پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

آرامش بخشی و امید آفرینی قرآن _قسمت سوم

0

آرامش بخشی و امید آفرینی قرآن _قسمت سوم
********
۳- بهترین ذکرهای قرآنی برای امید و آرامش زندگی

خداوند متعال در قرآن بالصراحة ذکر و یاد خدا را مایه آرامش دل ها معرفی نموده و فرمود: الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّه ، أَلَا بِذِكْرِ اللَّه تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ، کسانی که ایمان آورده اند و دل هایشان به یاد خدا مطمئن و آرام است، آگاه باشید با یاد خدا دل ها آرامش می یابد (سوره رعد آیه ۲۸) نسخه معصومین (ع) و بزرگان دین به تبعیت از خدای متعال برای ایجاد آرامش و امید یاد دادن ذکرهای مخصوص بوده است.

اهمیت و فایده ی عظیم ذکر بر کسی پوشیده نیست، برخی از بزرگان گفته اند: خاصیت ذکر شبیه خاصیت دندانه های کلید قفل است و هر کلید با دندانه های خاص و معین می تواند قفلی را باز کند، ذکر نیز چنین است، در منابع دینی برای هر ذکری آثار و برکات خاصی بیان شده که شخص می‌تواند با به کارگیری آن به نتایج مطلوبی نائل آید. البته اثرگذاری هرذکری شرایط خاص خودش را دارد.

علما اذکار را به دو قسم تقسیم نمودند: یکی ذکر عام و آن یاد خدا و اوصاف جمال و جلال او در هر مناسبت و در هر شرایطی مانند ذکر صلوات، ذکر استغفار، ذکر سبحان الله، ذکر الحمدلله، ذکر لا إله الا الله، ذکر یا الله و… دیگری ذکر خاص و آن اذکار معینی است که معصومین (ع) به مناسبت های مختلف بیان کردند.

در احادیث اسلامی از بعضی از آیات قرآن به عنوان بهترین ذکر برای امید و آرامش یاد شده که در اینجا به خلاصه روایتی از امام صادق (ع) اشاره می کنیم .
امام صادق (ع) فرمود: در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده و چگونه به ذکر “حسبنا الله و نعم الوکیل” ( آل عمران آیه ۱۷۳ ) پناه نمی برد.

در شگفتم برای کسی که اندوهگین است، چگونه به ذکر “لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین” ( انبیا آیه ۸۷ ) پناه نمی برد.

در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر “افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد” (غافر آیه ۴۵) پناه نمی برد.

در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیبایی های دنیا است، چگونه به ذکر “ما شاء الله لا قوة الا بالله” پناه نمی برد. (بحارالانوار ج ٩٠ص ۱۸۴_ ۱۸۵)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.