کد خبر:132362
پ
13990728000288_Test_PhotoN.jpg

وقتی مازوت چاشنی بزرگترین نیروگاه برق کشور است + فیلم

پایگاه خبری چهاردانگه نیوز: خبرگزاری فارس ـ جاوید عباسی| نیروگاه ‌شهید سلیمی ‌نکا، یکی‌ از مهم‌ترین‌ سرمایه‌های‌ ملی‌ و از بزرگترین‌ نیروگاه‌های‌ کشور است؛ این نیروگاه متشکل‌ از دو بخش‌ مستقل‌ بخاری‌ و سیکل‌ ترکیبی بوده که در ساحل‌ دریای‌خزر و در ۲۵ کیلومتری‌ شمال‌ شهرستان ‌نکا قرار دارد. قدرت‌ نامی‌ این‌ نیروگاه‌ ۲هزار ۲۱۴ […]

پایگاه خبری چهاردانگه نیوز:

خبرگزاری فارس ـ جاوید عباسی| نیروگاه ‌شهید سلیمی ‌نکا، یکی‌ از مهم‌ترین‌ سرمایه‌های‌ ملی‌ و از بزرگترین‌ نیروگاه‌های‌ کشور است؛ این نیروگاه متشکل‌ از دو بخش‌ مستقل‌ بخاری‌ و سیکل‌ ترکیبی بوده که در ساحل‌ دریای‌خزر و در ۲۵ کیلومتری‌ شمال‌ شهرستان ‌نکا قرار دارد.

قدرت‌ نامی‌ این‌ نیروگاه‌ ۲هزار ۲۱۴ مگاوات‌ برق است که‌ از چهار واحد بخاری هریک با قدرت نامی ۴۴۰ مگاوات، یک بلوک سیکل‌ترکیبی شامل دو واحد گازی هریک با قدرت نامی ۱۳۷/۶ مگاوات و یک واحد بخاری با قدرت نامی ۱۶۰ مگاوات و همچنین دو واحد توربین انبساطی با قدرت نامی هرکدام ۹/۴ مگاوات تشکیل شده است.

 

مدتی است که مردم روستاهای اطراف نیروگاه شهید سلیمی با چالش آلودگی شدید زیست محیطی مواجه بوده و اعلام کردند که دودهای سیاه حاصل از فعالیت نیروگاه زندگی عادی آنها را دچار اخلال کرده است.

 

 

علت اصلی چالش آلودگی نیروگاه شهید سلیمی نکا استفاده از سوخت مازوت است که این روزها حجم گلایه‌مندی مردم افزایش پیدا کرده است.

 

با مدیرکل محیط زیست مازندران در ارتباط با چالش‌های زیست محیطی ایجاد شده نیروگاه شهید سلیمی نکا، گفت‌وگو کردیم.

*افزایش حجم آلایندگی به دلیل استفاده از مازوت

حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی مدیرکل محیط زیست مازندران با تایید مشکلات زیست محیطی ناشی از فعالیت نیروگاه شهید سلیمی نکا، اظهار کرد: محیط زیست نسبت به این مسئله حساسیت جدی دارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیروگاه نسبت به استفاده از سوخت مازوت اقدام کرده و در فصل سرد به دلیل پایداری هوا زمینه افزایش حجم آلایندگی‌ها را داریم.

اقدامی که ما می‌توانیم انجام دهیم معرفی به مراجع قضایی است و به شدت پیگیر حذف سوخت مازوت هستیم و بارها نسبت به معرفی این مجموعه به مراجع قضایی اقدام کردیم.

مدیرکل محیط زیست مازندران خاطر نشان کرد: اقدامی که ما می‌توانیم انجام دهیم معرفی به مراجع قضایی است و به شدت پیگیر حذف سوخت مازوت هستیم و بارها نسبت به معرفی این مجموعه به مراجع قضایی اقدام کردیم.

وی اضافه کرد: تعامل بسیار مناسبی برقرار شده بود اما در حال حاضر دوباره نسبت به استفاده از مازوت اقدام می‌شود.

*گاز مورد نیاز در اختیار شرکت گاز قرار گیرد توزیع می‌شود

جعفر احمدپور مدیرعامل شرکت گاز مازندران نیز در ارتباط با استفاده از سوخت مازوت در روزهای اخیر، گفت: شرکت گاز توزیع کننده گاز است و باید گاز مورد نیاز استان  در اختیار این شرکت قرار گیرد که بخواهیم نسبت به تامین آن اقدام کنیم.

مقدم بیگلریان مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز کشور مستقر در مازندران نیز در ارتباط با بحث تامین گاز و چالشی که برای نیروگاه شهید سلیمی نکا به وجود آمده است، اظهار کرد: وظیفه ما انتقال سالم گاز است به این صورت که از یک ورودی گاز را تحویل و از یک خروجی هم باید در اختیار توزیع کننده قرار دهیم.

تامین گاز بین شرکت گاز مازندران و دیسپاچینگ ملی باید انجام شود

وی با بیان اینکه مراوده تامین گاز بین شرکت گاز مازندران و دیسپاچینگ ملی باید انجام شود، گفت: قرارداد نیروگاه با مدیران گازهای استانی است، در این پروسه بنده مسؤولیتی ندارم.

بیگلریان با اعلام اینکه نیازمندی‌های گازی استان را باید مدیران شرکت‌های گاز تعیین کنند و درخواست‌های لازم را داشته باشند در پاسخ به این سؤال که آیا در بحث انتقال مشکلی وجود دارد، افزود: اگر مشکل مربوط به امروز و فردا باشد ما بحث تعمیرات را داریم که گاز نیروگاه نکا قطع شده است، جدای از بحث تعمیرات امروز و فردا بقیه مباحث برعهده شرکت گاز مازندران است.

از سوختی که دولت در اختیار ما قرار می‌دهد برق تولید کنیم

محسن نعمتی مدیرعامل شرکت شهید سلیمی نکا هم نسبت به مشکلات آلودگی که در منطقه وجود دارد، ابراز ناراحتی کرده و گفت: نیروگاه شرکت بهره‌بردار بوده و موظف هستیم از سوختی که دولت در اختیار ما قرار می‌دهد برق تولید کنیم.

وی خاطر نشان کرد: نوع سوخت و کیفیت آن برعهده نیروگاه نبوده و تاکید ما این است سوخت مازوت استفاده نشود  به این دلیل که مجموعه ما در زمان استفاده از مازوت آسیب می‌بیند.

نوع سوخت و کیفیت آن برعهده نیروگاه نبوده و تاکید ما این است سوخت مازوت استفاده نشود  به این دلیل که مجموعه ما در زمان استفاده از مازوت آسیب می‌بیند.

 مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا یادآور شد: مکاتبات زیادی در این ارتباط داشتیم و ریاست جمهوری نامه دریافت کردیم که شرکت گاز را موظف کردند که گاز مورد نیاز نیروگاه را تامین کنند.

وی ادامه داد: مطالبه اصلی ما در ارتباط با تامین گاز جلوتر از مردم است و سهمیه مصرف ما روزانه تعیین می‌شود.

نعمتی در پاسخ به این سؤال که چرا در این مدت نسبت به ایجاد فیلترهای تصفیه‌ای متناسب با آلودگی مازوت اقدام نشده است، افزود: دولت در این زمینه باید سرمایه‌گذاری کند اما دولت شرکت گاز را مامور به تامین گاز کرده است، دولت با قول تامین گاز بحث فیلترگذاری از تغییر سوخت را در دستور کار خویش قرار داده است.

وی اضافه کرد: هزینه فیلترگذاری برای یک واحد ممکن است بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان باشد.

مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا در پاسخ به این سوال که آیا شما دغدغه مردم چالش‌های موجود را به بدنه دولت و یا خود دولت انتقال دادید،گفت: چندین مکاتبه به صورت مرتب در این ارتباط انجام می‌شود.

وی یادآور شد: ماه قبل در نشست با مجمع نمایندگان مازندران این موضوع را مطرح کردیم و پیرو همین نشست مقرر شد که با ریاست جمهوری و وزیر نیرو و نفت مکاتبه‌ای انجام شود.

نعمتی با اعلام اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد از نیازمندی‌ها ما از گاز و مابقی از مازوت است، گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده باید ۱۰۰ درصد نیازمندی‌های سوخت ما از گاز تامین شود.

وی پاسخ به این سوال که نیازمندی‌های خودتان را به مدیران استانی یا ملی اعلام می‌کنید،گفت: از همه ظرفیت‌ها برای تامین نیازمندی‌های سوخت باید استفاده کنیم، در استان مازندران محیط زیست، دادستانی، استانداری منعکس می‌کنیم.

نعمتی یادآور شد: استفاده از مازوت زمینه آسیب به تاسیسات ما را فراهم می‌کند، تخلیه سوخت مازوت چالش‌های خاص فنی خودش را نیز دارد.

به گزارش فارس، یکی از دلایل انتقال گاز از استان سمنان به مازندران بحث حذف سوخت مازوت از نیروگاه شهید سلیمی نکا بوده است و بارها و بارها مقامات ملی نسبت به حذف مازوت ابراز خرسندی کرده بودند.

 

از طرفی دیگر بحث حساسیت‌های زیست محیطی و چالش‌های که ایجاد می‌شود موضوعی است که باید به صورت جدی به آن توجه شود.

 

مدیران استانی از یک طرف بحث دغدغه حفظ محیط زیست و پناگاه میانکاله را مطرح می‌کنند اما از طرف دیگر نسبت به چالشی که در ارتباط با استفاده از سوخت مازوت ایجاد شده سکوت کردند.

پرونده استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شهید سلیمی نکا قرار بود که با افتتاح خط انتقال گاز از استان سمنان به مازندران به صورت کلی بسته شود اما حکایت همچنان باقیست….

 /۳۱۴۱/ج/و


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید