پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

درد دل یک باغدار زحمت کش چهاردانگه ای + تصاویر

در این گزارش به مهمترین مشکل باغداران منطقه چهاردانگه پرداخته شده است.

4

 

سیف الله  طالبی کیاسری، متولد 1346 از جمله باغداران  پرتلاش و زحمت کش بخش چهاردانگه می باشد. در بخش چهاردانگه 1300 هکتار زمین به کشت انواع درختان سیاه ریشه تخصیص داده شده است. با توجه به بهره کم زمین های کشاورزی، کاشت گندم و جو مقرون به صرفه نمی باشد، به همین دلیل در سال های اخیر مردم برای تبدیل زمین های کشاورزی به باغ های سیاه ریشه بیشتر راغب شده اند.

 

به باغ آقای طالبی که در نزدیکی شهر کیاسر است سری زدیم، یک هکتار باغ مصفا که در آن درختان گیلاس کاشته شده است.  گیلاس های رسیده و خوش رنگ این باغ دهن آدم را پر از آب می نماید و نشان دهنده زحمات بسیاز زیاد این باغدار می باشد.

 باغ گیلاس

نهال های گیلاس را از مشهد تهیه کردم

 طالبی می گوید: کار باغداری را از سال 1386 شروع کردم و برای تهیه نهال به کمک یکی از آشنایانم به مشهد رفتم و بهترین  نوع نهال گیلاس  که تک دانه می باشد را انتخاب کردم و  در این باغ کاشتم . برای آن 7 سال زحمت کشیدم تا اینکه این باغ در سال گذشته به ثمر نشسته است. آنچه که امروز شما می بیند نتیجه 8 سال زحمت من و خانواده ام می اشد. ایشان را در این مسیر پسر و خانمش هم کمک می نمایند تا دست تنها نباشد.

 

آقای طالبی برای صرفه جویی در مصرف  آب، جلوگیری از رشد علف های هرز، سیستم آبیاری قطره ای را در این باغ به اجرا گذاشتم و تمام وقت در این باغ مشغول کار می باشم و از دیدن این درختان احساس لذت می نماید. و با شور و شعف خاصی پیرامون این باغ سخن می گوید. باغ این کشاورز با ذوق کیاسری بسیار عالی می باشد کوچکترین علف هرزی در باغ مشاهده نمی شود.

 

باغ گیلاس 1

کمترین سم را در تولید گیلاس استفاده می کنم

این باغدار زحمت کش می گوید از سموم کشاورزی  بسیار کم استفاده می نمایم ، دوست دارم میوه های باغم سالم باشند و میوه های سالم در اختیار مصرف کننده قرار دهم.  ایشان با ما شرط بندی می کند می گوید اگر یک عدد گیلاس پیدا کردید که در آن کرم وجود داشته باشد به شما جایزه می دهم.الحق هم چنین است.

 

به اتفاق  آقای طالبی در قسمت های مختلف باغ گشتی زدیم و ایشان توضیحات مفصلی در باره باغداری به خصوص درختان گیلاس در اختیار ما قرار دارد . اکنون ایشان خودش به یک کارشناس مهار   و خبره در این زمینه تیدیل شده است. ایشان تصمیم داشت برای افزایش میزان تولید محصول بعضی از درختان را حذف نماید تا نور کافی به بقیه درختان برسد.

 

باغ گیلاس 2

 بهترین گلهای ایران در منطقه تولید می شود

باغدار خوش ذوقم ما در کنار باغداری به پرورش انواع گل نیز مشغول می باشد. انواع گل رز، داودی، مینا و گلایول پرورش می دهد و گلهای تولیدی را در بازار ساری و تهران عرضه می نماید.

 

 گل 2

دلال ها تمام زحمت کشاورزان را به یغما می برند

در  این دیدار صمیمی با این باغدار زحمتکش،  پای درد دلش نشستیم، از گرانی سم و کود گرفته تا از دلال بازی های بازار به تنگ آمده است.

 

ایشان می گوید از اینجا گل را به تهران می بریم گل را از ما شاخه ای 500 تومان می خرند ، اما همان گل را به قیمت شاخه ای 3000 تومان می فروشند. برای اینکه تولید کننده را مجبور به فروش با قیمت کم کنند دلال ها دست به دست هم می دهند و از ما جنس را نمی خرند تا مجبور شویم محصول را با قیمت دلخواه آنها بفروشیم. به همین دلیل این باغدار ترجیح می دهد محصول باغ خود را در کنار جاده ساری – کیاسر عرضه  نماید.

 گل 3

تشکیل بازار هفتگی برای فروش مستقیم محصولات

در پایان این دیدار، باغدار پرتلاش درخواستی از مسئولین منطقه داشت که این فرصت را فراهم کنند تا کشاورزان و باغداران منطقه هفته ای یک روز در غالب بازار هفتگی  محصولات خود را به مصرف کنندگان عرضه نمایند تا هم به نفع تولید کننده و هم به نفع مصرف کننده تمام شود.

 

بعد از خدا حافظی از این باغدار و پرورش دهند گل چهاردانگه، در این فکر بودم چرا کشاورز و تمام تولید کنندگان این مرز و بوم   زحمت می کشند و جنس را تولید می نمایند اما در فروش آن قافیه را به دلالان می بازند ، کار و تلاش و خستگی برای تولید کننده و درآمد هنگفت و بدون زحمت برای دلالان !؟

 

تا کی این وضعیت ظالمانه باید ادامه داشته باشد و تولید کننده و مصرف کننده بازنده این میدان  ناسالم باشند؟

 

باغ گیلاس 3

عکاس: یوسف جعفری

 

4 نظرات
 1. اتابک می گوید

  بادرود . وخسته نباشید خدمت عمو عزیز .مرد کار وتلاش . وقتی داخل باغ میشی از این همه ذوق لذت میبری .دولت وجهاد کشاورزی باید از اینگونه افراد حمایت نمایند . تا بتوانبم لااقل خود اشتغالی رابه خوبی انجام دهیم

 2. قاسم نوده می گوید

  با سلام خدمت عموی بزرگوارم خدا قوت و صد البته خسته نباشی به شما و خانواده زحمتکش

 3. طهماسبی نوکنده می گوید

  سلام،چقدر زیبا،اقای طالبی خسته نباشید

 4. رضا می گوید

  بااحترام
  عرض سلام وادب وخسته نباشیدخدمت این همشهری گرامی ودوست داشتنی خواهشمنداست شماره تماس خویش راجهت خرید محصولات باغی اعلام فرمائید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.