پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

چالش‌های سخت هیأت فوتبال مازندران / تغییری که باب میل در نیامد!

0

خبرگزاری فارس مازندران ـ سرویس ورزشی| صبح ۱۶ آبان ۱۴۰۰ بود که فوتبال مازندران به شعار پویش تغییر لبیک گفت و بعد از چندین دهه اداره سنتی هیأت فوتبال مازندران، این هیأت بزرگ ورزشی دستخوش تغییر شد. رحیم درزی‌خلردی چهره‌ای‌ آرام  اما گمنام با کمک سایر رقبای انتخاباتی در مرحله دوم انتخابات به عنوان رئیس هیأت فوتبال مازندران انتخاب شد تا سکان هدایت هیأتی را برعهده بگیرد که زیر تیغ انتقادات بود.

انتخابات رئیس هیأت فوتبال مازندران با حضور ۸ کاندیدا برگزار و در نهایت درزی خلردی با ۲۶ رای به عنوان رئیس هیأت فوتبال استان انتخاب شد.

فوتبال مازندران با آن همه استعداد و آن همه شرایط خوب، نتوانسته بود آنطور که باید و شاید در چند دهه اخیر رضایت فوتبالی‌ها را جلب کند و همیشه مورد انتقاد جامعه بزرگ فوتبال مازندران بود. اما همین موضوع، انتظارات را از رئیس جدید و گمنام بیشتر و بیشتر می‌کرد.

چند وقتی نگذشت، انتظاری که از رئیس جدید می‌رفت، صورت گرفت! پاکسازی در بدنه هیأت فوتبال صورت گرفت. افرادی که سال‌ها تاثیرگذاری چندانی در فوتبال نداشتند، تغییر پیدا کردند و افرادی جدید جایگزین آن‌ها شدند.

* واکنشی که به تغییرات ایجاد شد!

طبیعی بود که هر تغییری در هیأتی که بیش از ۳ دهه تغییری در آن صورت نگرفته با واکنش‌ها و حواشی زیادی همراه باشد. همین هم شد، واکنش‌ها نسبت به تغییراتی که درزی در هیأت فوتبال داشت زیاد و زیادتر شد. در کنار این حواشی، ضعف در مدیریت امور هیأت فوتبال چالشی سخت برای رئیس جدید هیأت فوتبال مازندران ایجاد کرد.

کنار زدن روسای توانمند در شهرستان‌ها شاید اشتباه بزرگ درزی خلردی در شروع به‌کارش بود. درست است که هر رئیسی این حق را دارد که با مدیران خودش کار کند، اما کنار زدن افرادی که سال‌هاست جزو بهترین‌ها بوده‌اند کمی صورت جالبی نداشت.

بعد از تغییر در شهرستان‌های مهمی چون آمل، بابل و محمودآباد، حواشی ایجاد شده در قائمشهر، منتقدان زیادی را برای رئیس تازه کار هیأت فوتبال مازندران ایجاد کرد. دیگر صبرها لبریز شد و سکوت‌ها هم شکسته شد. فوتبالی‌ها دیگر طاقت این همه کم‌لطفی را از رئیس جدید هیأت فوتبال نداشتند.

قائمشهری که مهد فوتبال مازندران است، اسیر بازی‌های سیاسی شد. رئیس موفق هیأت فوتبال قائمشهر بدون اینکه جانشینی برایش انتخاب شود عزل شد! عزل رئیس هیأت فوتبال قائمشهر مصادف شد با جشن قهرمانی نساجی در تهران! شروع موفق تا پایانی خوش !

اما این پایان خوش، شروعی تازه‌ای از حواشی برای فوتبال مازندران شد.  تیم‌های مازندرانی یکی پس از دیگری سقوط کردند، از شهروند ساری، جوان نوین ساری و شهریار ساری تا انصراف زندی بتن کلاردشت، اوضاع نابسمان رایکای بابل و وضعیت بد در فوتسال بانوان و مشکلاتی که برای دختران مازندرانی در اعزام به لیگ کشور رخ داد و .. همه سبب شد، انگشت اتهامات به سمت هیأت فوتبال مازندران دراز شود.

شاید هیچکدام از این سقوط‌ها و مشکلات ارتباطی مستقیم به هیأت فوتبال مازندران نداشته باشد، اما همین موضوعات تنش‌ها را در فوتبال مازندران بیشتر و بیشتر کرد.

بعد از درگیری شدید و زد و خورد در فینال لیگ نونهالان مازندران و افتضاحی که در آن دیدار رخ داد، گلایه‌های شدید داوران و ناراحتی باشگاه‌ها از افزایش قیمت سهمیه حضور در لیگ استان و بی‌نظمی در مسابقات فوتبال مازندران، این هیأت جدید نتوانست در این مدت کوتاه نمره قبولی خوبی از جامعه فوتبال مازندران بگیرد.

* شروع گلایه‌ها و انتقادها به ضعف‌های هیأت فوتبال

گلایه‌ها روز به روز بیشتر شد و حالا اقدامی که این روزها دلخوری‌های زیادی را برای رئیس گمنام فوتبال مازندران به وجود آورده، عدم هماهنگی با مدیرکل ورزش و جوانان و رئیس اداره شهرستان برای ابلاغ رئیس هیأت یک شهر تمام فوتبالی بود. رئیس جدید هیأت فوتبال قائمشهر، شهری که فوتبالی‌ترین شهر استان مازندران است، بدون هماهنگی دستگاه ورزش صورت گرفت که این موضوع خلاف قانون است. موضوعی که آنقدر حواشی ایجاد کرد تا پای مدیرکل و نماینده‌های مجلس و دلخوری‌های آنها هم به میان بیاید. انتظار از رئیس هیأت بزرگی چون فوتبال مازندران این است تا حداقل قوانین ابتدایی را بداند.

* رئیس هیأتی که تایید صلاحیت نشده بود!

در این مدت کوتاه داستان‌ها و حواشی اطراف این هیأت بزرگ ورزشی کم نبوده، از داستان عدم تایید صلاحیت مدیریتی رئیس در کمیته سه نفره اداره ورزش تا دعوت فرزند رئیس هیأت به تیم ملی که شائبه‌ها را زیاد و زیادتر کرد. یک نکته مشترک در هر دو مورد وجود داشت، آن هم ارتباط نزدیک و دوستی چندین ساله درزی با ماجدی بود.

* نامه درخواست استیضاح به رئیس جمهور!

برخی از رقبای شکست خورده در انتخابات که حتی رای‌های مرحله نخست خودشان را نیز به درزی داده بودند، نامه‌ای بلند بالا هم به رئیس جمهور زدند تا شخص رئیس جمهور پیگیر این موضوع در استان مازندران شود. شاید اگر درزی به آنها هم پست می‌داد چنین نامه ای صادر نمی‌شد!

اما این روزها از در و دیوار فوتبال مازندران حاشیه می‌بارد و روزهای سختی در انتظار رئیس هیأت فوتبال مازندران است. چالش‌های سختی که قطعا کار درزی را برای ادامه راه دشورا تر خواهد کرد. شاید درزی نیاز به مشاوران حرفه‌ای داشته باشد تا از این مخمصه نجات پیدا کند. کاش این رئیس جوان، مدیران قوی‌تری را در کنار خود قرار می‌داد تا اینگونه مورد هجمه شدید فوتبالی‌ها قرار نمی‌گرفت.

* مدیران و باشگاه‌داران شهرستانی دلسرد و ناامید شدند!

داستان حواشی‌های ایجاد شده در لیگ‌های برتر بزرگسالان استان مازندران و لیگ‌های رده‌های پایه و دلسردی باشگاه‌داران، زنگ خطر بزرگی برای فوتبال مازندران است. زنگ خطری که نه تنها به استیضاح رئیس جوان ختم خواهد بلکه کارخانه بازیکن سازی فوتبال مازندران را نیز ورشکسته و تعطیل خواهد کرد! از طرفی داوران فوتبال مازندران شاکی از عدم پرداخت حق و حقوق خودشان هستند و از سویی دیگر فضای مجازی پرشده از انتقادهای مدیران و مربیان باشگاه‌های لیگ استان! این موضوع اصلا جالب نیست و درحالی که سال‌های گذشته با تمام انتقاد‌ها به هیأت فوتبال قبلی، لیگ‌های استان مازندران جزو برترین لیگ‌های کشور بود و همیشه منظم‌ترین لیگ‌ها را در سطح استان داشتیم، موفقیت این لیگ‌ها ضعف بدنه هیأت را در آن سال‌ها را پوشش می‌داد، اما امسال مشکلات و ضعف لیگ‌ها پرحاشیه شده است.

* اوضاع نابسامان در لیگ‌های استان

بیشتر تیم‌ها شاکی هستند و اعلام و رد رای‌های انضباطی هم حاشیه‌های تازه فوتبال مازندران است. در لیگ برتر بزرگسالان استان مازندران درحالی که سه هفته پایان رقابت‌ها باقی است و چند تیم بالای جدولی بخت صعود به لیگ دسته سوم فوتبال کشور را دارند، تزلزل و ناهماهنگی در اعلام رای صادر شده، حواشی عجیبی را به هیأت فوتبال مازندران معطوف کرده است.

* رئیس امضای خودش را قبول ندارد !

تیم‌هایی که با سختی‌ها و مشقت زیادی لیگ را گذراندند و حالا در انتظار لحظه شیرین صعود هستند، اما گویا ناهماهنگی و بی‌نظمی در اعلام رای باعث ایجاد تنش در فوتبال مازندران شد. تیم‌های بالانشین جدول از این شاکی هستند که گویا رئیس هیأت بعد از اعلام رای انضباطی برنامه بازی و جدول اصلاح شده را امضا کرده، اما حالا این موضوع را گردن نمی‌گیرد و شاید بازهم رای های صادر شده انضباطی دستخوش تغییر شود. موضوعی که با واکنش شدید مربیان و مدیران تیم ها همراه بود.

* لزوم استفاده از مدیران و مشاوران با تجربه

داستان‌های خودساخته و عجیبی که اصلا برای آبروی فوتبال مازندران روی خوشی ندارد. درگیری در فینال رده‌های پایه و آینده‌ای که از کودکان تباه می‌شود و این جور ناهماهنگی‌ها با کمی مدیریت و درایت قابل حل شدن است که لازم است، رئیس هیأت فوتبال مازندران کمی به خودش بیاید و جایگاهی که در آن قرار دارد را بیشتر درک کند تا در آینده در صورت تداوم حضورش، دچار چنین تنش‌ها و چالش‌هایی نشود.

هنوز هم دیر نشده و فوتبال مازندران از ظرفیت بالایی برخوردار است و می‌تواند به واسطه دوستی و صمیمیت درزی با میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون فوتبال، اتفاقات خوبی برای فوتبال مازندران رخ دهد.

رئیس هیات فوتبال مازندران جوان است و به نظر نیاز دارد تا بجای راندن نخبه‌ها، افرادی متخصص را در کنار خود داشته باشد تا با مشاوره‌های درست، چالش‌های پیش روی را با موفقیت پشت سر بگذارد. باید صبر کرد و دید، چه آینده‌ای در انتظار فوتبال مازندران خواهد بود.

  / ۸۶۰۵۹/ج/م


لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.