کد خبر:8458
پ
zobaleh-thum

وقتی پای نقص فنی در میان باشد، تصادف هم می شود

در روزهای گذشته، رانندگانی در تماس با پایگاه خبری چهاردانگه ساری عنوان نمودند بسیاری از کامیون هایی که در این مسیر تردد می کنند و به ویژه کامیون های حمل زباله فاقد معاینه فنی بوده و حتی بعضی از آنها در شب هنگام بدون چراغ و یا با یک چراغ در جاده های تاریک و پیچ در پیچ و کوهستانی کیاسر رفت و آمد می کنند

 

اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه ساری: محور ساری به کیاسر تا سه راهی دامغان – سمنان را جاده مرگ می خوانند و در این باره فراوان نوشته و گفته اند. زیرا هر چند روز (و گاهی هر روز) در این جاده تصادف روی داده و تلفات مالی و جانی به همراه دارد. وقتی مردم بدانند که جایی یا رسانه ای حرف و فریادشان را بگوش مسئولان میرساند آن وقت علت این همه تصادف و مرگ و میر یا بهتر بگویم کشت و کشتار مردم روشن تر می شود.

 

در روزهای گذشته، رانندگانی در تماس با پایگاه خبری چهاردانگه ساری عنوان نمودند بسیاری از کامیون هایی که در این مسیر تردد می کنند و به ویژه کامیون های حمل زباله فاقد معاینه فنی بوده و حتی بعضی از آنها در هنگام شب بدون چراغ جلو و یا با یک چراغ در جاده های تاریک و پیچ در پیچ و کوهستانی کیاسر رفت و آمد می کنند. آنها همچنین ابراز داشته اند که همواره ترس از تصادف با این کامیونها و کشته شدن به ذهن ما هجوم می آورد و آرامش ما را بر هم می زند. (شماره پلاک و نوع کامیون در دفتر پایگاه خبری چهاردانگه ساری محفوظ است).

 

zobaleh

 

طبق قانون، بررسی معاینه فنی اتومبیلها به ویژه کامیونها بر عهده پلیس راه می باشد و مردم انتظار دارند در این موضوع که مستقیماً با مال و جانشان ارتباط دارد، سختگیری انجام گرفته و از تردد اتومبیلها و کامیونهایی که معاینه فنی نداشته و بالفطره حادثه آفرین هستند، جلوگیری شود. این امر در بدو کار می تواند به کاهش تصادفات جاده کیاسر کمک کند.

در فصل چهارم آیین ‏نامه راهنمایی و رانندگی مورخ ۱۳۸۴/۳/۱۸ مصوب هیئت وزیران در باره معاینه و آزمایش فنی وسایل نقلیه چنین آمده است:

 

« ماده ۴۳ـ رانندگی با وسیله نقلیه‌ای که برگ معاینه فنی معتبر نداشته باشد، ممنوع است. دارندگان وسایل نقلیه مکلفند وسایل نقلیه خویش را برای انجام معاینه فنی در مراکز فنی مجاز تعیین شده حاضر و پس از احراز شرایط لازم، برگ یا برچسب معاینه دریافت نمایند. این گواهی که مدت اعتبار آن و مشخصات وسیله نقلیه در آن درج می‌شود باید بر سطـح درونی قسـمت بالای سمت راست شیشه جلو و یا بر روی پلاک وسیله نقلیه، برحسـب اعلام مراجـع مربوط، نصـب یـا قرار داده شود، به نحوی که برای کنترل مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه قابل دیدن باشد.
 تبصره ـ در طول مدتی که برچسب یا برگ معاینه فنی اعتبار دارد، در صورت بروز نقص فنی، مالک موظف است برای رفع نقص اقدام نماید. »

 

یادم می آید زمستان سال قبل در هوایی آفتابی در جاده فیروزکوه، گشت پلیس راه خودروی مرا متوقف کرده و مدارک کامل از جمله معاینه فنی و حتی به همراه داشتن زنجیر چرخ را بررسی نمودند که این دقت نظر آنان واقعاً جای سپاسگزاری دارد. حال چرا همان پلیس راه در محور کیاسر کمتر حضور دارد، موضوعی است که نیاز به بررسی و تحلیل جداگانه ای دارد. یقیناً حضور پلیس راه به ویژه در روزهای تعطیل و شب هنگام که محور غیر استاندارد کیاسر به جولانگاه رانندگان قانون گریز و قانون شکن تبدیل میشود، می تواند از قانون شکنی و تصادفات جلوگیری کند.

 

نوشته: عین اله آزموده/ یکی از مدیران چهاردانگه نیوز

 

کلیدواژه : محور ساري - كياسر
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • اصغری ۴ آبان ۱۳۹۳ / ۱:۰۶
    0 0

    این کامیون‌ها به معنی دقیق کلمه حال آدم را بهم می‌زنند به خصوص وقتی نمی‌توانی ازشان پیشی بگیری. آنوقت مجبوری …… زیر لب زمزمه کنی تا از خشم نترکی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید