پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

مراجعه بیش از ۹۳ هزار از ناوگان سنگین به مراکز معاینه فنی مازندران

0

مصطفی قدمی معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مازندران گفت: بیش از ۹۳ هزار ۲۴۵ خودرو سنگین در طول یک سال گذشته به مراکز معاینه فنی استان مراجعه کرده اند.

او افزود: در راستای ارتقای ایمنی در تردد جاده‌ای، حفظ محیط زیست از آلودگی، کاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو در جاده‌ها همه وسایل نقلیه سنگین ملزم به داشتن برگه معاینه فنی خودرو هستند در طول یک سال گذشته ۶۷ هزار و ۴۸۴ خودرو‌های سنگین قبولی داشته اند.

قدمی گفت: تعداد خودرو‌های سنگین مراجعه کننده نسبت به سال گذشته بیش از ۴ درصد افزایش داشته است.

او افزود: به منظور ارتقای ایمنی تردد جاده‌ای و کاهش میزان آلودگی هوا، این مراکز زیر نظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تاسیس و راه اندازی شده اند تا به صورت مکانیزه و بدون دخالت کاربر، نسبت به کنترل فنی خودرو‌های سنگین اقدام و برای آن دسته از خودرو‌هایی که فاقد نقص فنی می‌باشند برگه معاینه فنی صادر گردد.

قدمی گفت: در مراکز فوق الذکر، علاوه بر بازدید‌های ظاهری شامل کیفیت آج لاستیک ها، شیشه‌ها و آینه ها، چراغ ها، کمربند ایمنی، کپسول آتش نشانی، باک ها، درب‌ها و موارد ایمنی داخل خودرو، آزمون‌های مکانیزه شامل تست ترمز، لغزش جانبی چرخ ها، تست آلاینده ها، کیلومتر شمار و تست نور انجام می‌پذیرد.

او افزود: با توجه به متصل بودن تمامی مراکز به سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) نتایج حاصل از تست خودرو‌ها رصد شده و در صورت عدم وجود مشکل گواهی معاینه فنی صادرمی‌شود وبا توجه به ارتباط سامانه معاینه فنی با سامانه صدور بارنامه و صورت وضعیت، خودرو‌هایی که فاقد معاینه فنی باشند، قادر به دریافت بارنامه جهت حمل بار و صورت وضعیت جهت نقل و انتقال مسافر در محور‌های مواصلاتی نخواهند بود.

قدمی گفت: امیدواریم با انجام صحیح معاینه فنی خودرو‌ها و کنترل سلامت فنی آنها گام موثری در افزایش ایمنی سفر‌های جاده‌ای و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی برداشته شود.

لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.