پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

در سوگ سورت

در اثر بی توجهی مسئولین و مردم سورت در حال مرگ می باشد.

4

 

پایگاه خبری چهاردانگه به نقل از مازند نومه: سورت چشمه پلکانی تراورتنی بی نظیر در ایران و کم نظیر درجهان است. در این نوشتار مجال نداریم که در مورد ویژگی های زمین شناسی و زیبایی این چشمه توضیح دهیم. قلم را بانگاه دیگری و از دریچه سوگ بر صفحه می چرخانیم که چه باید کرد تا درسور سورت به شادی بپردازیم 

 

درباره وجه تسمیه این اسم -باداب سورت- که درهیچ یک از منابع کهن نیامده است باید گفت با توجه به تغییرنام دردوره پهلوی اول این چشمه نیزدستخوش تغییرشده است.

 

“باد”یک واژه فارسی است که از ریشه وا پهلوی “vae”و در اوستا”vaea” آمده است فرشته “ودا” که اورابه نام ایزدباو و نگهبان روز بیست ودوم هر ماه می دانند هم اکنون زرتشتیان این روز را روز بادخوانند(پورداوود) فرهنگ ایران باستان درزبان مازندرانی که مأخوذ از کلمه “وا”پهلوی می باشد وا به معنی باد به کار می برد  آب “او”(ow)به زبان مازندرانی و گویش هزارجریبی و در گویش های دیگر(oo)به کار برده می شود. در مجموع “وااوُ”(vaow)به معنای آب معدنی است یا همان آب گوگردی درزبان مازندرانی(مرغنه او) است. سر یعنی بالای تپه (وا او سر)که فارسی شده  باداب سر است.

 

این منطقه درمیان روستاهای قلعه سر و اروست واقع است. روز یک شنبه با گروهی از محققان و نیز برنامه سازان شبکه استانی به چشمه باداب سورت رفتیم. آن چه هنگام ورود به چشم آمد و ما آن را از دریچه دوربین شبکه استانی نشان خواهیم داد، مسافرانی هستند که با پلاک های مختلف از سراسر ایران به این مکان آمده اند. گویا آنها گوی سبقت را ازمازندرانی ها ربوده اند.

 

جاده ی نامناسب که بجز ماشین های شاسی بلند به زحمت می شود به آنجارسید، باعث شد تا مردم سوار تراکتور و نیسان شوند و ماشین های خودشان را درپایین چشمه پارک کنند .

 

مسئله بعدی محصورکردن 74هکتار از زمین های اطراف آن توسط میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران است که باید پرسید این همه زمین را برای چه با فنس محصورکردید؟ هدف تان از این همه هزینه چه بود؟ مردم که داخل چشمه می آیند و هم چنان به آن آسیب می رسانند؟! تازه فنس کشی را که نیمه کاره رها کرده اید!؟

 

دور چشمه را باسنگ های کوچک سنگ چینی کردند که کسی وارد چشمه نشود، اما همه با کفش وارد این چشمه می شوند! گاهی یکی تذکر می داد که وارد چشمه نشوید، اما مردم کار خود را می کردند. بهتر بود برای مسافران و گردشگران  همانند چشمه “پاموک کاله ترکیه” معابری درست می کردند تا از تخریب آن جلوگیری می شد.

 

نکته بعدی آن بود که با توجه به اینکه منطقه شب های بسیارخنکی در تابستان دارد، برای پذیرایی ازمسافران هیچ مکانی در نظرگرفته نشده است. 

 

البته  دکه های کوچکی در آن حوالی بود که صنایع دستی (جاجیم) بی نظیر هنرمندان منطقه را می فروخت. فروشنده می گفت: خانم های هنرمند برای فروش این صنایع دستی التماس می کنند تا کسی آن ها را بخرد.

 

 باید گفت برای باداب سورت باید گریست. مضافا” این که چند روز پیش یادداشتی در مازندنومه منتشر شد که برخی باداب سورت را متعلق به دامغان می دانند.(نگاه کنید به: بادب سورت دامغان؟)

 

جمعی از بومی ها تعلق خاطر کمی نسبت به مازندران و تمایل دارند سورت به سمنان بپیوندد، شاید اوضاع اقتصادی منطقه و وضعیت تخریب آن بهبود یابد.

 

نویسنده: دکتر علی رمضانی

 

soort16

 

soort15

soort9

 

 

soort4

حضور تراکتور و وانت نیسان در سورت برای جابجایی مردم

 

soort1آتش افروزی در کنار سورت

 

4 نظرات
 1. اکبری می گوید

  بنده شدیدا با پیوستن سورت به دامغان موافقم. حداقلش در دامغان بخشدار و فرماندار با هر نوع حرکت بخش های خصوصی مخالفت نمی کنند.

 2. کمال می گوید

  چهاردانگه نیوز سلام
  این عکسایی که گذاشتین مربوط به نابودی باداب سوزت نیست. در طول سال های گذشته چندین بار مسیر چشمه به دلایل زمین شناسی عوض شده است این قسمت هایی که آب نداره در واقع مسیر چشمه پس از نهشته شدن در این قسمت عوض شده است

 3. حسین احمدی می گوید

  مهندس کمال احمدی با تشکر از شما

 4. شمشیربند می گوید

  سلام
  به فکر مناطق بکر و زیبا بودن عیب نیست اما زمانی به فکرش می افتیم که دیگر هیچی از آن نیست
  نه به خود ونه به دیگران ایراد نگیرید بلکه انتقاد پذیر و باشید و به دنبال راه حل.
  متاسفانه برخی از دوستان اهل زمان ومکان در زمان هایی که محیط خود را در خطر می بینند به فکر زیبایی مناطق بکر می افتند و برخی اوقات خبر از این مناطق ندارند پس بیاییم خوب ببینیم و بیاندیشیم قبل از هر اتفاقی.

  دودی که به چشم مردم می رود اول به چشم خود و بعد دیگران به عبارتی شکمی که بالا می آید فقط حاملگی نیست بلکه عدم تحرک است و بی فکری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.