتیم و همه با صدای بلند در پاسخ گفتند: «خسته نیستیم، دشمن خسته‌ است»

 

با توجه به اینکه آفتاب در حال غروب کردن و ساعت‌ها از زمان کار در منطقه محروم شهر کیاسر گذشته بود اما خستگی در چهره جوانان مشاهده نمی‌شد و با شور و اشتیاق در حال همکاری و انجام امور دیوارکشی برای ساخت خانه عالم بودند.

 

مردم حاضر در کیاسر در طول روز با حضور در جمع جوانان اردوی جهادی و با گفتن خسته‌ نباشید و پذیرایی با غذاهای محلی سعی بر تشویق جوانان و کم‌کردن خستگی روزمره آن‌ها می‌کردند.

 

آفتاب غروب کرده بود و همراه با گروه برای اقامت شب عازم مرکز فنی‌ و حرفه‌ای شهر کیاسر شدیم. پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء با چند نفر از جوانان حاضر در اردو سر صحبت را باز کردم و از حال و هوای حاکم بر این اردو جویا شدم.

 

 

مهدی اسدی یکی از جوانان شرکت‌کننده در این اردو با اشاره به حضور در اردوی هفت‌روزه گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی، اظهار کرد: تاکنون پنج روز حضور در این اردو را تجربه کردم و شاهد اتفاقات خوبی بودم.

 

تجربه اتفاقات شیرین در اردو

 

وی با بیان اینکه در این اردوی جهادی در حال ساخت دفتر و خانه امام جمعه شهر کیاسر هستیم، افزود: در طول این پنج روز مصالح ساختمانی بسیاری را جابه‌جا کردیم.

 

جوان شرکت‌کننده در اردوی جهادی بسیج سازندگی ساری با بیان اینکه برای نخستین‌بار در این اردوها حضور یافتم، گفت: شاید فعالیت ساختمانی برای جوان همانند من سخت باشد اما برای بنده شیرین و بسیار جالب همراه با خاطره بوده است.

 

اسدی تمامی اتفاق‌ها و عملکردهای اردوی جهادی بسیج سازندگی را شیرین و جذاب توصیف کرد و ادامه داد: بهترین خاطره‌ام از این اردو می‌تواند انجام بازی‌های بومی و محلی با فرمانده حوزه محمد رسول الله (ص) ساری در اوج صمیمیت و دوستی است.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دوست داری برای سال‌های آینده در این اردو شرکت کنی با لحن جالب و لبخند گفت: آره حتماً، چراکه نه!

 

شناخت دوست‌های جدید در اردوهای جهادی

 

جوان شرکت‎کننده در اردوی جهادی بسیج سازندگی ساری اظهار کرد: در روزهای نخست بسیاری از بچه‌ها را نمی‌شناختم اما در ادامه با همه بچه‌ها دوست شدم و در این اردو دوست‌های جدیدی پیدا کردم.

 

اسدی خواستار شرکت همه جوانان در اردوهای جهادی شد و گفت: جوانان در این اردوها خودشان را بهتر از گذشته می‌شناسند و برای ثبت‌نام در اردوهای بسیج سازندگی شک نکنند.

 

حضور 30 نفره بسیجیان در اردو

 

علی فضل‌الله‌پور که به‌عنوان مسئول گروه جهادی غواص شهید سردار محمدصادق معلمی از حوزه محمد رسول الله (ص) شهرستان ساری در این اردو در حال فعالیت بود، اظهار کرد: حدود 30 نفر از بسیجیان شهرستان ساری در این اردوی هفت‌روزه حضور دارند.

 

وی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های گذشته اردوی جهادی گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی در منطقه محروم شهر کیاسر مستقر شدند، افزود: جوانان با استقرار در این منطقه اقدام به ساخت و تکمیل خانه عالم شهر کیاسر کردند.

 

 

 مسئول گروه جهادی غواص شهید سردار محمدصادق معلمی با بیان اینکه بسیجیان در نخستین روز از حضور در این منطقه اقدام به جابه‌جایی حدود 10 هزار آجر کردند، ادامه داد: بسیجیان با نظم خاصی در ساعت‌های مشخص شده در فعالیت‌ها کاری این اردو حضور پیدا می‌کنند.

 

فضل‌الله‌پور از برگزاری برنامه‌های فرهنگی، زیارت عاشورا، دعای کمیل، دعای ندبه و نمازهای جماعت خبر داد و گفت: مسابقات بومی و محلی و اردوی تفریحی با حضور جعفر اصغری فرمانده حوزه محمد رسول الله (ص) شهرستان ساری برگزار شد.

 

دیدار بسیجیان با امام جمعه کیاسر و خانواده شهدا

 

وی به دیدار جوانان حاضر در اردوی جهادی با امام جمعه کیاسر و خانواده شهدا اشاره کرد و بیان کرد: مسابقات فوتسال، والیبال و تیراندازی در حاشیه اردوی جهادی بین جوانان برگزار شد.

 

شب را همراه با مسئول بسیج سازندگی ساری در جمع صمیمی بسیجیان حاضر در اردوی جهادی گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی سپری و پس از اقامه نماز جماعت صبح، اردو را به سمت ساری ترک کردیم.

 

در بین راه مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری از اقدامات ارزشمند اردوهای جهادی در مناطق محروم گفت.

 

حسین نادری ورندی درباره این اردوها اظهار کرد: اردوهای یک‌روزه، هفت‌روزه و 10 روزه جهادی با حضور بسیجیان در قالب حلقه‌های صالحین، بسیج محلات و دانشجویی برگزار می‌شود.

 

 

 وی با بیان اینکه بسیجیان در اردوی یک‌روزه جهادی صالحین اقدام به جمع‌آوری محصولات کشاورزی، کاشت نهال، لایروبی و پاکسازی نهرها می‌کنند، افزود: این اردوها با هدف محرومیت‌زدایی مناطق روستایی و دوردست صورت می‌گیرد.

 

حضور مهندسان کشاورزی و عمران در اردوهای جهادی

 

مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری از برگزاری اردوی سه‌روزه برای بسیج مهندسین کشاورزی و عمران خبر داد و گفت: مهندسان کشاورزی و عمران در اردوهای جهادی در بحث افزایش تولید، اقتصاد مقاومتی، ساخت و ساز مناطق محروم و اجرای طرح‌های هادی مشارکت می‌کنند.

 

این مسئول با اشاره به اجرای اردوی هفت‌روزه برای بسیج محلات، اضافه کرد: بسیجیان محلات در ساخت خانه عالم، ساخت راه روستایی، آب‌رسانی به مناطق محروم و… فعالیت می‌کنند.

 

نادری تصریح کرد: اردوی هفت‌روزه دانش‌آموزی در قالب اروهای جهادی برگزار می‌شود که دانش‌آموزان در این اردو به ساخت مدرسه، آماده کردن فضای کلاس‌ها، رنگ‌آمیزی محوطه مدارس محروم و اجرای کارهای فرهنگی با مشارکت آموزش و پرورش اقدام می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه اردوی 10 تا 12 روزه برای دانشجویان با ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در مناطق محروم برگزار می‌شود، افزود: در حال حاضر اردوهای جهادی در مناطق محروم چهاردانگه، نکا و بهشهر در حال فعالیت هستند.

 

بهسازی و رنگ‌آموزی مدارس از سوی دانش‌آموزان

 

مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری با بیان اینکه دانشجویان در بخش‌های برادران و خواهران سازماندهی می‌شوند و در مناطق محروم هدف حضور پیدا می‌کنند، ادامه داد: آموزش بهداشت، ویزیت رایگان، آموزش کشت گیاهان دارویی و برگزاری کلاس‌های تربیتی از فعالیت‌های اردوی جهادی دانشجویی است.

 

این مسئول اظهار کرد: دانش‌آموزان در مقطع متوسطه اول و دوم برای بهسازی مدارس با اولویت مدارس محلات همراه با رنگ‌آموزی و طراحی کلاس‌ها در اردوهای جهادی و اردوهای «مزرعه من»، با هدف مراحل کاشت، داشت و برداشت حضور پیدا می‌کنند.

 

نادری سهمیه شهرستان ساری برای برگزاری اردوهای هفت‌روزه دانش‌آموزی جهادی را 150 نفر اعلام کرد و بیان کرد: تا پایان امسال یک‌هزار نفر می‌توانند در اردوهای طرح هجرت شرکت کنند.

 

وی با بیان اینکه اردوهای جهادی هفت‌روزه شهرستان ساری در سال جاری 600 نفر از بسیج محلات سهمیه دارد، ادامه داد: 505 نفر برای اردوهای جهادی دانشجویی 10 روزه می‌توانند ثبت‌نام کنند.

 

سهمیه 6 هزار نفری برای اردوهای یک‌روز

 

مدیر بسیج سازندگی شهرستان ساری از سهمیه 6 هزار نفری این شهرستان برای برگزاری اردوهای یک روزه صالحین با هدف محرومیت‌زدایی و ترویج اقتصاد مقاومتی و کلاس‌های پرورش زنبور و قارچ خبر داد و گفت: اردوهای جهادی اثرات ارزشمندی در جامعه وارد می‌کند که مفید واقع بودن این اردوها با حضور در روستاهای محروم قابل مشاهده است.

 

 

این مسئول تصریح کرد: جوانانی که در خانه‌های خود کمتر فعالیت می‌کنند در فضای خارج از خانه و مدرسه در فضای دوستانه و صمیمی به انجام فعالیت و کارهای ارزشمند می‌پردازند.

 

ماندگاری اثرات مثبت اردوهای جهادی در ذهن جوانان

 

نادری با بیان اینکه دانشجویان و بسیجیان در این اردوها با فرهنگ کار و تلاش آشنا می‌شوند و خود را برای ورود به جامعه بزرگتر و بازار کار آماده می‌کنند، تصریح کرد: اثر اردوهای جهادی در آینده در ذهن‌های جوانان باقی می‌ماند و خاطرات خوبی از این اردوها برای آن‌ها ثبت می‌شود.

 

وی اظهار کرد: اردوهای جهادی نیاز به همت همه مسئولان دارد و باید مصالح و ابزار کار اولیه از سوی مسئولان مربوطه محلی در قالب بودجه‌های فرهنگی و عمرانی تهیه شود.

 

مدیر بسیج سازندگی شهرستان ساری با بیان اینکه اگر هر دانشگاه در یک روستا اقدام به ساخت یک منزل محروم کند ما دیگر شاهد خانه‌های محروم در روستاها نخواهیم بود، گفت: مراکز بهداشت می‌توانند در بحث دارویی و اساتید دانشگاه در برگزاری کلاس‌ها با اردوهای جهادی مشارکت مستقیم کنند.

 

برداشت آخر …

 

در پایان می‌توان برداشت‌های مختلفی از اردوهای ارزشمند جهادی کرد اما به صورت شاخص می‌توان به مسائلی همانند جوانانی کم‌ادعا اما پر دغدغه، نقاطی دوردست اما با صفا، فضایی مملو از بی‌امکاناتی اما صمیمی، مردمانی تنگدست اما گشاده‌رو، غذاهایی کم و اما دلچسب و … اشاره کرد و همگی در کنار هم می‌شود بخشی از ذهنیت رفتن به اردو‌های جهادی را برایتان به‌وجود آورد.

 

بدون شک موضوعی که در این میان حائز اهمیت است بررسی هرچه بیشتر تفکر حاکم بر اردوهای جهادی و البته آثاری است که از آن برجای می‌ماند و می‌توان از این فرصت برای محرومیت‌زدایی و خودسازی جوانان امروز جامعه در مقابل تمامی هجمه‌های دشمنان استفاده کرد.

 

گزارش از صاحب نجفی وشوایی – فارس

 

 

2 نظرات
 1. کیاسری می گوید

  با سلام
  ضمن خسته نباشید و خداقوت به جوانان بسیجی شهرستان ساری اما یک سوال تو ذهن من هست که جوابشو پیدا نکردم
  این بسیجیان کیاسر کجا هستند که نتوانستند به امام جمعه محترم کمک کنند در ساخت این پروژه
  بعد این عزیزان با زحمت فراوان و. با عشق و علاقه در ساخت این پروژ عمرانی هر چند محدود کمک کنند
  بند مطلع هستم که ساخت دفتر و منزل امام جمعه در کیاسر با همت فراوان امام جمعه در حال اجراست و ایشان شخصا پیگیر امورات جزئی هم هستند

 2. azad می گوید

  انجام این امور بیشتر برای مردم محروم می باشد. نه خانه امام جمعه یک شهر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.