پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

بازدید مشاور وزیر جهاد کشاورزی از پروژه آبیاری قطره‌ای روستای کوات

عباس زارع، در این بازدید به اهمیت توسعه کیفی و کمی نوین آبیاری در مزارع، اشاره کرد و افزود: بهره‌وری آب با بکارگیری همه ظرفیت‌های علمی و اجرایی کشور مورد توجه ما است و برنامه‌ریزی ما بگونه‌ای است که در بازه زمانی قابل قبول، عمده مزارع و باغات تولیدی کشور، به سامانه های نوین آبیاری مجهز گردند.

1

 

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از مازندمجلس، در آستانه هفته دولت، عباس زارع مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری، به همراه مدیر آب و خاک استان و جهاد کشاورزی شهرستان ساری، از پروژه آبیاری قطره‌ای روستای کوات واقع در چهاردانگه ساری بازدید کرد.

 

زارع: تخصیص اعتبار ۵۰۰ میلیون یورویی در کشور برای انجام سامانه های نوین آبیاری

وی، در این بازدید به اهمیت توسعه کیفی و کمی نوین آبیاری در مزارع، اشاره کرد و افزود: بهره‌وری آب با بکارگیری همه ظرفیت‌های علمی و اجرایی کشور مورد توجه ما است و برنامه‌ریزی ما بگونه‌ای است که در بازه زمانی قابل قبول، عمده مزارع و باغات تولیدی کشور، به سامانه های نوین آبیاری مجهز گردند و در این راستا هماهنگی‌های لازم با معاونت‌های مربوطه (آب، خاک،صنایع کشاورزی و…) صورت پذیرفت.

 

زارع، انجام پروژه‌های آبیاری به صورت مجتمع، مدیریت و کاهش مصرف آب، جلوگیری از فرسایش خاک و دارا بودن رطوبت کافی گیاه را از مهمترین ویژگی آبیاری قطره‌ای توصیف کرد و گفت: از اجرای چنین پروژه‌ای در دورترین نقطه مازندران خرسندم و برای انجام و ترویج سامانه‌های نوین آبیاری درنقاط مختلف کشور، ۵۰۰ میلیون یورو (۱۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰  تومان)  اعتبار درنظر گرفته شد.

 

دهیار روستای کوات: آبیاری قطره ای در ۶۵ هکتار از اراضی روستای کوات

فرزاد کواتی دهیار روستای کوات در گفتگو با مازندمجلس، بیان کرد: این طرح در راستای اجرای طرح نهال‌کاری و ساماندهی اراضی شیب‌دار صورت پذیرفت و در سال ۹۴ بیش از ۳۵ هزار انواع نهال در اراضی کشاورزی روستای کوات کاشته و حدود ۶۵ هکتار باغ ایجاد شد.

 

وی افزود: در سال ۹۵ نیز طرح نهال‌کاری در سطح ۴۰ هکتار ادامه یافت و مجموع باغات تحت پوشش طرح این روستا به بیش از یکصد هکتار رسید که تهیه نهال، احداث استخر، لوله‌گذاری و اجرای آبیاری تحت فشار به صورت رایگان انجام شد.   

 

کواتی، تصریح کرد: تاکنون در ۶۵ هکتار آن طرح آبیاری قطره‌ای با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان از سوی دولت، انجام شد و مقرر گردید مابقی آن (حدود ۴۰ هکتار) تا پایان سال ۹۵ اجرایی شود.

 

دهیار روستای کوات، گفت: دو استخر ۲میلیون لیتری ذخیره آب (مجموع ۴ میلیون لیتر) با لوله‌گذاری پلی‌اتیلن ۱۶۰ به طول ۷۰۰ متر با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان در سال ۹۴ احداث شد و استخر سوم نیز با گنجایش ۲ میلیون لیتر و اعتباری بالغ بر یکصد میلیون تومان نیز امسال (۹۵) در حال احداث است.

 

کواتی، افزود: بخش عمده اراضی این پروژه، به کاشت سیب و مابقی به گیلاس، آلبالو، گلابی و … اختصاص یافت.

 

دهیار روستای کوات، در پایان خاطرنشان کرد: از بانبان و مجریان این طرح، سازمان جهاد کشاورزی (استان، شهرستان ساری و منطقه چهاردانگه)، کمیته اراضی شیب‌دار شهرستان ساری و بخشدار ساعی چهاردانگه که در اجرای این طرح همکاری‌های لازم را انجام دادند، همچنین از شورای اسلامی و اهالی شریف روستای کوات (به دلیل استقبال،همکاری و همراهی لازم)، تشکر و قدردانی نمایم. 

 

kevat

1 نظر
  1. معلم خدمتکذار می گوید

    درود بر دهیاران فعال منطقه
    امیدوارم با تلاش آنها و حمایت بخشدار محترم چنین طرح های در روستاهای دیگر بخش چهاردانگه انجام شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.