پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کشت توت‌فرنگی جایگزینی مناسب برای برنج در زمان بحران آب

0

بخشدار بهنمیر گفت: آب مورد نیاز برای کشت توت فرنگی به نسبت کشت برنج بسیار پایین است به طوری که هر کیلو توت فرنگی 60 لیتر آب مصرف می کند.

«اسحق علی کشاورز» در خصوص چگونگی  تبدیل شدن «بهنمیر» به قطبیت تولید توت‌فرنگی  کشور و مازندران در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: 560 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بهنمیر به کشت توت‌فرنگی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به این‌که دومین جشنواره توت‌فرنگی امسال در بهنمیر برگزار شد، خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره توت‌فرنگی یکی از راهکارهایی بود که  برای فروش این محصول در نظر گرفته شده است.

بخشدار بهنمیر تصریح کرد: این جشنواره‌ها برای معرفی بخش خصوصی بود و در طول برگزاری آن مدیران استانی نیز حضور داشتند.

کشاورز با بیان این‌که در بهنمیر فروش محصول توت فرنگی به صورت تشکیل گونه است تا از هدررفت محصول در فروش جلوگیری شود، یادآورشد: برخلاف شهرستان‌های دیگر که بعضاً مشاهده شده در کنار خیابان به فروش توت‌فرنگی می‌پردازند، در بهنمیر بازار تهران و شهرستان‌ها را خود کشاورزان مدیریت می‌کنند.

کشاورز با اشاره به این‌که یک کشاورز ماهر با رعایت اصول و  موازین کشاورزی می‌تواند در هر هکتار 150 میلیون تومان درآمد کسب کند، افزود: کشت توت‌فرنگی در اشتغالزایی تأثیر چشمگیری دارد به طوری‌که بیش از 1000 نفر کارگر حتی از خارج و داخل استان مازندران در فصل کشت و برداشت این محصول مشغول به کار می‌شوند.

وی افزود: با کشت توت‌فرنگی بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در چرخه اقتصادی به گردش در می‌آید که نقش بسزایی در رونق اقتصادی استان خواهد داشت.

بخشدار بهنمیر تصریح کرد: باید سطح زیر کشت توت‌فرنگی از 500 هکتار افزایش پیدا کند، چون فصل کشت توت‌فرنگی زمان مناسبی بوده و مشکل تأمین آب برای این محصول وجود ندارد.

 وی افزود: آب مورد نیاز برای کشت توت‌فرنگی به نسبت کشت برنج بسیار پایین است به طوری که هر کیلو توت‌فرنگی 60 لیتر آب مصرف می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.