پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کشاورزی در مازندران مقرون به صرفه نیست

0

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: نقش علم، تکنولوژی و مکانیزاسیون در کشاورزی بسیار کمرنگ است.

محمد علی بهمنیار در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که کشاورزی ما در حال حاضر در بسیاری از زمینه‌ها مقرون به صرفه نبوده است، اظهار کرد: به علت این که کشاورزی در مازندران صنعتی و مکانیزه نیست، هزینه میزان آب و کود مصرفی که کشاورز استفاده می‌کند بالا بوده، میزان تسهیلاتی که کشاورز دریافت می‌کند با بهره بالا و نتیجه این می‌شود که درآمد خالص کشاورز زیاد نبوده و قابل توجیه نیست.

وی افزود: اگر کشاورزی را با نوعی دیگری از صنعت یا بخش دیگری مانند خدمات مقایسه کنیم؛ استقبال خوبی از آن نمی شود و نیاز به این دارد که در مورد آن بیشتر کار شود؛  پشتیبانی دولت، تضمین خرید با شرایط و تضمینی برای فروش محصولات کشاورز با قیمت مناسب را می طلبد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: نهادها باید با قیمت مشخص وارد شوند چون عرضه و تقاضا آن جا مشخص شده، محصولات و نهاد هر دو در بخش عرضه و تقاضا دخالت دارد.

وی در ادامه بیان کرد: ضرر همیشه متوجه کشاورز بوده، وقتی محصولش وارد بازار می شود،  به دلیل عرضه زیاد،قیمت ها پایین می آید.

بهمنیار با اشاره به این که نقش علم ،تکنولوژی و مکانیزاسیون در کشاورزی بسیار کمرنگ بوده، افزود: اگر کشاورزی که بر اساس سیاست کشت نباشد، کشاورز نمی داند در زمین خود چه گیاهی کشت کند.

وی افزود: بحث سنت برای کشاورز مهم بوده، مصداق این که اگر زمینی برای کشت برنج مناسب نباشد، کشاورز با اینکه تجربه کشت ناموفق را دارد باز هم تمایل به برنج کاری داشته از طرفی  جایگزین مناسبی هم برای برنج  در دسترس کشاورز نیست پس رغبت به برنج کاری بیشتر می شود.

بهمنیار با تاکید بر این که اقتصاد مازندران به کشاورزی وابسته است، یادآور شد:  در زمان برداشت محصول برنج بازار تحرک بیشتری دارد هر چه محصول فروش بیشتر، تحرک بازار نیز بیشتر است؛ محصول پر فروش تر باعث رونق چرخه اقتصادی استان می شود.

 رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی مازندران  خاطرنشان کرد:صنایع وابسته به کشاورزی نیز در استان داریم ؛ مانند کارخانه های شالی کوبی اما همچنان از ظرفیت کشاورزی در استان به خوبی استفاده نشده به نوعی ما در حال حاضر خام فروشی می کنیم؛ صنایع تبدیلی در صنعت کشاورزی نداریم ؛ تنها بخشی که مقداری در این صنعت فعال است برنج بوده که اکثرا با افت قیمت مواجه است.

بهمنیار با اشاره به این که مازندران هنوز نتوانسته الگوی مناسبی برای کشت داشته باشد، اظهار کرد: فروخته نشدن تازه محصول برای دسترسی سریع به بازار فروش، بحث حمل و نقل و انتقال محصول به استان دیگر برای فروش که همه این ها باعث می شود این زنجیره کامل نباشد.

وی تصریح کرد: مازندران در صنعت کشاورزی محصولات بسیار خوبی برای عرضه دارد؛ مانند مرغ، برنج و مرکبات که می توانیم با توجه به آن محصولات را صادر کنیم؛ تولیدات محصولات باید انجام شود تا  چرخه اقتصادی قابل توجیه باشد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی مازندران  افزود: بحث آمایش زمین در مازندران به درستی انجام نشده و الزامات قانونی هم پشت آن نیست، توجیه اقتصادی نیز نداریم لذا سیاست های اتفاق می افتد تحت تاثیر درآمد های خالص قرار گرفته برای همین نمی توان این سیاست را استمرار بخشید.

این مسئول یادآور شد: افت قیمت ها و تغییراتی که وجود دارد؛ تغییر کاربری های اراضی همه عواملی بوده که بر کشت برنج اثرمی گذارد.

بهمنیار در مورد فارغ التحصیل بیکار رشته کشاورزی بیان کرد:  به علت توسعه کمی آموزش عالی که در آن آمایش صورت نگرفته ،مشخص نبودن زمینه کاری فارغ التحصیلان، فراهم کردن زمین برای فارغ التحصیلان، نبود سرمایه گذار در بخش کشاورزی کار کردن به صرفه اقتصادی نیست و جوان ها وارد این عرصه نمی شوند.

گفت و گو از بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.