پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

بخش های چهاردانگه، دودانگه و کلیجانرستاق محروم ازبسیاری از خدمات رفاهی و عمرانی هستند

معاون امور عمرانی استاندار مازندران، با اشاره به اجرای طرح هادی روستایی خواستار بازنگری و اصلاح برخی از این طرح ها شد

1

 

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه نیوز به نقل از مهر ، علی نبیان ظهر شنبه در جمع مسئولان شهرستان ساری، با اشاره به سکونت ۴۵ درصد از جمعیت استان در مناطق روستایی، تقویت بنیان های اقتصادی خانوارهای روستایی را از مسائل مهم در استان برشمرد.

 

وی با بیان اینکه مدیریت و برنامه ریزی برای ارائه خدمات رفاهی و عمرانی ضروری است تصریح کرد: ترسیم نقشه راه و تعیین رویکردهای مهم برای توسعه بخش اهمیت زیادی دارد.

 

نبیان با اشاره به اینکه بیش از ۴۰۰ هکتار از اراضی شهرستان ساری دچار استرس آبی هستند، مدیریت جهادی برای رفع این مشکل را لازم دانست و گفت: همه بخش باید در حوزه آب مدیریت متفکرانه داشته باشند چون بسیاری از اقدامات کوتاه مدت می تواند نتیجه بخش باشد تا وقتی که فرصت اقدامات بلند مدت هم فراهم شود.

 

معاون عمرانی استانداری مازندران، با اعلام نصب ۹۰ هزار علائم ایمنی در مازندران در راه ها و جاده ها گفت: رانشی بودن زمین، نداشتن مسیر ورودی با زیرساخت مناسب را به عنوان اصلی ترین مشکلات این بخش عنوان کرد.

 

مجید عبداللهی مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب روستایی مازندران نیز با اشاره به وجود ۱۶ پروژه آبی نیمه کاره از تخصیص ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار برای آبرسانی به مناطق روستایی کشور از صندوق توسعه ملی با تاکید مقام معظم رهبری خبر داد.

 

وی گفت: روستای نوده ازبخش کلیجانرستاق به دلیل شرایط بحرانی درشمار تک روستاها قرار گرفته شد که این پروژه نیاز به ۷ میلیارد تومان اعتبار دارد.

 

جواد واحدی فرماندار ساری نیز با تاکید بر اینکه بخش های چهاردانگه، دودانگه و کلیجانرستاق محروم ازبسیاری از خدمات رفاهی و عمرانی هستند، عنوان داشت: سند توسعه روستایی با رویکرد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی روستایی شکل می گیرد و به عنوان نقشه راه برای توسعه روستاها و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

فرماندار ساری بر لزوم شناسایی ظرفیت‌های موجود در روستاها تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به تخصیص اعتبارات بحران و توزیع آن، نیازبه تعریف پروژه ها در جذب اعتبار از سوی مسئولان روستایی و بخشداران است.

 

جاده ساری – تاکام چهاربانده شود

وی با اشاره به آرزوی بزرگ مردم منطقه وبا توجه به تصویب اجرای چهاربانده کردن جاده ترانزیتی ساری به تاکام در سفر استانی دولت به مازندران، افزود: این مسیر روزانه چهار هزار و در پایان هفته پذیرای دو تا سه برابر مسافر و گردشگر بوده که نیازمند تعریض و اعتبار ویژه برای اجرایی شدن دارد.

 

۲۳ روستای ساری مشکل آب دارند

سید تقی رسولی بخشدار کلیجانرستاق نیز روستاهای دارای مشکل آب را ۲۳ روستا اعلام کرد و ابراز د اشت: هفت روستا در وضعیت بحرانی و قرمز آب شرب قرار دارند و هم چنین بیش از سه روستا از مشکل زیر ساختی تامین آب شرب برخوردارند.

 

رسولی با اعلام اینکه بخش کلیجانرستاق دربخش کشاورزی بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است و در این بخش بیش از دو هزار و ۷۵۰ هکتار  زمین های شالیزاری موجود است که متاسفانه بدلیل وضعیت کمبود آب ۳۰ هکتار ازشالیزارها خشک و رها شده و ۴۰۰ هکتار در معرض استرس و خشک شدن است.

 

رسولی احداث سد زلم رود که مطالعات آن تهیه گردید را ضروری اعلام کرد و گفت : در اختیار  قراردادن لوله و پمپ می تواند در کوتاه مدت امید بخش کشاورزان باشد.

 

بخشدار کلیجانرستاق تسریع در احداث چهار بانده کردن راه کیاسر – ساری خاطر نشان کرد: در اختیار قرار دادن امکانات و پیمانکار و لزوم تجهیزات کامل در سرعت بخشیدن  احداث این راه بسیار مهم است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه ۱۲ روستاهای بخش  آماده اجرای طرح هادی هستند، ولی متاسفانه اعتباری تخصیص نمی یابد، خاطر نشان کرد: در اجرای طرح هادی دربعضی ازروستاها باید بازنگری صورت گیرد.

1 نظر
  1. اتابک می گوید

    بادرود.جاده ناایمن رانمیتوان با نصب 90 هزار علائم ایمنی ایمن کرد . اصلا دوستان معنی چهاردانگه یعنی فقر ومحرومیت . از هر لحاظ که فکرش بکنی . تمام . جناب واحدی فرماندار محترم شهر ساری یکی از مسائلی که بنده پیشنهاد میدهم ودلم هم میخواهد سایت چهاردانگه نیوز ان رااگر در توانش هست به استحضار شما برساند ایجاد بازار در شهر ساری برای کشاورزان ودامداران منطقه چهاردانگه ودودانگه میباشد که خود تولید کننده دران بازار غرفه داشته باشد ومحصولات از سر زمین مستقیم وبا قیمت مناسب دست مصرف کننده باشد ودست دلالان کوتاه شود واین موضوع سبب میشود که جوانان ما سوق پیدا میکنند برای کشاورزی ودامداری ودیگر از روستا به شهر مهاجرت نمینمایند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.