کد خبر:16264
پ
palayeshgah

راه اندازی پالایشگاه کیاسر شاید وقتی دیگر

شاید این ضرب‌المثل قدیمی را بسیاری شنیده باشند که می‌گوید «بعضی‌ها از هول حلیم تو دیگ می‌افتند»، حال این ضرب‌المثل شده شرح حال ما مازندرانی‌ها که بعد از مدت‌ها عقب‌ماندگی صنعتی یک دفعه می‌خواهیم…

 

سرویس استان ها ( مازندران ) پایگاه خبری تابناک پس از انتشار خبر « احداث پالایشگاه کیاسر ۴۰۰۰ میلیارد سرمایه گذاری نیاز دارد » یادداشتی را در ارتباط با روند احداث این پالایشگاه منتشر کرده است که در ادامه خواهید دید:

 

شاید این ضرب‌المثل قدیمی را بسیاری شنیده باشند که می‌گوید «بعضی‌ها از هول حلیم تو دیگ می‌افتند»، حال این ضرب‌المثل شده شرح حال ما مازندرانی‌ها که بعد از مدت‌ها عقب‌ماندگی صنعتی یک دفعه می‌خواهیم راه 100 ساله را یک‌ شبه طی کنیم و با احداث چند واحد صنعتی بزرگ نظیر پالایشگاه و پتروشیمی کلاس صنعتی شدن بدهیم.

 

یکی از مسائلی که در شرایط کنونی ذهن شهروندان استان را به خود مشغول داشته، ماجرای امروز و فردا کردن احداث پروژه پالایشگاه در مازندران از سوی مقامات مسئول است.

 

در تازه ترین اظهار نظر نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس گفت: برای ساخت تنها پالایشگاه بخش خصوصی کشور در کیاسر به سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد تومانی نیاز داریم.

 

سید رمضان شجاعی افزود: تنها پالایشگاهی که تاکنون دولت به بخش خصوصی مجوز داده است، مربوط به کیاسر است و بخش خصوصی نیز باید با فاینانس و سرمایه گذار خارجی مذاکره کند و تاکنون چند سرمایه گذار سوئدی، عرب، چینی و روسی از این پالایشگاه بازدید کردند.

 

وی با بیان اینکه این پروژه نیازمند سرمایه گذاری حدود چهار هزار میلیارد تومانی است، گفت: پیداکردن سرمایه گذار تاحدودی سخت است.

 

در کنار سخنان شجاعی باید بپذیریم احداث پالایشگاه در مازندران همواره با اظهار نظر موافق و مخالف روبرو بوده است.طاهایی استاندار سابق مازندران در مورد احداث پالایشگاه در استانآن برهه زمانی گفته بود:احداث پالایشگاه در ساری بیش از دوهزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می طلبد که این میزان منابع مالی از سوی بخش خصوصی که مجری پروژه مزبور می باشد، فعلا مقدور نیست.

 

طاهایی همچنین گفت: واقعیت آن است که امکان سرمایه گذاری در عسلویه و مناطقی که به مواد اولیه و نفت خام دسترسی دارند، توجیه پذیرتر است تا اینکه سرمایه گذاری بیاید در مازندران سرمایه گذاری کند!

 

همچنین مدیر کل محیط زیست استان مازندران اعلام داشت: به هر دلیلی مجوز احداث پالایشگاه در استان صادر شده اما ساخت پالایشگاه در مازندران مشکل ساز خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه باید بزرگان، اساتید دانشگاه و اندیشمندان، این مسئله را حل کنند، تصریح کرد: با شعار نمی‌توان حرف زد، نمی‌توان گفت که کنار یک مکان گردشگری زیبا یک مجموعه صنعتی می‌توان داشت. اگر این حرفها بیان شود به اعتقادم شعارهای احساساتی است.

 

وی تصریح کرد: در حاضر به دلیل چالش‌های زیست محیطی خاک، دریا، رودخانه و جنگل دچار مشکل هستیم.

 

نماینده سابق قائم‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش‌های دولت در جهت ساخت پالایشگاه در استان مازندران، گفت: مشکلات زیست محیطی احداث این پروژه صنعتی در مازندران برطرف شده است.

 

سیدعلی ادیانی‌راد که در زمان حضور خود در مجلس این سخنان را اعلام کرده بود بر ضرورت احداث پالایشگاه در مازندران تاکید و اعلام داشت: با توجه به ذخایر غنی نفت و گاز در سواحل دریای خزر، ضرورت احداث صنایع مرتبط با انرژی از جمله پالایشگاه در استان مازندران ضروری است.

 

وی ادامه داد: دولت نیز بر این نکته تاکید داشته و در یکی از سفرهای ریاست جمهوری به استان، طرح تاسیس نخستین پالایشگاه در استان مازندران به تصویب رسید.

 

این عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اختلاف نظر وزارت نفت و سازمان محیط زیست در خصوص فعالیت پالایشگاه در استان مازندران گفت: خوشبختانه رایزنی‌های متعددی در این زمینه با مسئولان محیط زیست انجام و یک قطعه زمین در منطقه کیاسر مازندران برای احداث پالایشگاه اختصاص یافت.

 

به گفته ادیانی راد، در حال حاضر هیچ مشکلی برای ساخت نخستین پالایشگاه در استان مازندران وجود نداشته و تمامی مراحل قانونی این مهم انجام شده است.

 

وی متذکر شد: سرمایه‌گذار خصوصی نیز برای ساخت پالایشگاه در منطقه کیاسر مازندران تعیین و این کار مراحل مطالعاتی خود را سپری می‌کند.

 

به هر ترتیب باید منتظر بود و دید آیا وعده مسئولین مبنی بر راه اندازی این پرژه مهم اقتصادی در مازندران به سرانجام خواهد رسید  یا در حد همان شعارهای تبلیغاتی باقی خواهند  ماند؟

 

کلیدواژه : پالایشگاه کیاسر
دیدگاه کاربران 3 دیدگاه
 • اتابک 26 اسفند 1393 / 18:02

  با درود فراوان به مسئولین چهاردانگه نیوز. بنده پرسنل یکی از پالایشگاه های ایران هستم و از شما خواهش میکنم خبری را که امکان انجام آن صفر میباشد را در سایت منتشر نکنید. چون ما در طرحهای توسعه پالایشگاه به مشکل برخوردیم چه برسد به ساخت پالایشگاه جدید. بشنو و باور نکن. مرسی
  ……………………………………………..
  چهاردانگه نیوز: وظیفه سایت چهاردانگه نیوز به عنوان رسانه، انتشار خبرهای رسمی مربوط به بخش چهاردانگه میباشد. اینکه امکان اجرای چه طرحی امکان پذیر هست یا نیست به مسئولان دولتی مرتبط می باشد.

 • کمال 26 اسفند 1393 / 20:12

  ایشاالله که هیچ وقت این پالایشگاه نیاد چهاردانگه

 • اتابک 26 اسفند 1393 / 20:44

  متاسفانه سایت چهاردانگه نیوز همیشه در مقابل کاربران موضع میگیره و کمتر دیده شده که از پیام کاربری حمایت یا انتقادی رو بپذیره. مسئول محترم چهاردانگه نیوز! مسئولین ما وعدهای زیادی میدهند که بیشترش انجام نمیشود. شما که باید اطلاع داشته باشی که این خبر برای سالهای قبل میباشد و این وعده ….. مسولین و انتشار خبر توسط سایت شما وانجام نشدن این پروژه قطعاً لطمه سنگین به سایت چهاردانگه نیوز خواهد زد و این موضوع باعث سلب اطمینان مردم از خبرهای سایت خواهد شد.
  ……………………………………………..
  چهاردانگه نیوز. با سلام. وظیفه ما اطلاع رسانی می باشد و اجرایی شدن و نشدن یک پروژه که خبر آن در مبادی رسمی مطبوعات و خبرگزاریها منتشر می شود و ما نیز نقل می کنیم، باعث تقویت و یا سلب اطمینان مردم از مسئول یا مسئولان مربوطه خواهد شد و نه سایت چهاردانگه نیوز.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194