پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

آتش سوزی مهیب شهر کیاسر در سال 1330 هجری شمسی

در ستون سوم از صفحهٔ 4، روزنامه رسمی کشور شاهنشاهی ایران، به تاریخ یکشنبه 2 اردیبهشت 1330 به شماره 1797 ، به سخنرانی دکتر نصرت الله کاسمی‌, نماینده وقت ساری, در مجلس شورای ملی به آتش سوزی مهیبی در کیاسر اشاره می کنند که متن آن به شرح ذیل می باشد:

9

 

در پی آتش سوزی های مکرر  گندمزار های چهاردانگه، دودانگه و دیگر نقاط مازندران، همراه همیشگی سایت چهاردانگه نیوز دکتر عباس اسلامی کیاسری محقق دانشگاه منچستر انگلستان، برگی از تاریخ را ورق زدند و به موضوع آتش سوزی خانه های شهر کیاسر در سال 1330 ه ش که توسط دکتر کاسمی نماینده وقت مردم ساری در مجلس شورای ملی آن را بیان نمودند، که در روزنامه آن زمان منتشر شده بود برای پایگاه خبری چهاردانگه نیوز ارسال نمودند که از ایشان از بابت حسن سلیقه کمال تقدیر و تشکر داریم. امیدوارم به حمایت ها و همکاری با پایگاه خبری چهاردانگه نیوز هرچه بیشتر ادامه دهند.

shora-meli-1

 

در ستون سوم از صفحهٔ 4، روزنامه رسمی کشور شاهنشاهی ایران، به تاریخ یکشنبه 2 اردیبهشت 1330 به شماره 1797 ، به سخنرانی دکتر نصرت الله کاسمی‌, نماینده وقت ساری, در مجلس شورای ملی به آتش سوزی مهیبی در کیاسر اشاره می کنند که متن آن به شرح ذیل می باشد:


«بنده می‌خواستم توجه جناب آقای علاء را به این حریق فوق‌العاده موحشی که در کیاسر مازندران اتفاق افتاده‌است جلب کنم در چند روز پیش حریق فوق‌العاده سختی در کیاسر مازندران اتفاق افتاد و کلبه‌های دهاتی که از چوب و گاله اینها ساخته می‌شود سوزانید و الان در حدود دو هزار نفر زن ومرد و بچه بی خانمان در آنجا هستند. البته اقداماتی شد و جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران از روی کمال لطف و مرحمت ۱۰هزار تومان حواله کرده‌اند و در خود محل هم کمیسیون اعانه تشکیل شد و اعانه‌ای جمع‌آوری شد و توانگران مبلغی داده‌اند ولی اینها کفاف این عده بی خانمان را نمی‌کند و دولت باید حتی قضیه را مورد توجه قرار بدهد و در همین جلسه امشب هیئت دولت تقاضا می‌کنم این موضوع را مطرح بفرمایید و در حدود ۲۰ هزار تومان یا۱۰ هزار تومان، من زیادتر تقاضا نمی‌کنم حواله بفرمایید که در همانجا یک کمیسیون اعانه‌ای که از معتمدین محل تشکیل شده‌است دوا و روانداز برای مردم آنجا تهیه بشود خیلی تشکر می‌کنم موضوع چون خیلی فوریت داشت آقای حاذقی دو دقیقه از وقتشان را به بنده دادند و از ایشان هم تشکر می‌کنم.»

با نگاهی‌ اجمالی به این شماره از روزنامه می‌توان فهمید که آقای دکتر کاسمی این بحث را در خلال بحث اصلی‌ مجلس که ملی‌ شدن صنعت نفت بوده مطرح کرده‌اند. ظاهرا این آتش سوزی کمتر از یک ماه بعد از ملی‌ شدن صنعت نفت اتفاق افتاده بود.

 

shora-meli-2

 

…………………………………………………………………………..

 

معرفی دکتر کاسمی

Dr-nasrollah-kasemiدکتر نصرت الله کاسمی فرزند میرزا اسد الله خان کاسمی ملقب به دبیر حرم از شاعران بزرگ معاصر است .اصلیتش از ساری و محل تولدش تهران است. وی در سال ۱۲۹۰ در تهران متولد شد.

 

تحصیلات ابتدایی را در ساری و تحصیلات متوسطه را در شعبه علمی دارالفنون به پایان رسانید. سپس وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۱۴ به اخذ دانشنامه دکتری در فن پزشکی نائل آمد. در زمان وزارت فرهنگ اعتماد الدوله قراگوزلو به نظارت چاپ کتابهای دبستانی گماشته شد . از سال ۱۳۱۸ در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و از سال ۱۳۱۹ به مقام استادی دانشگاه نائل آمد و سال ها به تدریس رشته های مختلف علمی در سال چهارم دانشکده پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی آموزشگاه پرستاری مشغول بود.

 

اداره امور کتابخانه و انتشارات فنی دانشکده پزشکی تهران و مدیر مسئول مجله ماهانه را نیز بر عهده داشت و امور فنی و اداری دانشکده پزشکی و دارو سازی و دندانپزشکی را اداره می کرد.

 

از سال ششم دارالفنون بر حسب قریحه و ذوق فطری در ایام فراغت به تحصیل ادبیات و تاریخ و فلسفه پرداخت و در نزد استادان فن متون و حواشی کتابهای قدیمه را خواند. سپس در انجمن ادبی ایران عضویت یافت و بعد به پیشنهاد وزارت فرهنگ و تصویب هیات وزیران به عضویت پیوسته فرهنگستان ایران انتخاب شد.

 

9 نظرات
 1. اصغری می گوید

  با تشکر از هم‌ولایتی فرهیخته‌مان جناب دکتر اسلامی. عده‌ای از کاسمی‌ها هنوز هم در بلوار پاسداران ساری ساکن هستند. روان همه کسانی که برای این مردم زحمت کشیدند از جمله جناب کاسمی نماینده مجلس شاد باد.

 2. اتابک می گوید

  بادرود خدمت دکتر اسلامی , بادرود بر دکتر کاسمی و درود بر چهاردانگه نیوز. از بزرگان این موضوع اتش سوزی را شنیده بودم و حتی می گفتند این اتش سوزی عمدی بود. توسط چند تن از اوباش ان زمان انجام شده بود و حتی این اتش سوزی کشته هم داشته.

 3. کاربر می گوید

  با تشکر از چهار دانگه نیوز که این مطالب را جهت اشنایی بیشتر برای مردم اطلاع رسانی میکنند

 4. عباس اسلامی کیاسری می گوید

  عرض سلام و ادب دارم خدمت آقای خلیلی و سایر دوستان فعال در چهاردانگه نیوز و تشکر می‌کنم که این مطلب را منتشر کردید.

  ضمن عرض تشکر از آقای اصغری و جناب طالبی, از خوانندگان گرامی‌ تقاضا دارم که با مراجعه به بزرگان خانواده و فامیل جزئیات بیشتری از این حادثه را در ادامهٔ همین مطلب بنویسند (علت این آتش سوزی چه بوده‌, کدام محله ها دچار حریق شدند و …)

 5. اتابک می گوید

  بادرود بر همشهری عزیز جناب دکتر اسلامی کیاسری . ضمن تشکر از شما. درپی تحقیقاتی که از بزرگان فامیل انجام شد این واقعه را بدین صورت بازگو کرده اند که این اتش سوزی در محله وسگرخل کیاسر و از منزل مرحوم حاج اسماعیل ابراهیمی شروع و به دلیل اینکه تمامی شیروانی منازل پوشیده از تخته بوده اتش به همه محله سرایت کرده و در این بین خانمی هم که مادر آقای بیدل بوده متاسفانه به دلیل شدت سوختگی فوت می شوند. شدت آتش به حدی بوده است که کاری از دست کسی برنیامد امکانات اطفاء حریق هم که وجود نداشت و محله وسگرخل و منازلش دیگر جای سکونت نبود. البته باید این نکته را هم خدمت دکتر عرض کنم که کیاسر در سال 1305 هم توسط یاغیان از جمله فردی به نام جلال دچار آتش سوزی شدید شده بود.

  1. عباس اسلامی کیاسری می گوید

   با سلام خدمت شما آقای طالبی و خیلی‌ ممنون بابت تحقیقاتی‌ که انجام دادید.

 6. کمال احمدی می گوید

  عبادت بجز خدمت خلق نیست
  هر کسی رو که برای مردم زحمت کشیدن و مشکلات مردم و حل آن دغدغه شان بوده است اگر در جمع ما نیستن،خداوند رحمتشان کند و اگر هستن خداوند بهشون عمر با عزت عنایت بفرمایید

 7. همشهری می گوید

  سلام
  نمایندگان فعلی و آینده بروند از آقای کاسمی یاد بگیرند که در بحث بسیار مهم ملی شدن صنعت نفت از مجلس کسب اجازه میکند و درد دل یک مشت دهاتی و روستایی را به دولت می رساند تا از آنان کمک بگیرد، اما نمایندگان فعلی و قبلی سالها در مجلس حضور دارند و هنوز ندیدیم که پشت تریبون رفته و درد دل هزاران چهاردانگه ای برای زباله و بیکاری و خشکی مزارع و کم آبی پشتکوه و تصادفات جاده مرگ و … را مطرح کنند.

 8. مرتضی مردانی می گوید

  با سلام و تقدیر و تشکر ازجناب آقای دکتر اسلامی کیاسری که این مطلب بسیار زیبا را تهیه و ارسال نمودند با تشکر از تمامی زحمت کشان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.