پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

مازندران میزبان دومین همایش بین‌المللی راهبردهای مصرف بهینه آب کشاورزی شد

0

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، سعید شعبانی صبح امروز در جمع خبرنگاران از برگزاری دومین همایش بزرگ راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی با محوریت تغییر اقلیم در مازندران خبر داد و اظهار داشت: در این همایش که سخنرانان داخلی و خارجی حضور دارند به بررسی وقوع تغییر اقلیم و تهدید منابع آبی کشور و استان به صورت تخصصی پرداخته می‌شود.  

وی افزود: این همایش در نیمه دوم آذر ماه امسال با حضور استادان دانشگاه از خارج و داخل کشور، مسئولان کشوری و استانی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، محققان و پژوهشگران از سراسر کشور برگزار می‌شود.

رئیس خانه کشاورز ساری با بیان اینکه تغییر اقلیم یک عدم قاطعیت نهفته‌ای است که در آینده همه را درگیر می‌کند تصریح کرد: تغییر اقلیم مانند سونامی است که به یک باره رخ می دهد و تبعات جبران ناپذیری دارد از این رو باید ارزش‌های بنیادی جامعه تولیدی بخش کشاورزی کشور را تقویت کرده و اطلاع‌رسانی درستی به کشاورزان داشته باشیم. 

وی بیان کرد: نیمی از مردم ممکن است تغییر اقلیم را باور نداشته باشند و اکثر کشاورزانی که به روش سنتی در حال کاشت و داشت هستند تاکنون با این کلمه برخورد نکرده باشند. 

شعبانی با بیان اینکه چهار دهه پس از انقلاب زیرساخت‌های خوبی در بخش کشاورزی و عمران کشور رقم خورده است، تاکید کرد: باید از این بستر برای افزایش سطح توانمندی تولیدی کشاورزی و مصرف بهینه منابع مهمی چون آب بهره حداکثری را ببریم. 

 رئیس خانه کشاورز ساری خانه کشاورز را یکی از تشکل‌های مردم نهاد مصم به اطلاع‌رسانی درباره تغییر اقلیم و ضرروت مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی دانست و تصریح کرد: همیشه بخش کشاورزی متهم به مصرف 80 درصد منابع آبی استان است در صورتی‌که مدیریت منابع آبی با شرکت آب منطقه‌ای است. 

وی با بیان اینکه برخی فعالیت‌های صورت گرفته در لوای خدمت به مردم در حال تشدید وضعیت تغییر اقلیم و کاهش منابع آبی است، تاکید کرد: اگر نتوانیم تغییرهایی که پس از پیامدهای تغییر اقلیم در استان ایجاد می‌شود جبران کنیم یقینا دچار بحران‌های نگران کننده ای خواهیم شد. 

شعبانی گفت: در برگزاری چنین همایش‌هایی باید دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های مردم نهاد متولی حضور پیدا کنند تا آینده خوبی را در بحث تغییرات اقلیمی در جامعه شاهد باشیم.

 /ح

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.