پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

گذار از کشاورزی سنتی و مدیریت بازار مهمترین چالش‌های کشاورزی مازندران

0

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، مهم‌ترین چالش امروز کشاورزی استان را موضوع گذر از کشاورزی سنتی به صنعتی و دانش‌بنیان اعلام کرد و گفت: چالش دیگر کشاورزی استان مدیریت بازار است کشاورز زمانی برای جهش تولید تلاش می‌کند که ما به پساتولید او فکر کرده باشیم.

بابک مومنی امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در ساری برگزار شد با بیان اینکه تحقق برنامه‌ها در نظام بروکراتیک همت ویژه می‌طلبد، گفت: مولفه‌ها و بازیگران بازار در رسیدن به اهداف اثرگذار هستند و مدل برنامه‌ها ابتدا باید عمق راهبردی خود را پیدا کند و بعد اجرا شود.

مومنی مهم‌ترین وظیفه جهاد کشاورزی را تولید و به دنبال آن صادرات دانست و افزود: دنیا خواهان محصولات ما است اما محدودیت‌های گمرک، لجستیک، انتقال پول و مانند آن مانع فعالیت ما هستند. تسهیل‌گری این موضوع توسط دیگر دستگاه‌ها باید محقق شود.

وی زمین را ناموس کشاورز مازندرانی خواند و گفت: با برداشتن موانع می‌توانیم به حفظ پویایی و بالندگی کشاورزی و بهینه‌سازی الگوهای کشت و تولید بیاندیشیم. در این‌صورت شالیزارهای ما به ویلازار تبدیل نمی‌شوند.

این مقام مسئول درباره مهم‌ترین چالش امروز کشاورزی استان گفت: موضوع گذر از کشاورزی سنتی به صنعتی و دانش‌بنیان و پایداری مسئله مکانیزه‌کردن کشاورزی در حالی که جهان به سوی کشاورزی هوشمند حرکت کرده، یکی از چالش‌های ما است. این تعییر باید در مزارع مردم بسترسازی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران دومین چالش استان را مدیریت بازار دانست و با باین اینکه کشاورز زمانی برای جهش تولید تلاش می‌کند که ما به پساتولید او فکر کرده باشیم، گفت: در دولت سیزدهم رفع محدودیت صدور مجوز محقق شد و در استان باتوجه به شرایط زمین و موضوع تولید برنج، هیچ محدودیتی نداریم. بیش از هزار واحد شالیکوبی فعال، ۴۰۰ واحد سورتینگ با پوشش سورت ۹۰ درصدی مرکبات استان و مانند آن در استان داریم.

مومنی افزود: با توجه به ظرفیت تولید واحدهای تبدیلی فعالیت لازم را ندارند. جهاد کشاورزی در همه حال آماده صدور مجوز، تخصیص زمین و اقدامات این حوزه است اما در حوزه صنایع تبدیلی مرکبات به مگاپروژه با تسهیلات کم‌بهره دولتی نیاز داریم. پروژه میاندرود به زودی راه‌اندازی خواهد شد و به تبع آن بخش بزرگی از مشکلات ما برطرف می‌شود.

مومنی در بحث خرید کلزا اظهار کرد: خرید تصمینی به سوی خرید توافقی تغییر کرد. برخی پارامترها برای ارزیابی قیمت اعمال شد و با ورود بخش خصوصی سخت‌گیری خرید افزایش می‌یابد، خرید کلزا در این شرایط در حال انجام بوده و خرید توافقی بیش از ۵۰ درصد نسبت به خرید تضمینی سال گذشته رشد داشته ‌است.

وی از هدایت و مدیریت بازار برنج به سوی پویایی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده و نیز عقد تفاهمنامه با بنیاد مستصعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برای احیای برخی واحدهای دامی خبر داد و افزود: برنامه‌های ایجاد پایانه تجاری دیگری برای استان با هدف افزایش ظرفیت تجارت برون‌استانی در دستور کار داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: در سال گذشته به دلیل مشکلات نزدیک به ۳۴۰۰ هکتار از اراضی با مشکل کشت مواجه بودند که با مدیریت بهنگام، امسال تمام اراضی ما زیر کشت قرار گرفتند و چشم‌ انتظار رشد در این حوزه هستیم.

مومنی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ نوع از ۷۰۰ گونه داروی گیاهی در استان مازندران تولید می‌شود، گفت: اصلاح الگوی کشت و تدوین نقشه‌راه سهم‌وری شهرستان‌ها از افزایش کشت گیاهان دارویی و همچنین مدیریت این امر ازجمله برنامه‌های این حوزه است.

وی از مصوبات سفر ریاست‌جمهوری در حوزه آبخیزداری و آبخوان‌داری خبر داد و افزود: در حوزه شیلات و صیادی نیز با واگذاری پرورش ماهی در قفس به مجموعه‌های صیادی، شاهد رشد پرورش ماهیان خاویاری، محصولات شیلاتی و مانند آن خواهیم بود.

 

لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.