پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

بازدید از چشمه سورت بخاطر نابودی اش تعطیل شد!

8

 

به گزارش خبرگزاری چهاردانگه به نقل از خبرآنلاین؛ سه شنبه دهم شهریور ماه 1394 طی جلسه ای که در محل فرمانداری شهرستان ساری و با حضور فرماندار و مدیر کل میراث فرهنگی استان و رییس اداره میراث فرهنگی ساری برگزار شد، بازدید و اجرای تور به مقصد چشمه های رنگین باداب سورت شهرستان ساری شهر کیاسر که دومین اثر ملی و طبیعی کشور محسوب می شود تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

این تصمیم به دلیل تخریب چشمه توسط گردشگران و آلودگی محیط زیست و در حال خشک شدن این اثر بی‌نظیر طبیعی جهان صورت گرفت.

 

باداب سورت، چشمه پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای اروست بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری است. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است. سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از بین رفته است.

این چشمه‌ها که در بلندای ۱۸۴۱ متری از سطح دریا جا دارند، در ایران بی‌نظیر هستند. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌ است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

متاسفانه این چشمه‌ها در حال نابودی کامل هستند. با وجود انبوه گردشگران بازدیدکننده از باداب سورت، این منطقه عاری از هر گونه مانع جداکننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی یا هشداردهنده است که نشان‌گر بی‌توجهی مسئولان به حفظ این میراث طبیعی ایران است.

پیش از این دوستداران و فعالان محیط زیست هشدارهایی نسبت به تخریب باداب سورت به دلیل افزایش تورهای گردشگری بی ضابطه، داده بودند.

8 نظرات
 1. اصغری می گوید

  امیدوارم این خبر راست باشه و هر چه زودتر از ورود گردشگرها جلوگیری بشه. مانند تخت‌جمشید که ورود,به خیلی از جاهاش و لمس تاریخ بی‌نظیرش ممنوع شده.

 2. علی علی نژاد تیلکی می گوید

  سلام
  ضمن تشکر از مسولین محترم بابت این تصمیم عاقلانه و دلسوزانه، باید عرض کنم همانطوریکه چند هفته قبل در مورد تخریب دریاچه های طبیعی چهاردانگه عرض نمودم تا فراهم شدن شرایط برای محافظت جدی از این نقاط طبیعی گردشگری و ارتقا فرهنگی گردشگران، دسترسی به آنها را ممنوع یا محدود کنیم. شاید باورتان نشود که خودم در بازدید از چشمه باداب سورت، یکبار به یکی از مسافرانی که از کلانشهرهایی که ادعای با فرهنگی دارند بابت برداشتن قطعه ای از دیواره چشمه به عنوان یادگاری تذکر دادم، با اعتراض همه سرنشیان اتوبوس آن تور مواجه شدم. برایم خیلی عجیب بود.

 3. احمد کفشگر کیاسری می گوید

  با سلام و احترام. چرا تعطیلی سورت؟! چرا تعطیلی سورت؟! باید همه افرادی که دلشان در نگاه اینگونه سورت خراش برمی دارد همت کنند، چه مردم، چه مسئولین. با تعطیل کردن بازدید از سورت در حقیقت صورت مسئله را پاک کردیم و این علاج واقعه نیست. پس باید به خودمان بیاییم و حداقل بتوانیم از راه عوارض آشغال ساری که به چهاردانگه می آید سورت را احیا کنیم و این زمانی است که مسئولین از خواب غفلت بیدار شوند. حالا کی، معلوم نیست ….

  1. علی علی نژاد تیلکی می گوید

   دوست عزیز، جناب آقای کفشگری، بنده با شما کاملا موافقم که با اتخاذ تصمیمات درست بتوانیم استفاده درستی از همه مواهب طبیعی از جمله باداب سورت داشته باشیم، اما منظور من در حمایت از تعطیلی، فقط به طور موقت و به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر تا پیدا کردن راه حل اساسی می باشد. همانطوریکه شما فرمودید زمان حل مسئله مشخص نیست.

 4. اتابک می گوید

  بادرود، ورود گردشگر و توریست البته باید بنویسم که گردشگرنما و توریست نما = نابودی. دوست عزیز جناب آقای علی نژاد تیلکی بنده کیاسری مقیم تهران هستم و این مطلب را در تایید کامنت شما بنویسم که فرهنگ و ادب مردم چهاردانگه خدایش بالاتر از کلانشهر ………. می باشد.

 5. حسن مرتضوي می گوید

  از اين كه آدم با خوندن اين خبر دردناك ، فقط مي تونه آه بكشه ، خودش يه درد ديگست . فرهنگ گردش گري ما همگام با رفاه و مدل خودروي ما بالا نرفته كه هيچ ، تاب كوچك ترين يادآوري در اين باره رو نداريم . از دست اندك شمار از هواداران زمين هم كاري بر نمياد . با اين همه هر كس كمترين كاري كه از دستش بر مياد رو بايد انجام بده . از يادآوري و تذكر محترمانه نترسيم . اين كار شايد با متلك و بي ادبي هاي ديگه همراه باشه ولي اثر خودش رو خواهد گذاشت . به خودمون قول بديم هر بار كه پا به طبيعت ميذاريم ، يك زباله كوچيك رو هم شده برداريم . شايد اين نكته ها براي مخاطبين با فرهنگ چهاردانگه بسيار ابتدائي باشه ولي جسارت بنده رو ببخشيد ، گردش گر نماهاي ما به ابتدائي تر از اين كنش ها نياز دارند . تا دير نشده به داد زمين برسيم . به راستي چه پاسخي براي فرزندان خود داريم وقتي طبيعتي پر از زباله برايشان به إرث مي گذاريم؟ با پوزش فراوان از مخاطب هاي فهيم .

 6. رضا می گوید

  عجب تصمیم بکری گرفتن این مسوولین ساروی ما.!!!! از یک طرف توی سایت های وابسته به خودشان تبلیغ می کنند . قیافه می گیرندو دعوت می کنند. با ماشین های شاسی بلند دولتی مهمان می برند. از طرفی این تصمیم بکر را می گیرند. چگونه می خواهند جلوی گردشگران را بگیرند. حتما با استفاده از بسیج اروست و مالخاست. و یا نه روی یک تابلوی بزرگ می نوسند ورود هر گونه گردشگر به منطقه ممنوع !!! شما را به خدا ببینید به چه روزی افتادند!! چه هزینه سنگینی را می پردازند. آبروی چهاردانگه!!! واقعا چهاردانگه از پس مراقبت و محافظت و مدیریت سورت بر نمی آید. واقعا نمی توانند از گردشگران میزبانی خوبی به عمل بیاورند و بهره برداری کنند. من جاهای دیدنی زیادی را سراغ دارم که یک روستا انجا را مدیریت می کنند. و درآمد زیادی نیز عاید آن روستا می شود. چرا باید این تصمیم در ساری گرفته شود. ساروی ها بهتر است شر زباله را از سر مردم چهاردانگه کم کنند.

 7. کمال می گوید

  با سلام
  با تصمیماتی که گرفته می شود روز به روز به نارکارامد بودن عوامل فرمانداری و میراث فرهنگی در اداره چشمه های باداب سورت بیشتر پی می بریم.
  امروزه درامد خیلی از روستایی ها و جوانان از طریق تورهایی که به چهاردانگه میارن هستش. این تصمیمی که شما گرفتید اصلا عاقلانه نمی باشد. اگه شما کارشناس هستید حداقل ۵ ساله که چهاردانگه نیوز داره به شما هشدار میده که آقا سورت داره خراب میشه یه کاری بکنید بعد از ۵ سال اومدین چنین تصمیی دارین میگرین. همه چی راه داره ولی چون شما اینکاره نیستید مشکلی رو حل نمی کنید که هیچ باعث زحمت دیگران هم می شوید.من اگه جای شما بودم اولین کاری که می کردم این بود که یه گروه کارشناس می فرستادم ترکیه کارشناسسسسسسسس که پی ببرم که اونا که همچین چشمه ای دارن چه جوری ازش محافظت می کنن و درامد کسب می کنن.
  فنس کشی که الان داره انجام میشه هم یه جورایی غیر اصولی هستش یعنی عملا به هیچ درد باداب سورت تا کنون نخورده. به جای این کار یا همزمان باید دور خود چشمه هم فنس کشی می شده است که کسی روی پله ها قدم نزاره .ای کاش از کارشناسان محلی هم نظر بخان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.