پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

پیگیری راه‌اندازی پنجره واحد برای اخذ مجوزهای اقتصادی در مازندران

0

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، سیدمحمود حسینی‌پور روز شنبه در دیدار مجمع نمایندگان و صادرکنندگان مازندران با وزیر امور اقتصادی و دارائی در ساری اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه اقتصادی مازندران با جذب اعتبارات ملی در جریان است و این استان اکنون در دریافت منابع مالی سفرهای استانی رئیس جمهور پیشرو به حساب می‌آید. 

وی افزود: توسعه گمرکات استان با جدیت در دستور کار است؛ چرا که با اجرای این طرح به طور حتم روند توسعه اقتصادی مازندران شکوفاتر خواهد شد. 

استاندار مازندران با بیان اینکه ردیف بودجه برای اصلاح شبکه آب و خاک استان‌های شمالی کشور در سال آینده در بودجه کشور پیشنهاد خواهد شد، تصریح کرد: به‌طور حتم با اجرا و تصویب این لایحه اتفاقات خوبی در حوزه تولیدات بخش کشاورزی استان ایجاد خواهد شد. 

*مازندران ۱۱.۵ درصد سبد غذایی کشور را تولید می‌کند

حسینی‌پور اضافه کرد: راه‌اندازی پنجره واحد برای اخذ مجوزهای اقتصادی در استان مازندران در دست پیگیری است که با اجرای این طرح روند اعطای مجوزهای سرمایه‌گذاری در استان تسهیل می‌شود.

وی با بیان اینکه مازندران ۱۱.۵ درصد سبد غذایی کشور را تولید می‌کند و در تولید ۱۵ قلم کالا نیز رتبه نخست ایران را دارد، خواستار توسعه صادرات استان در حوزه کشاورزی شد. 

استاندار مازندران با تاکید بر اینکه مردم استان برای اجرای طرح های اقتصادی با انگیزه هستند، گفت: دستگاه‌های اجرایی تمام قد برای توسعه صنعت و تولید مازندران تلاش خواهند کرد.

*ضرورت صنعتی شدن کشاورزی

کمال علیپور نماینده مردم قائم‌شهر، جویبار، سوادکوه شمالی و سیمرغ در مجلس نیز در این جلسه اظهار کرد: اولویت تامین مالی برای پروژه‌ها مهم است. 

وی افزود: باتوجه به خردشدن اراضی کشاورزی لازم است کشاورزی به سمت صنعتی شدن سوق یابد. 

*مشکلات نگاه مسوولان نسبت به ایجاد صنایع مادر در استان

منصورعلی زارعی نماینده مردم ساری و میاندورود درمجلس نیز اظهار کرد: صنایع مادر مهم است ولی بیشتر اشتغال استان در سطح صنایع خرد است که توجه به این مهم می‌تواند اثرگذار باشد. 

وی افزود: نگاه مسوولان نسبت به صنایع بزرگ سال‌ها است در استان‌های شمالی مشکل ایجاد کرده است. 

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس با اشاره به ممنوعیت ایجاد صنایع مادر در استان، گفت: این موضوع نگران‌ کننده است در بحث منطقه آزاد نیز همین‌گونه است نگاهمان این است که بانک‌ها در این زمینه می‌توانند کمک کنند درست است بحث سرمایه‌گذاری گذاری خارجی مطرح می‌شود ولی بانک‌ها نیز موثر هستند. 

زارعی گفت: در بحث گردش مالی بانک‌های استان باید تدبیر شود تا توانمندی بانک‌ها افزایش یابد. 

*تقویت زیرساخت‌های مازندران

کیوان مرادیان نماینده مردم قائم‌شهر، جویبار، سوادکوه و سیمرغ در مجلس تصریح کرد: مازندران خدمات اساسی به کل کشور ارائه می‌دهد در بحث آب واقعا چالش دارد که انتظار داریم تدبیر شود. 

وی افزود: دربحث پتروشیمی می‌خواستیم سرمایه‌گذاری شود، می‌گویند نمی‌شود حداقل زیرساخت‌های استان تقویت شود. 

مرادیان گفت:  مجمع نمایندگان با هماهنگی مصوباتی را دارد تدارک می‌بیند برای برنامه‌ هفتم که باید شمال کشور را به‌صورت ویژه دید که گام نخست تدوین در برنامه هفتم است. 

* کاهش رشد جمعیت نسبت به متوسط کشوری

هاشمی مدیرکل امور اقتصاد و دارایی مازندران نیز اظهار کرد: مازندران در بخش کشاورزی رتبه نخست، در بخش خدمات رتبه ششم دارا است. 

وی افزود: جمعیت استان از لحاظ رشد روبه کاهش است که در کشور رشد جمعیت ۱.۲۵ و در استان ۱.۵ است که نکته قابل توجهی است. 

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی مازندران بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ سه مجوز رسمی در بحث سرمایه‌گذاری گرفته شده و دو مجوز در نوبت قرار دارد.

گفتنی است، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی به منظور بازدید از جانمایی اجرای طرح آزاد راه قائمشهر به ساری، دیدار با آیت الله محمدباقر محمدی لائینی، نماینده ولی فقیه در استان مازندران و امام جمعه ساری، نشست با مجمع نمایندگان استان مازندران در ارتباط با آزاد راه قائمشهر به ساری، نشست با فعالان اقتصادی استان و نشست با مدیران عضو شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت اقتصاد و دارایی در استان در قالب سفر یک روزه به مازندران سفر کرده است. 

 /۸۶۰۳۴/ح


لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.