پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

آرامش بخشی و امید آفرینی قرآن _قسمت هشتم

0

آرامش بخشی و امید آفرینی قرآن _قسمت هشتم
***********

٨- وسیع ترین آیه قرآن در آرامش بخشی و امید آفرینی

در تعالیم اسلامی یأس و ناامیدی از رحمت خدا، گناه کبیره، بلکه در رأس گناهان شمرده شده است.
امام علی (ع) می فرماید: ” يَأسُك مِن رَحمَة الله اَعظَم مِن ذُنُوبِك” ناامیدی تو از رحمت خدا، بزرگتر از گناهان توست (محجة البیضاء ج ۷ ص ۲۵۳) علت يأس و ناامیدی، نافرمانی از خدا و انحراف از صراط مستقیم و پیامدهای آن است، اما از آنجایی که خداوند نسبت به بندگان خود رئوف و مهربان است و نمی‌خواهد بندگان در مسیر ضلالت و گمراهی قرار بگیرند، لذا در آیات متعدد خداوند به بندگان گناهکار خود بشارت به عفو و بخشش و توبه پذیری داده است.
در میان آیات مربوط به آمرزش و مغفرت، آیه ۵۳ سوره زمر معروف به “وسیع ترین آیه قرآن” است. امیر مومنان علی (ع) درباره این آیه شریفه می فرمایند: “مَا فِی الْقُرْآنِ آیَهًْ أَوْسَعُ مِنْ یَا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلی أَنْفُسِهِمْ ….” در تمام قرآن آیه وسیع‌تر از آیه ۵۳ سوره زمر نیست، که خداوند، بندگان گناهکار خود را مورد خطاب قرار داده و با نهایت لطف و محبت، آغوش رحمت خود را باز نموده و فرمان عفو عمومی صادر کرده است و فرمود: ” قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلی أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللهِ إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً، إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیم” بگو ای بندگان من که بر خویشتن زیاده روی (گناه) کردید، از رحمت خدا ناامید نشوید، خدا همه گناهان را می آمرزد که او خود آمرزنده و مهربان است.
تعابیر بسیار لطیف و مهربانانه فراوانی در این آیه به کار رفته که به انسان آرامش و اميد می دهد از جمله:
١- تعبیر “عبادی” بندگان من یعنی خداوند همه بندگان خود مورد خطاب و لطف خویش قرار داده و آنان را لایق رحمت خود داشته است، نه فقط مومنان و مسلمانان، بلکه همه بندگان، البته بندگانی که گناهکار هستند منظور است. ٢- تعبیر “لا تَقْنَطُوا” مأيوس نشويد بالصراحة دلالت بر حرمت يأس از رحمت الهی دارد، انسان باید همیشه امیدوار باشد.
٣- جمله “إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً” خداوند همه گناهان را می بخشد، در این جمله خداوند اوج مهربانی خودش را نشان داده و بندگان گناهکار خود را در دریای رحمت مواج خود قرار داده، و با تاکید فراوان (إِنَّ، جَمیعاً، ال الذُّنُوبَ) روحیه امیدواری انسان را به آخرین مرحله رسانده است.
۴- توصیف خداوند به “غفور و رحیم” آمرزنده، مهربان که دو صفت آرامش بخش و امیدآفرین هستند، دیگر جایی برای کمترین یاس و ناامیدی باقی نمی‌گذارد، واقعاً با این آیه گناه کار دلگرم می شود و آرامش پیدا می کند. گستردگی این آیه (اوسع) به خاطر شمول آن نسبت به هر گناهی و امیدبخشی بودن این آیه به خاطر نوید به رحمت واسعه آمرزش جمیع گناهان و پرهیز از هرگونه یأس و ناامیدی است.
بهر صورت این آیه شریفه دلالت می‌کند بر اینکه درهای غفران و رحمت الهی به روی همه بندگان بدون استثنا گشوده است تنها ما باید به خود بیائیم و تغییر مسیر بدهیم و به سوی پروردگار بازگردیم تا در دریای لطف بیکران و در محدوده شعاع فیض نامحدود الهی قرار بگیریم ، امیدوارم پیام مسرت زا وآرامش بخش و امیدآفرین این آیه را دریافت نمائیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.