کد خبر:106225
پ
مازندران؛-۳-روز-پس-از-سیل.jpg

مازندران؛ ۳ روز پس از سیل

ایسنا/مازندران باز هم سیل و باز هم مازندران؛ ظاهرا قرار نیست که سیل دست از سر این استان بردارد عید نوروز ۹۸ سیلی عظیم مازندران را در بر گرفت اما هنوز آسیب‌های متاثر از سیل گذشته ترمیم نشده بود که دو هفته پیش غرب مازندران دوباره درگیر سیل  شد و با ورود سامانه بارشی جدید متاسفانه […]

ایسنا/مازندران باز هم سیل و باز هم مازندران؛ ظاهرا قرار نیست که سیل دست از سر این استان بردارد عید نوروز ۹۸ سیلی عظیم مازندران را در بر گرفت اما هنوز آسیب‌های متاثر از سیل گذشته ترمیم نشده بود که دو هفته پیش غرب مازندران دوباره درگیر سیل  شد و با ورود سامانه بارشی جدید متاسفانه طی دو روز گذشته شرق استان نیز درگیر کرد.

بخش روستایی شهرستان گلوگاه خسارات زیادی دید  که شامل تخریب راه‌های روستایی، منازل مسکونی و یک مفقودی بود، اینکه چرا با هر بارش شدید باران باید منتظر سیل باشیم، جای سوال است.

براساس آمارها و گزارش‌های ارسالی در پی بارش باران در شهرهای شرق مازندران ( گلوگاه،بهشهر) بیش از ۱۴۰ میلی‌متر بارندگی ثبت شده که بیشترین خسارت مربوط به روستاهای شهرستان گلوگاه از جمله لمراسک، تیل نو، خورشیدکلا و لمازو است.

۳۰واحد مسکونی دچار خسارت جدی شدند

مهدی رازجویان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ۳۰واحد مسکونی دچار خسارت جدی شدند و پیگیری برای جبران خسارت‌ها در دست اقدام است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر آب شرب مناطق سیل زده وصل شده است به جزء یک روستا که به دلیل آلودگی آب، از منبع ذخیره‌سازی آب آشامیدنی استفاده می‌کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران گفت: آب شرب روستاهایی که از طریق چشمه تامین می‌شد، روز گذشته وصل شده است و آب چشمه مشکل آلودگی ندارد.

رازجویان با اشاره به اینکه روستای لمراسک، خورشیدکلا، ولمازو و کیله نو دچار مشکل آب بودند، ادامه داد: مقرر شد بنیاد مسکن به افراد آسیب‌دیده تسهیلاتی اعطا کند که طی دو روز آینده آغاز خواهد شد و منعی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: تمامی راه‌ها در حال حاضر بازگشایی شد و ‌در منطقه هزار جریب راه رانشی بوده که امروز باز می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران یادآور شد: بخش کشاورزی هم در حال حاضر مشغول فعالیت هستند و میزان خسارت این بخش در دست بررسی است.

آب آشامیدنی  8 روستای گلوگاه وصل شد

مجید عبدالهی مدیر عامل شرکت آبفار مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر آب آشامیدنی  8 روستای گلوگاه وصل شد،اظهار کرد: پس از بارش شدید باران، وقوع سیل و قطعی آب شرب 9 روستا در شهرستان گلوگاه با تلاش اکیپ امدادی تاکنون آب آشامیدنی 8 روستا وصل و وارد مدار شده است.

 وی افزود: در ساعات اولیه وقوع سیل در روستاهای شهرستان گلوگاه بلافاصله گروه‌های امدادی و گروه اتفاقات شرکت در محل حاضر شدند و پس از تلاش بی‌وقفه با بازسازی و ترمیم تاسیسات آبرسانی توانستند آب 8 روستا را وصل کنند.

مدیر عامل شرکت آبفار مازندران خاطر نشان کرد: از مجموع روستاهای مهدیرجه، ولمازو، لمراسک، ریحان آباد، تیرتاش، خورشیدکلاء، وزوار، اوراد و رمدان فقط آب شرب روستای خورشید کلا به دلیل کدورت چشمه و فقدان راه دسترسی هنوز برقرار نشده اما تلاش اکیپ امدادی برای وصل مجدد آب آشامیدنی این روستا همچنان ادامه دارد.

خسارت ۲۰ میلیارد ریالی سیل به تاسیسات آب‌رسانی

عبدالهی از توزیع آب آشامیدنی با تانکرهای سیار در روستای خورشید کلا تا وصل آب خبر داد و گفت: براساس برآورد اولیه تاکنون سیل بیش از 20 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات آب‌رسانی ما در این 9 روستاها وارد کرد، البته کارشناسان ذیربط در حال انجام بررسی برای محاسبه دقیق خسارات هستند که متعاقبا اعلام خواهد شد.

خسارت ۶ میلیارد تومانی سیل به حوزه راهداری

عباسعلی نجفی مدیر کل راهداری وحمل و نقل جاده ای مازندران در گفت‌و گو با ایسنا از خسارت ۶ میلیارد تومانی سیل در حوزه راهداری خبر داد.

 وی گفت:۹۰۰ میلیون ‌تومان به ابنیه همچنین به نیوجرسی تابلوها، جسم‌راه، ابنیه فنی،علائم و تجهیزات نیز خسارت وارد شد.

۱۲۴خانوار در سیل گلوگاه آسیب دیدند

غلامعلی فخاری معاون امداد و نجات هلال احمر در گفت و گو با ایسنا، از آسیب  ۱۲۴خانوار آسیب دیده در سیل گلوگاه خبرداد و گفت: جسم پیر زن غرق شده در سیل نیز ساعت ۸ صبح امروز سه شنبه در فاصله ۵ کیلومتری محل زندگیش در رودخانه پیدا شد.

وی تصریح کرد: شهرها و روستاهای گلوگاه از جمله تیرتاش، سراج محله، ریحان آباد، قلعه پایان، لمراسک، ولمازو، خورشیدکلا، نظام محله، تپه و هشت تیکه دچار آبگرفتگی شدند.

معاون‌امداد ونجات هلال احمر مازندران از آبگرفتگی شهرهای بهشهر، روستای کوهستان، سارو، سوادکوه سطح شهر زیرآب و بابلسر سطح شهر خبر داد و افزود: جمعیت امداد رسانی شده به  85 خانوار، تعداد افراد حادثه دیده 383 نفر، تعداد امداد رسانی شده 382 نفر، اسکان موقت 9 نفر و فوتی در صحنه نیز 1 نفر اعلام شده است.

فخاری خاطرنشان کرد: تعداد تیم‌های عملیاتی 19 تیم و تعداد کل نیروهای عملیاتی 81 نفر بوده و ناوگان ترابری و تجهیزات بکارگیری شده در حادثه ۲ قلاده  سگ تجسس، دستگاه خودرو نیمه سنگین ۲ دستگاه، خودرو کمکدار سبک ۱۵ دستگاه، موتور پمپ و لجن‌کش ۲۹ دستگاه،  تخلیه آب منازل  78 باب، تعداد خودروهای رها سازی شده ۳ دستگاه بوده است.

وی یادآور شد: تعداد اقلام توزیع شده بسته غذایی 72 ساعته 121 عدد، کنسرو 25 عدد،  تن ماهی 30 عدد، برنج 10 کیلو، روغن 2 کیلو، پتو 344 تخته، موکت 197 تخته، نایلون 20 کیلو، قندوشکر 12 کیلو، چراغ والور 3 عدد، حبوبات 14کیلو، صابون 12 قالب، پودر لباسشویی 8 بسته، ست ظروف  3 دست و کلمن آب 1 عدد  برای کمک به مردم انجام شده است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

ساری، مجتمع میلاد نور
09114755194