پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

نمونه‌ گرفته از لاشه پلنگ به آزمایشگاه دانشکده دامپزشکی مازندران ارسال شد

0

کوروس ربیعی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در کالبد شکافی اولیه از لاشه پلنگ در کلینیک دامپزشکی محیط زیست مازندران هیچ نشانه ای از زخم و یا سایر مسایلی که دال بر شکار باشد، وجود ندارد و برای همین نیز نمونه گیری برای مشخص شدن علت مرگ به آزمایشگاههای دامپزشکی فرستاده شد.
وی هرگونه اظهارنظر پیرمون مرگ این پلنگ نر جوان را پیش از مشخص نشدن نتیجه نمونه گیری فاقد پشتوانه علمی دانست و توصیه کرد تا مشخص شدن نتیجه آزمایش باید صبوری کرد. 
ربیعی در مورد زمان تلف شدن این حیوان نادر اظهار داشت : جسد این حیوان اواخر روز سه شنبه در ارتفاعات عباس آباد پیدا شد و  به نظر می رسد حیوان حداقل ۲۴ ساعت قبل تلف شده باشد.
ردزنی ۱۰۰ پلنگ در مازندران 
پلنگ که یک دهه گذشته در استان مازندران در زمره گربه سانان در معرض انقراض قرار داشت، در سال های اخیر با حمایت محیطزیست و تشکل های زیست محیطی به خصوص پوشش بیمه ای برای جلوگیری از کشتار این حیوان نادر ، باعث شد تا امروز بر اساس بررسی رد زنی ، رد پای حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ قلاده از این حیوان در جنگل های هیرکانی مازندران از غرب تا شرق دیده شود.
اگرچه این حیوان از زمره حیوانات در معرض انقراض خارج شد، ولی همچنان جزء حیوانات تحت حمایت قرار دارد و جریمه شکار هر قلاده پلنگ نیز حدود ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شده است.
در سال جاری این نخستین باری است که لاشه یک قلاده پلنگ در جنگل های هیرکانی مازندران پیدا می شود و این در حالیست که در سال گذشته سه قلاده از این حیوان به دلیل شکار غیر مجاز و گرفتار در تله گراز گیر روستاییان مازنی تلف شده بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.