پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تردد خودروهای آفرودی در عرصه های منابع طبیعی و جنگلی ممنوع است

0

 

رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان مازندران با اشاره به ممنوعیت تردد خودروهای آفرودی در جنگل ها و منابع طبیعی، گفت: تردد این خوردوها در این مناطق موجب تغییر اکوسیستم در عرصه های طبیعی و جنگلی می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چهاردانگه ، سرهنگ “نصرالله بیگلری” در بیان این خبر، اظهار داشت: در راستای مطالبات مردمی و دستور مقام قضائی مبنی بر کثرت تعداد و افزایش فعالیت خودروهای آفرودی در مناطق شهری و روستایی، به ویژه عرصه های منابع طبیعی و زیست بوم استان مازندران، موضوع در دستور کار ماموران قرار گرفت.

وی افزود: طبق ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، ورود به مناطق جنگلی وعرصه های طبیعی استان مازندران در بند الف ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و عبور از آنها به استثنای جاده ای عمومی تابع دستورالعمل های سازمان حفاظت محیط زیست خواهد بود.

سرهنگ بیگلری با اشاره به توقیف 12 دستگاه خودرو آفرودی در جنگل های شهرستان آمل از سوی ماموران پلیس، اظهار داشت: طبق ماده 8 آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست هر عملی که موجب از بین رفتن رستنی ها و تغییر اکوسیستم در پارک های جنگلی و آثار طبیعی ملی شود، ممنوع است.

وی با بیان اینکه طبق ماده 11 آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست هر عملی که موجب از بین رفتن رستنی ها و تغییر اکوسیستم شود در پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده که اراضی آن متعلق به دولت باشد، بدون اجازه ممنوع است.

وی گفت: تخریب گونه های زیستی و پوشش گیاهی مناطق، نابودی بوته ها، درختچه ها و انواع پوشش نباتی و از بین بردن لانه های پرندگان، پستاندران کوچک خزندگان و حشرات و به ویژه تخریب حوضچه های آبخیز با ایجاد کردن راه های دسترسی فرعی و دست اندازی به عرصه های بکر طبیعی جنگل های هیرکانی شمال از پیامدهای تردد خودروهای آفرودی است.

سرهنگ بیگلری، تصریح کرد: آفرود و دست ساز کردن اتومبیل های سواری با دستکاری و ایجاد دراکان خودرو و تیوتینگ ظاهری و باطنی به ویژه در سیستم موتوری متمایز از استاندارد خودروی تولیدی در کارخانه سیستم تعلیق و افزایش غیرمتعارف ارتفاع خودرو استفاده از نقوش و طرح های خشن، ایجاد آلودگی صوتی با انجام تغییرات اگزوز و سایر تغییرات غیرقانونی که جملگی بر خلاف مقررات و ضوابط راهنمایی و رانندگی است.

رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان مازندران در پایان خاطر نشان کرد: در صورت مشاهده هرگونه تردد غیرمجاز خودروهای آفرودی در عرصه های منابع طبیعی و زیست بوم های سطح استان مازندران، اقدامات قانونی برای توقیف خودرو و معرفی به مراجع قضائی انجام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.