پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کاخ صفی آباد به شهرداری بهشهر واگذار شد

0

پوریا میرزا زنجانی شهردار بهشهر در حاشیه مراسم واگذاری کاخ صفی آباد در گفتگو با خبرنگار مهر در بهشهر افزود: با انعقاد تفاهم نامه واگذاری کاخ صفی آباد بهشهر به شهرداری بهشهر منعقد شد نسبت به تهیه طرح‌های مرمتی و اجرایی از سوی شهرداری با نظارت کارشناسان میراث اقدام می‌شود.

وی گفت: آزادسازی کاخ صفی آباد از آرزوهای دیرین مردم بهشهر است و با ایجاد گردشگری در این منطقه شاهد رونق گردشگری و اقتصادی در منطقه خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران هم خرداد ماه امسال از پروژه جداسازی کاخ صفی آباد بهشهر از محوطه اصلی پس از چهار دهه خبر داد.

سیف الله فرزانه در مراسم رونمایی از آغاز پروژه جداسازی کاخ صفی‌آباد در محل فرمانداری بهشهر گفت: این پروژه به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت وزارت میراث‌فرهنگی در راستای پیگیری مطالبات مردمی پس از چهار دهه صورت پذیرفت.

وی با اشاره به اهمیت تاریخی کاخ صفی‌آباد به عنوان یکی از عناصر مهم مجموعه باغ‌شهر بهشهر، افزود: طرح معماری فضای جداکننده از فرم‌های منطبق با معماری دوره صفویه برای هماهنگی کالبدی الگوبرداری شده‌است.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: به جهت رعایت مبانی نظری مرمت و تضاد بین الحاقات معاصر با ساختار تاریخی، این طرح بسیار ساده و با بهره‌گیری از مصالح نوین و رنگ‌های خنثی پیش‌بینی شده‌است.

فرزانه با اشاره به مشخصات فنی پروژه جداسازی مجموعه تاریخی از محوطه اصلی گفت: این دیوار در دو جبهه شرقی و جنوبی به متراژ تقریبی ۱۵۰ متر و ارتفاع چهار متر با مشارکت شهرداری بهشهر اجرا خواهد شد.

کاخ صفی آباد بهشهر از جاذبه‌های مهم گردشگری به جا مانده از دوران صفوی است و آزادسازی از خواسته‌های مهم مردمی بود.

کاخ صفی آباد بهشهر در سال‌های قبل از انقلاب در اختیار مستشاران آمریکایی بوده و اکنون با تأیید وزارت اطلاعات به میراث فرهنگی واگذار و سپس به شهرداری بهشهر واگذار شد تا طرح‌های مرمتی و اجرایی گردشگری انجام شود.

کد خبر 5014729
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.