پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

بسیاری از نابسامانی‌های محیط زیست، نتیجه تصمیم‌گیری مسئولان گذشته است

0

عیسی علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حوزه محیط زیست باید مطالبه‌گری ایجاد شود، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر از سوی سودجویان یا تصمیم‌های متولیان محیط‌زیست، آسیب‌های فراوانی به محیط‌زیست وارد شده است که برای جلوگیری از این اقدامات به فرهنگ‌سازی و ایجاد مطالبه‌گری به دور از سود، زیان و منافع شخصی و به عنوان چشم ناظری بر این حوزه نیاز است.

وی با اشاره به اینکه بهترین مکان برای ایجاد مطالبه در یک موضوع، دانشگاه و از سوی دانشجویان است، تصریح کرد: داشتن انگیزه و بی‌منفعتی دانشجویان از انجام این کار، موجب شد تا به خوبی در راستای فرهنگ سازی و مطالبه گری گام برداشته شود چرا که دانشجویان می‌توانند با مراجعه، پیگیری، مصاحبه، فیلم و عکس دغدغه‌ها و مشکلات را از مسئولان پیگیری کنند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور در ادامه با اشاره به اینکه نداشتن قدرت اجرایی و قدرت قانون‌گذاری در دانشجویان موجب شد تا بتوانند بیشتر در زمینه فرهنگ‌سازی موفق باشند، گفت: محیط زیست، حوزه کمبود قانون نیست اما دغدغه‌مند بودن دانشجویان تاثیر فراوانی در بحث آسیب‌های اجتماعی، فقر، حاشیه‌نشینی، محیط زیست و عملکرد آن‌ها به صورت خودجوش داشته است.

علیزاده با بیان اینکه در زمینه فرهنگ‌سازی برنامه‌هایی همچون سومین همایش ملی خلیج فارس در بوشهر، ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان در مشهد، همایشی تن پوش لباس و نقش آن از آغاز سال جدید برگزار شده است، خاطرنشان کرد: با تمامی سازمان‌ها و مراکز جهاد دانشگاهی کشور جلسات متعددی مبنی بر پیگیری آسیب‌های موجود برگزار شده است.

 معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور با اشاره به اینکه امسال با توجه به تمام شدن دومین سال برنامه پنج ساله ششم توسعه، می‌توانیم با ارزیابی از عملکردها، برخی برنامه‌ها را تغییر دهیم، افزود: یکی از این برنامه‌های اخیر که مصوب شده، تغییر ایسپا از یک مرکز افکار سنجی به سازمان افکار سنجی بوده است.

علیزاده خاطرنشان کرد: با توجه به نظر سنجی‌های شش ماهه به این نتیجه رسیدیم که برنامه‌های اجرایی در دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن نشاط دانشجویان، سرمایه و اعتماد باشد تا از طریق این برنامه‌ها بحث‌های آزاداندیشی، مناظره و برنامه‌های هنری برگزار شود.

وی با بیان به اینکه برنامه‌هایی همچون چهارمین گردهمایی دانشجویان محیط زیست کشور از جمله برنامه‌های مصوب جهاد دانشگاهی بوده که در دستور کار قرار دارد، گفت: تقویت نیروی انسانی، آسیب شناسی برخی از فعالیت‌ها، تعاریف فعالیت جدید با توجه به نیازهای جامعه و موضوعات مرتبط با تاثیرهای سبک زندگی از دیگر برنامه‌هایی بوده که جهاد دانشگاهی در دستور کار خود دارد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: از برنامه‌های موفق جهاد دانشگاهی واگذار کردن برگزاری آزمون جامع آژانس‌ها و تورهای مسافرتی مرتبط با دانشگاه به سازمان و مراکز گردشگری بوده است.

علیزاده در پایان یادآور شد: مراکز افکارسنجی چند نظر سنجی فرهنگی، سیاسی را که می‌تواند در تصمیم‌گیری مردم تاثیرگذار باشد، انجام داده و مراکز جهادی نیز با رویکرد گفتمانی حضرت امام، مباحث از گفته تا عمل در سطح کشور را اجرایی می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.