پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

چرا نگرانی از شهرستان شدن چهاردانگه؟!

آقایانی که ادعا دارید ساری را جزئی از چهاردانگه و چهاردانگه را جزیی از ساری می دانید، و برای بخش چهاردانگه به اندازه بافت مرکزی شهر ساری نگران هستید! آیا شده است در بحث انتقال بلای خانمان سوز زباله ساری به چهاردانگه که صدمات جبران ناپذیری به آن بخش وارد شده، قدری هم احساس مسئولیت کنید؟ یا انتقاد و اعتراضی داشته باشید و بانگ بر سر مسئولین بزنید؟ و یا اینکه جاده حمایت مورد نظر شما تنها یکطرفه است!!

26

 

پایگاه خبری چهاردانگه ساری: چند روز پیش، از جناب آقای دکتر حسین اسلامی مدیر محترم موسسه ساری شناسی مطلبی تحت عنوان « فونداسیون فتنه برای ساری کُشی » در همین پایگاه خبری منتشر کردیم که در آن به صورت تلویحی از تاسیس فرمانداری در چهاردانگه و تبدیل بخش چهاردانگه به شهرستان، ابراز نگرانی کرده بودند. پایگاه خبری چهاردانگه ساری در راستای اطلاع رسانی پیرامون موضوعات روز شهرستان ساری و بخش چهاردانگه، مطلب زیر را به قلم آقای شعبان وفایی نژاد منتشر کرده و امید است صاحبنظران عرصه سیاست و رسانه در باره موضوعات مطروحه در این دو یادداشت نیز اعلام نظر نمایند. یادآور می شود که آقای وفایی نژاد فعال رسانه اي و پيشكسوت كشتي استان مازندران بوده و تاكنون مقالات زيادي از وي در رسانه هاي مازندارن انتشار يافته است. از ایشان قبلاً دو مطلب « در مسیر ساری به کیاسر بوی حادثه ومرگ به مشام می رسد » و « آیا تاکنون از زمین فوتبال کیاسر بازدید کرده اید؟ » در پایگاه خبری چهاردانگه ساری منتشر شده است.

 

انتشار این مقاله فقط جهت اطلاع افکار عمومی بوده و به معنای تایید یا رد آن و سایر نظرات و دیدگاه های مرتبط نیست.

 

***

 

این روزها بحث تلاش مسئولین محلی برای استقرار فرمانداری در شهر کیاسر بخش چهاردانگه ساری، موجب نگرانی برخی ها شده است. از این که نهادی اداری در این بخش ایجاد شود تا از حق و حقوق مردم چهاردانگه دفاع کند سخت به هراس افتاده اند و احیای حق و حقوق اهالی چهاردانگه را به قیمت نابودی قداست ساری در افکار عمومی مطرح می کنند! آقایانی که هر دم فریاد حمایت از ساری یعنی خدمات رسانی به بخشهای چهاردانگه، دودانگه و کلیجانرستاق سر می دهند! طی 10 سال گذشته که منابع طبیعی و جنگلهای این بخشها در حال نابودی بوده و اکنون نیز این رویه ادامه دارد، چه اقداماتی جهت رهایی از ظلم بزرگی که در حق این منطقه شده، داشته اید؟

 

آقایان تصور می کنند که مفهوم ساروی بودن تنها سکونت داشتن در خیابان قارن یا خیابان فرهنگ ساری و سخن گفتن با زبان محلی آنهم با لهجه مخصوص به محله خودشان است! اگر با درد مظلومیت اهالی چهاردانگه آشنا باشید اینگونه شعار نژادبازیها را سر نمی دادید! اگر در میاندرود، فرمانداری تأسیس شد باید قبول کنیم در رفع مظلومیتها و محرومیتهای این منطقه اثرات شگرفی داشته است. همانگونه که با استقلال و استقرار استان گلستان، موجب خدمت رسانی برتر به اهالی آن استان شد. حتی خراسانی هایی که سخت معترض به جدایی از مدیریت مشهدی ها بودند اینک رضایتمندی کامل خود را از احداث یا استقرار سه استانداری و خراسان های رضوی، شمالی و جنوبی اعلام کرده اند. آن زمانی که در نکاء فرمانداری تأسیس شد دریغ از کمترین امکانات! حالا توجه کنید. مگر فاصله نکا و سورک با ساری بیشتر از فاصله کیاسر به ساری است که چهاردانگه ایها باید با طی نمودن کیلومترها راه که خود خطرات جاده ای را به همراه دارد، چشم انتظار دیدار با مسئولین و مدیران ارشد شهرستان باشند.

 

مسئولین شهرستان ساری در برابر نارسایی هایی که در بخش چهاردانگه وجود دارد نمی توانند احساس همدردی و همراهی کنند. زمانیکه فرمانداری در چهاردانگه احداث یا تأسیس شود به طور حتم از اعتبارات مالی مناسبی از منابع ملی برخوردار می شود. به یاد دارم در روزی که شهرداری کیاسر افتتاح شد حضرت آیت الله شجاعی کیاسری که نماینده آن زمان در مجلس بود چنین جمله ای گفت: امید دارم پس از تأسیس شهرداری شاهد ایجاد خدمات رسانی برتر شهری به شهر و شهروندان ساروی باشیم.

 

این چه برداشت نامناسبی است که احداث حسینیه چهاردانگه ایها در ساری را به عنوان فنداسیون فتنه مطرح می کنند؟ امروز در همه محلات ساری، اهالی چهاردانگه و دودانگه – مرگابی ها – پرکوهی ها – تویه درواری ها و … پایگاههای اجتماعی و مذهبی به نام مسجد و حسینیه ایجاد کرده و در همه ایام به دید و بازدید با هم مشغول می شوند. قرار نیست همه اهالی شهرستان ساری مقلد یک فکر در شهر ساری باشند! آیا شما توانسته اید برای همه اهالی چهاردانگه و دودانگه از خود بزرگی به نمایش بگذارید که شما را به عنوان بزرگ و مرجع خود بدانند؟ یا فقط در ایام انتخابات، شعار وحدت و همدلی و هماهنگی می دهید؟

 

چهادانگه و دودانگه نه فرودگاه دارد و نه در آن از وجود کارخانه، سواحل دریا و … خبری است که شما از استقرار فرمانداری احساس نگرانی می کنید. آقایان یک بار هم شده پیشنهاد کنید شورای اداری استان و یا شهرستان در شهر کیاسر برگزار شود. براستی آیا از شوراهای این مناطق خبری دارید؟ طی سالیان سال نه تنها به این مناطق که حتی به اهالی بلوار کشاورز ساری (بلوار خروجی جنوبی ساری به سوی سمنان که اکثراً دودانگه ای و چهاردانگه ای هستند) خدمت رسانی مناسبی نشده است که در این ارتباط بسیاری از کارشناسان این ادعای صاحب قلم را تأئید می کنند. اما باز هم تأکید می شود تأسیس شهرداری و فرمانداری باعث افزایش و ساماندهی خدمات رسانی به مناطق مورد نظر می شود که در بحث شهرداری، این اقدام صورت گرفته است. اما تأسیس فرمانداری مسئله ای است که باید نشست و دید کی به مرحله انجام می رسد.

 

نگارنده اعتقادی راسخ دارد که رجال سیاسی مازندران به خصوص مرکز استان کمترین توجهی به عمران و آبادانی و خدمات رسانی به مناطق چهاردانگه و دودانگه نداشته اند که این بی توجهی شامل حال بخش کلیجانرستاق نیز شده است. دوستان اینقدر نگران تأسیس فرمانداری در کیاسر نباشید! قدری پیرامون محرومیت و مظلومیت این منطقه احساس نگرانی کنید! از احداث حسینیه ها در ساری احساس خطر نکنید و با ایجاد پایگاههای مذهبی و اجتماعی همراه و موافق باشید و آن را بنای توسعه این منطقه بپندارید.

 

قابل توجه است که چهاردانگه پاره تن ساری و ساروی هاست. در غیر این صورت در ده ها سال گذشته و زمانیکه مسئولین استان سمنان برای الحاق همه چهاردانگه یا بخشهایی از آن به آن استان، وعده فرمانداری کل را داده بودند، چهاردانگه ایها به جهت اینکه خود را مازندرانی می دانستند، قبول نکردند. اما مسئولین استان مازندران نیز دین خود را به چهاردانگه ادا نکرده اند!

 

آقایانی که ادعا دارید ساری را جزئی از چهاردانگه و چهاردانگه را جزیی از ساری می دانید، و برای بخش چهاردانگه به اندازه بافت مرکزی شهر ساری نگران هستید! آیا شده است در بحث انتقال بلای خانمان سوز زباله ساری به چهاردانگه که صدمات جبران ناپذیری به آن بخش وارد شده، قدری هم احساس مسئولیت کنید؟ یا انتقاد و اعتراضی داشته باشید و بانگ بر سر مسئولین بزنید؟ و یا اینکه جاده حمایت مورد نظر شما تنها یکطرفه است!!

 

به هر حال امید است که حداقل در آینده نگاه مسئولین کشور به خصوص مازندران نسبت به بخش دودانگه و چهاردانگه تغییر کند و شاهد نگاهی عمیقتر به توسعه، عمران و آبادانی این منطقه باشیم. اینگونه نباشد که مسئولین متصور باشند احداث بسیاری از ویلاهای و اماکن شخصی در این منطقه برای عمران و آبادانی است! بلکه باید این دیدگاه وجود داشته باشد که احداث اینگونه اماکن شخصی با ابتذال فرهنگی و اخلاقی همراه است که حتی می تواند این شائبه را بررسی کرد که برخی مسئولین برای مخفی ماندن سرمایه هایشان در این منطقه ویلاهای انچنانی احداث می کنند تا دیگران از تخلفات آشکار مالی آنها در حوزه های مختلف بی خبر باشند. به هر حال توجه به مسائلی از قبیل دامداری – کشاورزی – باغداری – حل مشکلات بیکاری جوانان و رفع دیگر محرومیت ها و مظلومیت ها و … انتظارات برحقی است که مردم این منطقه از مسئولین دارند و تأسیس فرمانداری یکی از مواردی است که میتواند مردم را به مقصودشان برساند.

 

26 نظرات
 1. تلوکلایی می گوید

  شهرستان شدن فقط به درد شهر کیاسر می خورد و نه کل چهاردانگه. مسوولانی که می خواهند در فرمانداری پست بگیرند و فامیل های خودشونو روی کار بیاورند …

  1. کیاسری می گوید

   سلام جناب تلوکلایی
   امیدواریم فامیل بازی نشه
   و ان شاالله چهاردانگه پیشرفت کنه مگه کیاسر با شهر شدن چقدر پیشرفت کرده ؟؟؟؟

 2. اصغري می گوید

  ضمن تشكر از حس مسئوليت آقاي وفايي نژاد. فكر ميكنم همه اهالي چهاردانگه، شما تودرواري ها را همولايتي خود ميشمارند و تشکر از دلسوزي شما دارند.

 3. kazem می گوید

  سلام مازندران هیچ وقت پیشرفت نمی کند چرا دزد و حرام خور توی مازندران زیاد هست به همین علت مازندران پیشرفت نمی کند تشکر

  1. کیاسری می گوید

   هر کسی تو مازندران به فکر خودشه ولی این دلیل نمیشه ما نخوایم پیشرفت کنیم

 4. رضا کرمانشاهیان می گوید

  پیوند تویه درواری ها – چهاردانگه ای ها و دودانگه ای ها به همت شعبان وفایی نژاد مبارک باد

 5. رضا تقوی می گوید

  قرار بود در فرح آباد این کارخانه نصب شود بازهم با مخالفت اهالی حالا بیایید مظلومیت چهاردانگه ای ها را را ملاحظه کنید

 6. نبوی می گوید

  من از دودانگه ای های ساری هستم به پاس مقاله حاج شعبان وفایی نژاد قصد دارم حسینیه بزرگ دودانگه ای را به همت هم ولایتی ها احداث کنیم

  1. کیاسری می گوید

   امیدوارم موفق باشید جناب نبوی
   مگه تو شهر های دیگه اهالی یک شهر دیگه واسه خودشون حسینیه و تکیه نمی سازن حتی اصناف هم حسینیه جداگانه دارن که حالا حسینیه چهاردانگه فنداسیون فتنه شده

 7. رازقی می گوید

  آقای وفایی نژاد موضوع جالبی را مطرح کرد تأسیس فرمانداری یعنی انتقال اعتبارات و امکانات به چهاردانگه

 8. آلبرت انیشتن می گوید

  قرار بود روزگاری کارخانه زباله سوز در منطقه امره ساخته شود که با اعتراض اهالی روبرو شد و از این اقدام جلوگیری به عمل آمد

 9. رسولی نیا می گوید

  آقای وفایی نژاد به مدیرعامل هلال احمر مازندران بگوئید امکانات پایگاه الالل احمر کیاسر کم است

 10. ناصرالدین می گوید

  آقای وفایی نژاد قدری از فعالیت های شورای اسلامی کیاسر و شورای چهاردانگه گزارش تهیه کنید

  1. کیاسری می گوید

   منظور اگه شورای اسلامی شهر کیاسره اونم شورای فعلی که ما هیچ خیری ازشون ندیدیم و اینا نیاز به تهیه گزارش نداره

 11. ژاله می گوید

  آنچه که شعبان وفایی نژاد نوشت رنجنامه چهاردانگه بود مسئولین استان و شهرستان به دقت مطالعه کنید که مظلومیت یک منطقه چقدر می تواند باشد ؟!!!

 12. پرسنل شهرداری کیاسر می گوید

  آقای وفایی نژاد شما که در شهرداری ساری سابقه فعالیت چند ساله دارید لطفاً تناژ و متراژ کل زباله هایی که طی 10 سال قبل تاکنون به این منطقه انتقال پیدا کرده را شفاف بیان کنید

 13. سید مهدی پیروان می گوید

  آقای وفایی نژاد از مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های مازندران بپرسید چه کمکی به کیاسر کرده اند ؟ آقایان تنها به تیم فوتبال نساجی قائمشهر کمک کرده اند و انگار مازندران در کمک به این تیم خلاصه می شود

 14. احمد پور می گوید

  آقای وفایی نژاد لطفاً از رئیس ورزش و جوانان ساری سوأل کنید در کیاسر چند هیئت ورزشی وجود و فعالیت می کند ؟

  1. کیاسری می گوید

   جناب احمد پور همین یه هیئت فوتبالی هم که تو کیاسره چه فعالیتی می تونه انجام بده
   کی حرف شورای ورزشی و ورزشکارا رو گوش میده

 15. کامران حقانی می گوید

  از اعضای شورای شهر ساری سوأل کنید با توجه به اینکه بسیاری از شماها چهاردانه ای هستید چه کمکی به این منطقه کرده اید ؟

 16. پرویز پرستویی می گوید

  شهرداری ساری در سیل بهشهر – نکا – نوشهر و برف غرب مازندران امکانات زیادی را ارسال کرد اما چرا برای عمران و آبادانی شهر کیاسر از اهداء کمک های لازم دریغ می کند ؟

 17. ,وفا ابوسعید می گوید

  آقای وفایی نژاد از استاندار بخواهید که به اتفاق معاونین خود از چهاردانگه بازدید کنند ظاهراً بازدید استاندار و معاونین موقعی است که مناطق مورد نظر مورد بازدید وزیرکشور و دیگر مسئولین کشوری قرار بگیرد و آنها نیز با آنها بیایند.

 18. مصطفی طبرستانی می گوید

  شهروندان شهرستان ساری امیدوارم هرکجا هستید سربلند وپیروز باشید.بیائید دست در دست هم نهید شهرستان خود را به شکوفایی وآبادانی برسانید با اتحاد وهمدلی…

 19. اسماعیل ساعی می گوید

  سلام.آقای وفایی نژاد یکی از دلسوزان و زحمت‌کشان کشتی ساری بودند و بنده افتخار شاگردی ایشون رو داشتم و فقط این موضوع که تمامی فکر ایشون پیشرفت ورزش و جوانان شهر و استان بود،از ویژگیهای بارز این بزرگ مرد بود.و بنده سالها که در مقام شاگردی ،محضر این بزرگوار بودم یادم هست که بدون دریافت کوچکترین دست مزدی برای کشتی هلال احمر ساری زحمت میکشید. زنده باد استاد آقای شعبان وفایی نژاد و تمامی مخاطبین عزیز

 20. ناشناس می گوید

  باور کنید با جدا شدن مشکل حل نمیشه مگر میاندورود جداشد جز چند تا اداره که قبلاً بخشداری بود شد فرمانداری شما چهاردانگه ای ها باید همت کنید اعتبار را از مرکز به آنجا ببرید چون اگر خدای ناکرده جدابشید اعتبارات بر اساس شاخص‌هایی توزیع میشه که به ضررتان است این را کسی میگوید که سابقه سی سال کار اداری دارد وقتی میاندرود جداشد اعتبار دستگاههای اجرایی آن شهرستان به شدت پایین آمد بر خلاف انتظار ولی تا موقعی که جزو شهرستان ساری بود اعتبارات شهرستانی دستش بازتر بود واز مرکز میشد به آنجا کمک کرد شما باید همت کنید حضورتان را ققویتر کنید بخدا جداشدن چاره کار نیست بعدا پشیمانی سودی ندارد

 21. توفیقی می گوید

  جداشدن به نفع هیچکدام نیست چون توزیع اعتبارات بر اساس شاخص‌های سازمان برنامه است وچون چهاردانگه از شاخص‌های لازم سازمان رانداره اعتبار زیادی به آن تعلق نمیگیره همین مشکل را الان شهرستان میاندرود داره قبلاکه با ساری بود اعتبار از مرکز کنده میشد برای آنها ولی الان نه شما چهاردانگه ای عزیز باید فعالیت خودتون را بیشتر کنید تا اعتبار بیشتری را به آنجا اختصاص دهید این را کسی میگوید که سی سال در دستگاههای اجرایی کار کرده و در اکثر فرمانداری‌ها حضور داشته چرا بندپی از بابل خدا نمیشه چون واقعا به ضضرشان است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.