پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

احداث کارخانه تبدیلی، مشکل اشتغال چهاردانگه را حل می‌کند

عضو سابق شورای شهر ساری، بیان کرد: احداث کارخانه تبدیلی، بخش بزرگی از معضلات این بخش را حل می‌کند. مثلا یکی از اقدامات این است که با احداث کارخانه رب در کیاسر، کشاورزان روستاهای مختلف را به کشت گوجه با اطمینان از اینکه محصول آن‌ها به فروش می‌رسد، ترغیب کرد.

7

 

اختصاصی چهاردانگه نیوز: در سلسله نشست‌های مجمع خبرنگاران چهاردانگه‌ای مقیم ساری با مسئولان مختلف، این بار به سراغ فرامرز نقیبی عضو سابق شورای شهر ساری، رفتیم و در نشستی صمیمی از معضلات و کمبودهای چهاردانگه و در ادامه ساری و میاندورود گفتیم و شنیدیم.

 

وی  نبود شغل مناسب و درآمد کافی، راه نااستاندارد، زباله، و مهاجرت بی‌رویه را از مهم‌ترین مشکلات منطقه چهاردانگه اعلام کرد و گفت: برای حل این معضلات نیاز نیست نماینده به تنهایی وارد عمل شود، همین که نمایندگان در انتخاب مدیران ارشد استان دقت کنند، در حل بخش بزرگی از مشکلات موفق بوده‌اند چون مدیران ارشد توانمند، معاونان و کارکنان توانمند و با برنامه را بکار می‌گیرند و سبب بهبود اوضاع می‌شوند.

 

عضو سابق شورای شهر ساری، بیان کرد: احداث کارخانه تبدیلی، بخش بزرگی از معضلات این بخش را حل می‌کند. مثلا یکی از اقدامات این است که با احداث کارخانه رب در کیاسر، کشاورزان روستاهای مختلف را به کشت گوجه با اطمینان از اینکه محصول آن‌ها به فروش می‌رسد، ترغیب کرد. یا مردم دودانگه را به پرورش گل و گلاب‌گیری تشویق کرد.

نقیبی افزود: بسیاری از شرکت‌های شهرک صنعتی کیاسر هیچ ربطی به کشت‌وزرع، زندگی ودرآمد مردم منطقه ندارد و این نه برای شرکت‌های موجود ونه برای مردم منطقه سودمند نیست.

 

جاده تاکام 18 سال است هنوز ته‌ریزی نشده است!

عضو سابق شورای شهر ساری، با اشاره به ‌استاندارد نبودن جاده ساری- تاکام بیان کرد: این جاده در حد مرکز استان و شهر گردشگرپذیر ساری نیست و شاهدیم در روزهای تعطیل مردم بیش از 2 ساعت در ترافیک‌اند و در عید امسال این محور 8 کشته داشت.

 

وی افزود: 18 سال است این مسیر هنوز ته‌ریزی نشده است و طبیعی است با توجه به وسعت کار، یک پیمانکار از پس این پروژه مهم برنیاید. عاقلانه‌تر این بود پروژه بین چند پیمانکار تقسیم شود تا با ایجاد رقابت و رفاقت، این پروژه هرچه زودتر به بهره برداری می‌رسید که اینکه سال‌ها به طول بینجامد.

 

نقیبی با اظهار اینکه بسیاری از روستاها مشکل آب آشامیدنی دارند، گفت: اولین چیزی که برای سلامت جامعه نیاز است و جزو وظایف مهم نمایندگان و مسئولان است تامین آب آشامیدنی مردم است.

 

عضو سابق شورای شهر ساری، با بیان اینکه ظرفیت‌هایی در روستاهای ساری و میاندورود به ویژه روستاهای چهاردانگه وجود دارد که برای گردشگری کم نظیر است، گفت: هنوز بعد از 37 سال از نظام جمهوری اسلامی نتوانستیم روستاهای خود را به همشهری‌ها وهم استانی‌های خود معرفی کنیم.

 

وی با بیان اینکه زمانی روستاییان تولیدکننده بودند، گفت: در سابق روستاییان وقتی به شهر می‌آمدند با سبدی پر می‌آمدند ولی امروزه روستاییان با سبد خالی می‌آیند با سبد پر بازمی‌گردند. و این نشان می‌دهد در بخش روستایی بسیار ضعیف عمل کردیم.

 

کشاورزان هنوز نمی‌دانند چه بکارند؟!

نقیبی با اشاره به مشکلات فراوان کشاورزان بیان کرد: اکثر کشاورزان نمی‌دانند چه کشتی انجام دهند تا سودآور باشد. با این همه همین که محصولات کشاورزان روانه بازارمی‌شود واردات محصولات کشاورزی نیز آغاز می‌شود و کشاورز ناچار می‌شود محصولاتش را زیر قیمت بفروشد. به این ترتیب با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که حتی مزدی به اندازه کارگر ساده را نگرفته است

 

علت عقب‌ماندگی چهاردانگه، نبود همدلی و اتحاد بین مسئولان چهاردانگه‌ای است

عضو سابق شورای شهر ساری، علت معضلات فراوان منطقه چهاردانگه را نبود رفاقت و همدلی بین اهالی و مسئولان این منطقه دانست و گفت: با وجود اینکه این چهاردانگه، مدیران و کارمندان توانمندی در استان و حتی کشور دارد ولی چون همراه و همزبان نیستند و بجای اینکه دست هم را بگیرند، پشت هم را خالی می‌کنند! هنوز نتوانستند اتفاق خاصی را برای منطقه خود رقم بزنند.

 

ساروی‌ها در خانه خود غریبه‌ند!

وی، این مشکل را خاص چهاردانگه ندانست و گفت: در ساری نیز شاهد نبود اتحاد و همدلی مسئولان هستیم.

 

نقیبی با بیان اینکه یکی از دلایل پیشرفت هر منطقه و شهرستان، حضور افراد بومی آن شهر و منطقه است، گفت: بومیان به دلیل تعصبی که به شهر و ولایت‌شان دارند، سعی بیشتری برای عمران و آبادی شهرشان انجام می‌دهند، به همین دلیل نگاه ساروی‌ها به ساری دلسوزانه‌تر است.

 

عضو سابق شورای شهر ساری، با اظهار اینکه بسیاری از کارکنان ادارات مختلف ساری، بومی نیستند، بیان کرد: در طول این سال‌ها آن‌گونه که باید از ظرفیت و توان مدیران و کارکنان ساروی استفاده نشده است و این نشان می‌دهد ساروی‌ها در خانه خود غریبه‌اند!

 

همدلی نباشد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد!

وی با بیان اینکه در طول سال‌های متمادی، به نام قطب کشاورزی، زمینه فعالیت دیگر عرصه ‌ها محدود شده بود، گفت: تنها عاملی که ساری و میاندورود را نجات می‌دهد اتحاد و همدلی مسئولان است

 

نقیبی افزود: تجربه نشان داده است اگر صد صفحه برنامه بنویسیم و هزارتا شعار بدهیم ولی همدلی نباشد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد!

 

عضو سابق شورای شهر ساری، عامل تحول ساری را رفاقت و همدلی شورا و شهردار اعلام کرد و گفت: با اعلام اینکه ادامه شورای سوم و چهارم ساری با رفاقت و همدلی ساری را متحول کردند و امروزه تقریبا در همه جای ساری پروژه‌های بزرگی در حال اجراست.

 

وی با بیان اینکه برخی از نحوه افتتاح‌های شهرداری و برگزاری جشن‌های مردمی انتقاد می‌کنند، گفت: این اقدام شهرداری سهیم کردن مردم در سازندگی و تحول شهرشان، و بهانه‌ای برای ایجاد شادی و نشاط در قشرهای مختلف مردم است.

 

نقیبی در ادامه، درباره نقش رسانه‌ها در پوشش دادن اقدامات شورا و شهرداری بیان کرد: رسانه‌ها بی تردید یکی از مهمترین عوامل پیشرفت شورا و شهرداری بودند چون با انعکاس اقدامات انجام شده موجب انگیزه، اتحاد و همدلی اعضا می‌شندند.

 

از نمایندگان 3 استان شمالی تنها یک نماینده عضو کمیسیون کشاورزی است

عضو سابق شورای شهر ساری، با اظهار تاسف از اینکه از 3 استان شمالی کشور (مازندران، گیلان و گلستان) تنها یک یا 2 نماینده عضو کمیسیون کشاورزی هستند، گفت: این در حالی است که از خوزستان 5 نماینده در این کمیسیون حضور دارند و  انتظار می‌رود نمایندگان شمالی در بخش کشاورزی مجلس صاحبنظر باشند.

 

وی با اشاره نبود اصل اتحاد و همدلی بین 2 نماینده شهرستان و مدیران بیان کرد: نمایندگان با انتخاب مدیران ارشد توانمند دراستان، می‌توانند به کار اصلی خود، قانونگذاری برای بهبود وضع موجو بپردازند نه اینکه درگیر تغییرات جزیی فلان اداره یا سازمان باشند.

 

نقیبی با بیان اینکه مهمترین مشکل ما بحث راه هاست، گفت: بخش گهرباران هنوز از جاده بین مزارع به عنوان  تنها محور استفاد می کند و طبق  آمار در 2 سال بیش از 34 نفراز دنیا رفتند اگر این 25 کیلومتر را هرسال یک کیلومتر آن آسفالت می‌شد، تاکنون به پایان رسیده بود.

 

حضورم در عرصه نمایندگی مجلس صرفا یک تکلیف است

عضو سابق شورای شهر ساری، با بیان اینکه در سال‌های حضورم در شورای شهر به خوبی دریافتم زمان شعار و وعده‌های عملی نشده گذشته است، گفت: 37 سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و در هر دوره‌ای نامزدها با شعارهای مختلف آمدند و وعده وعیدهای بسیاری دادند، ولی در عمل اقدام خاصی برای بخش‌های مختلف ساری از جمله چهاردانگه نشده و مردم تغییر چندانی مشاهده نکردند.

 

وی  با اظهار اینکه تغییرات فاحشی در گرگان از سال 1369 که در این شهر دانشجو بوده است تاکنون رخ داده است، گفت: عامل تحول این شهر با وجود دارا بودن قشرها و فرقه‌های مختلف، یکصدایی و همدلی مسئولان بود.

 

نقیبی علت حضورش در عرصه انتخابات را اوضاع نامناسب مازندران اعلام کرد و گفت: حضورم در عرصه نمایندگی مجلس صرفا یک تکلیف بوده و برای بهبود مسائل استان پای در این عرصه نهاده ام.

 

گزارش: مجید ساجدی فر – خبرنگار چهاردانگه نیوز

 

 

7 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام مهندس نقیبی
  خوشحال شدیم کاندید شدی امیدوارم موفق باشی
  اگه نماینده شدی:
  اشتغال اشتغال اشتغال

 2. رضایی می گوید

  از آقای نقیبی چند سوال دارم. امیدوارم صادقانه جواب بدن:
  1 . عامل آوردن زباله های ساری به چهاردانگه جز اعضای شورای شهر ساری که شما هم رئیسش هستین، چه کسیه؟
  2 . خودتون بعنوان رئیس شورای شهر ساری چه تلاشی برای جلوگیری از آوردن زباله ساری کردید؟
  3 . چرا برای ساخت کارخانه زباله سوز ساری، شهردار این شهر رو تحت فشار نذاشتین تا زودتر راه اندازی بشه؟
  4. گیرم شما فردا نماینده مجلس شدید!! …….. باز هم همه کم کاری هاتونو و علت عقب ماندگی چهاردانگه رو میخواهین گردن ” نبود همدلی و اتحاد بین مسئولان چهاردانگه‌ای ” بندازین؟
  5 . شما سالها مسئول شورای ساری بودید صاقانه بفرمایید چه دسته گلی برای چهاردانگه فرستادید به جز زباله های ساری و بدبختی و فقر و مهاجرت؟
  امیدوارم صداقت در گفتار کسی که میخواد وکیل ملت در مجلس بشه از همین حالا وجود داشته باشه.

 3. اصغری می گوید

  ما توقع انجام کار مثبت از سوی شما مسئولان نداریم بی‌خیالش شدیم و عطایش را به لقایش بخشیدیم اما خواهشا کار منفی (مثلا آوردن زباله) هم برای چهاردانگه نکنید و دست از سر چهاردانگه بردارید. توفع انجام کار مثبت نداریم همین که کار منفی نکنید روز و شب دعایتان خواهیم کرد کلا فکر کنید اصلا مکانی به نام چهاردانگه وجود ندارد اینجوری به خدا ما راحت تریم دست کم از شر زباله خلاص می‌شویم.

 4. کیاسری می گوید

  مهندس جان تا الان کجا بودین که الان شدین چهاردانگه ای؟

 5. پاسخ رضایی و اصغری می گوید

  با سلام خدمت شما همشهریان گرامی
  اولا آقای نقیبی یکسال رئیس شورا نیستند دوما دوره چهارم شورا ساری 13 عضو داره. به گونه ای غیر منطقی صحبت میکنید که گویا تمام تصمیمات و مصوبات با آقای نقیبی بوده. من همشهری شما و همکار آقای مهندس هستم و به عینه شاهد تلاشهای ایشون بودم. عاقلانه فکر کنید می فهمید هر فرد در هر سمتی محدودیتهای داره و طوری قضاوت می کنید که گویا ایشون نماینده مجلس بودن و در حق شما کوتاهی کردند و ایشون فقط شورای ساری هستند. جالبه که از نمایندگان خودتون در مجلس و اعضای شورای شهر خود انتظاری ندارید ولی از یه هم کیش خودتون که شورای شهر دیگری است انتظارات واهی دارید. در ضمن بحث زباله بیش از شش ساله اتفاق افتاده چرا شما مردم و شورای خود کیاسر پیگیر این مسئله نیستند؟

 6. پاسخ رضایی و اصغری می گوید

  چطور این انتظارات و انتقادات رو این هشت سال به نمایندگان مجلس که خودتون بهشون رای دادید نداشتید. چه کردند براتون؟ خود ما اهالی اون منطقه با سکوت خودمون مقصر اصلی هستیم. اگه یه سوزن به دیگری میزنید یه جوال دوز به خودمون بزنید. اگر اندکی همدلی ما اهالی بیشتر بود و به جای خفه کردن، هم با هم یک صدا بودیم اوضاع بسیار متفاوت میشد.
  به امید پیشرفت روز افزون شهر و دیارمون.

 7. امیر علی می گوید

  اقای نقیبی هم مثل نمایندگان محترم هیچ فرقی نمی کنه فقط اسم وفامیلش فرق می کنه ومردم را …….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.