پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کاهش دِبی آب ورودی به سدهای مازندران

0

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، دیار سبز و بارانی درحالی وارد ماه‌‌های گرم سال می‌شود که تنش آبی مانع از کشت برنج در برخی از اراضی استان شده است.

سال‌های اخیر تغییرات بارشی که قبلا اقلیم‌شناسان در ارتباط با آن هشدار دادند، برای همه ملموس شده، به‌طوری‌که شدت و پراکنش بارش‌ها حتی در روزهای پرباران هم نتوانست زمین را سیراب کند.

همچنین از ابتدای سال آبی یعنی از مهر ماه سال گذشته تاکنون با گذشته حدود ۸ ماه تنها بارش‌های اردیبهشتی در مازندران بیشتر از میزان نرمال بوده که کمک خوبی در فصل کشت و کار برای کشاورزان بوده اما نکته نگران‌کننده اینکه بارش‌های اردیبهشتی تاثیری بر منابع ذخایر آبی استانی نداشته است؛ به این معنا که بارش‌ خوب بود اما وضعیت سدها را تکان نداد.

حیدر داوودیان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران در این‌باره، اظهار کرد: درست است بارندگی‌های فروردین و اردیبهشت بالاتر از حد نرمال بوده و تا حدودی شرایط بهتری نسبت به ماه‌های گذشته را نشان می‌داد، اما دِبی آب ورودی به سدهای استان در ابتدای خرداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه دِبی ورودی سد شهید رجایی در دومین روز خرداد امسال ۱.۹۷ متر مکعب بر ثانیه است که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۴.۲۸ متر مکعب ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران تصریح کرد: با توجه به کاهش میزان ذخیره آب در مخزن این سد و همچنین میزان دِبی ورودی آب، دِبی خروجی نیز کاهش یافته است؛  به طوری که دِبی خروجی سد شهید رجایی از ۱۵.۷۲ متر مکعب بر ثانیه در ابتدای خرداد ماه سال ۱۴۰۱ به ۲.۱۴ متر مکعب بر ثانیه در ابتدای خرداد امسال کاهش یافته است.

داودیان ادامه داد: این وضعیت در میزان ذخیره و آب‌دهی سدهای مازندران در حالی مشاهده می‌شود که حجم آورد رودخانه‌های استان نیز کاهشی چشمگیر و نگران‌کننده دارد.

وی گفت: آورد رودخانه‌های استان نسبت به مدت مشابه درازمدت ۵۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۶ کمتر شده است.

پایان پیام/۸۶۰۳۴/م


لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.