پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

مستند موفق نیاز به ایده‌های منحصر به فرد دارد

مهدی زمانپور کیاسری؛

زمان‌پور کیاسری، کارگردان مستند گفت: به عنوان یک سازنده مستند تاکید می‌کنم که فیلم خودتان را بسازید و به فکر جشنواره‌های اطرافتان نباشید، چرا که اینگونه می‌توانید با فلیمی که ایده ساختش را خودتان مطرح کرده‌اید جایزه جشنواره‌ها را نیز درو کنید.

0

مهدی زمان‌پور کیاسری در نشست کارگردانی مستند حماسه که در محل حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مستند یک نوع نگاه به مقوله‌ای خاص است. مقوله خاص به دلیل حقیقت است که مستند را با انواع دیگر فیلم‌ها متفاوت می‌کند.

وی اضافه کرد: اینجا حقیقت بولد است و قصد داریم با نگاهی خاص به مستند نگاه کنیم. حقیقت همیشه یکی است و همه یک چیز را می‌بینند، اما هر کس به روش خاص خودش به سمت حقیقت می‌رود و هر فردی که مستندی می‌سازد نگاه خاص خود را به همراه دارد و این موضوع به این دلیل است که ایده‌های ساخت از دریچه ذهن مستندساز بیرون می‌آید.

این کارگردان مستند‌ساز ادامه داد: برای مثال ما شعرای مختلفی داریم که در سبک‌های متفاوت شهرت خاص خود را دارند و این شهرت به دلیل نگاه متفاوت آن‌ها در حوزه مورد فعالیت‌شان بوده است. پس باید بدانیم که راه حرکت در مسیر درست و چگونگی حرکت بسیار مهم است.

زمان‌پور کیاسری خاطرنشان کرد: در مستندسازی نیز ما با همین مورد رو به رو هستیم و هر فردی که می‌تواند باید با زبانی که می‌داند فیلم بسازد. در حال حاضر دنیا نیز به دنبال سادگی عمیق در فیلم‌ها و بیشتر فیلم‌های مستند است، البته فیلم‌ساز باید شیوه بیان را یاد داشته باشد و بداند که چگونه می‌توان یک مستند ساخت؛ چرا که یک نسخه برای همه صدق نمی‌کند.

وی عنوان کرد: وقتی قرار است فیلم مستندی ساخته شود باید به کاربرد آن به صورت ویژه توجه شود. در این راستا سازنده باید ساختاری در ذهن داشته باشد و به دنبال کار دلی نباشد. برای ساخت یک مستند نیازمند تحقیق و مطالعه در مورد یک سوژه هستیم تا بتوان درون آن را پیدا کرد. در نهایت باید روی کار تسلط داشت و با ساختار و فرمی خاص کار را ادامه داد.

این کارگردان مستند عنوان کرد: سازنده فیلم با هر فرمی که پیش رود در نهایت مستند خودش را ساخته است و، چون مستند از وجود شخص بیرون می‌آید و نگاه متفاوتی به اتفاقات روزمره دارد با دیگر ساخته‌ها متفاوت است. به عقیده من باید در ساخت مستند، هر فردی سبک خاص خودش را داشته باشد و با نوع نگاه منحصر به خودش کاری را بسازد.

زمان‌پور کیاسری اظهار کرد: به عنوان یک سازنده مستند تاکید می‌کنم که فیلم خودتان را بسازید و به فکر جشنواره‌های اطرافتان نباشید، چرا که اینگونه می‌توانید با فلیمی که ایده ساختش را خودتان مطرح کرده‌اید جایزه جشنواره‌ها را نیز درو کنید. زمانی شرکت در جشنواره‌ها حس خوبی به شما منتقل خواهد کرد که به عنوان مستندساز بتوانید کاری انجام دهید و قدمی بردارید.

وی گفت: برای ساخت مستند چه باید کرد؟ اولین موضوع مود بحث سوژه است. سوژه باید موضوعی جذاب برای مخاطب باشد. برای مثال در سفرم به سوئیس که برای من بعد از کیاسر زیباترین شهر و کشور در دنیاست متوجه شدم که آمار خودکشی بالاست و آنجا بود که جرقه ساخت یک مستند با سوژه‌ای جذاب به ذهنم خطور کرد که کرونا فعلا مانع از ساخت آن شده است.

این کارگردان مستند اضافه کرد: با توجه به موارد گفته شده پس از انتخاب سوژه، مستنساز باید شیوه بیان خود را مشخص کند. یکی از شیوه‌های بیان شیوه تعاملی است؛ در این شیوه تصویر کم است، افرادی هستند که صحبت می‌کنند و … نیاز به حضور پررنگ دوربین در تصویر نیست.

زمان‌پور کیاسری خاطرنشان کرد:، اما ساخت مستند برای رسانه تصویری از مهم‌ترین موارد قابل توجه در مستندسازی است. در اینجا پس تصویر در اولویت قرار دارد و تمام برنامه‌ریزی‌ها ابتدا باید روی تصویر باشد.

وی اضافه کرد: با اینکه صدا، موسیقی و … در در مستند مهم است، اما همانطور که گفته شد تصویر از مهم‌ترین موارد است. مستندساز پس از توجه به تصویر در ادامه می‌تواند مواردی که در ذهن دارد را اجرایی کند و روایت مستند خود را به تصویر بکشد.

 

منبع: شهرآرانیوز

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.