پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

حمام قديمي روستاي وري، ميراثي از گذشته + تصاوير

حمام خزينه اي وري كه عكس آن در ادامه مي آيد، قسمت گنبدي حمام تخريب شده است امام ديوار هاي آن كاملا سالم مانده است. متاسفانه داخل حمام انباشته از اشغال مي باشد.

5

 

يكي از آثار ارزشمندي كه در اكثر روستاهاي بخش چهاردانگه وجود داشته و یا هنوز وجود دارد، حمام هاي خزينه اي می باشد كه در دوره سلسله قاجار و يا آغاز سلسله پهلوي اول ساخته شده بودند.

 

ساختار اين حمام ها بسيار زيبا و از نظر معماري بسيار ارزشمند هستند. در اوايل انقلاب اسلامی (1357 خورشیدی) در اكثر روستاها، حمام هاي جديد ساخته شد و مردم به علت بي اطلاعي از اهميت معماري و تاريخي این حمام هاي قديمي، آنها را تخريب نمودند.

 

يكي از مهمترين حمام هاي بخش چهاردانگه كه مي توانست شناسنامه قدمت شهر كياسر نیز باشد،‌ حمام قديمي اين شهر بود كه به «حمام گبري» معروف بود. از تاريخ دقيق ساخت اين بنا اطلاعي در دست نيست. اما متاسفانه در اثر بي تدبيري مسئولين وقتدر اوايل انقلاب، اين بناي ارزشمند را تخريب نموده و جاي آن شركت تعاوني ساختند.

 

حمام ديگري كه سرنوشت حمام كياسر را پيدا كرده، حمام خزينه اي روستاي ازني بود. اين حمام در دوره قاجار ساخته شده بود و بعد از احداث حمام جديد، حمام قديمي را به فردي جهت بنای ساختمان فروختند و حمام كاملاً تخريب و به جاي آن ساختمان مسكوني ساخته شده است.

 

یکی دیگر از دسته حمام های تخریب شده، حمام زیبا و قدیمی بالاده بود که پس از ساخت حمام جدید در کنارش، در سال 1366 آن را تخریب کرده و بجای آن دفتر مخابرات ساخته شد.

 

خوشبختانه حمام خزینه روستاهای قلعه و تیله بن در بخش دوسرشمار از اینگونه تخریب ها در امان مانده و امیدواریم به عنوان میراثی قدیمی از گزند تخریب در امان بمانند.

 

حمام خزينه اي وري كه عكسهای آن در ادامه مي آيد، هم اکنون نیمه مخروبه بوده و قسمت گنبدي آن تخريب شده ولی ديوارها كاملاً سالم مانده است. متاسفانه داخل حمام انباشته از زباله و آشغال مي باشد.

 

 اگر اراده اي در میان دوستداران میراث فرهنگی باشد، ترميم حمام خزينه اي وري مي تواند جاذيه گردشگري این روستا را با توجه به مرقد امامزاده محمود ميرعمادالدين بيشتر نمايد.

 

hammam-vari-1

 

hammam-vari-2

 

hammam-vari-3

 

hammam-vari-4

 

hammam-vari-5

 

hammam-vari-6

 

عكس ها از حامد خليلي ازني

 

5 نظرات
 1. نوروزی می گوید

  سلام اقای نظری
  بسیار جالب بود.باید خدمتتون عرض کنم که در روستای چهاررودبار هم از این حمام های خزانه ای وجود دارد کاملا با بافت قدیمی که 80 درصد ان سالم مانده است.

 2. اهنگری می گوید

  باسلام
  حمام قدیمی که هنوز ساختمان آن پابرجاست در روستای سواسره هم وجود دارد که می تواند به عنوان جاذبه گردشگری منطقه مورد حمایت میراث فرهنگی قرار گیرد.

 3. عبدالرضارجبی کیاسری می گوید

  باسلام
  یک حمام قدیمی هم در روستای منزلدره وجود دارد که هنوز سالم مانده وتا سالهای ۸۵ یا ۸۶ استفاده میشده

 4. اشکان می گوید

  ممنون

 5. احسان خلیلی می گوید

  آقا خیلی تشکر میکنم با به تصویر کشیدن این مناظر از روستای وری خواهش میکنم عکس های جدیدی هم بزارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.