پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کم آبی 40 هزار هکتار اراضی کشاورزان مازندران

0

رئیس جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به این که امسال 30 تا 40 هزار هکتار از زمین های کشاورزی مازندران با مشکل کم آبی رو برو است تصریح کرد:به کشاورزان توصیه می شود در مناطقی که خط قرمز کم آبی در آن نقاط وجود دارد از کشت برنج بپرهیزند.

دلاور حیدرپور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به بحران آب و وضعیت کشت برنج مازندران اظهار کرد: الگوی کشت برنج در مازندران قابل دفاع بوده و نمی‌توان آن را از جامعه کشاورزی مازندران حذف کرد.

وی با اشاره به این که برنج تنها در مازندران و گیلان مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: کشت برنجی در مازندران مقرون به صرفه خواهد بود که متناسب با ظرفیت های اقلیمی و آبی استان باشد.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران یاداورشد:امسال به دلیل بارش کم نزولات جوی به خصوص برف رودخانه‌ها آبدیدگی کمتری داشته و آب ذخیره پشت سدها نیز به حدنصاب نرسیده است.

وی افزود:برای عدم خسارت به کشاورزان مناطق درگیر با بحران آب توصیه می شود از کشت جایگزین مانند آفتاب گردان، سویا، کنجد، علوفه و ذرت استفاده شود. کشاورزان باید محصولات خود را زیرچتر حمایت بیمه ببرند تا در مواقع بحران بیمه بخشی از خسارات وارده به آنان را جبران کند.

حیدرپور تصریح کرد: اگر کشاورزان براساس دستورالعمل کارشناسان عمل کنند 25 تا 30 درصد منابع آبی صرفه جویی می شود بدون اینکه در کیفیت محصولات مشکلی ایجاد شود.

وی با اشاره به این که کشت دوم زمانی توصیه می شود که کشاورز دارای آب مطمئنه است، افزود: کشاورزان نباید به آب های زیر زمینی و چاه ها برای کشت دوم تکیه کنند و اولویت با کشت اول است.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران در ادامه در خصوص خسارت سرمای سال 95 خاطرنشان کرد: 30 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به بیش از 51 هزار و 700 نفر توزیع شد. 200میلیاردتومان تسهیلات یک ساله با نرخ سود 10درصد نیز به خسارت دیدگان اعطا شد.

حیدرپور تصریح کرد: حدود 180 هزارتن پرتقال آسیب دیده خریداری و 14هزار 500تن کیوی سرمازده به کارخانه‌های صنایع تبدیلی برای تبدیل به کنتسانتره ارسال شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.