پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

فیلم: درست کردن تنور (تندیر) در مازندران

ساخت تنور از هشت تا پانزده روز به طول می انجامد. از عمده ترین مصالح تنور ، گل زرد با چسبندگی فراوان است که در کناره های تپه های جنگلی یافت می شود.

2

 

تنور از جمله سازه های جدا ناشدنی خانه های روستایی است که با گل ساخته می شود. ساخت تنور از هشت تا پانزده روز به طول می انجامد. از عمده ترین مصالح تنور ، گل زرد با چسبندگی فراوان است که در کناره های تپه های جنگلی یافت می شود. کاهگل، دم گاو، یال اسب، موی بز و نمک از جمله مصالحی است که در هنگام گل درست کردن در ساخت تنور استفاده می شود. گل ها را لوله ای گرد کرده روی هم می گذارند و ساختمان تنور را شکل می دهند. سپس روی آن را با گل و کاهگل می پوشانند. تنورها بنا به سلیقه کدبانوی خانه در اشکال مختلفی ساخته می شود.

 

تنور از لحاظ کارکرد دو نوع است. نوع اول: برای پخت نان از آن استفاده می شود. نوع دوم: تنوریست که برای پخت شیره نی شکر و تهیه شکر قرمز از آن استفاده می شود. در ساخت این سازه ها ، دهنه ای به قطر تنور در نظر می گیرند و تشتی فلزی را روی کار می گذارند. این نوع تنور در فصل زمستان، زمان رشدنی ها در مازندران کاربرد دارد و بیشتر در بخش مرکز استان – بابلسر و قائمشهر کاربرد دارد.

 

[pro-player width=’635′ height=’480′ type=’video’ image=’https://4dangehnews.ir/wp-content/uploads/tanoor2.jpg’]http://mazandaran.irib.ir/documents/1006408/10644947/tandir-1.flv[/pro-player]

 

زمان ویدئو : ۰4:58 ثانیه

حجم ویدئو : ۱8٫59 مگابایت

download-video

2 نظرات
 1. روابط عمومی می گوید

  پیام تبریک روز خبرنگار
  17 مرداد روز خبرنگار پاسداشت و یادآور جامعه فرزانه، نجیب و شریف رسانه ای است که از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی در فرازهای مهم و سرنوشت سازی چون جنگ تحمیلی و سایر بحران های طبیعی و حوادث تلخ و شیرین، با همه مشکلات، نامهربانی ها و کمبودهایی که وجود داشته است در کنار، نظام، رهبری و مردم قدرشناس ما بوده اند.

  بی تردید کارکرد رسانه های محلی در ارائه تصویری از مشکلات موجود استان و نظارت عمومی بر مسئولان و دستگاه های اجرایی بی بدیل و غیرقابل انکار است. امروز قصیده توسعه استان مازندران را نمی توان جز با قافیه رسانه به منصه ظهور رسانید. از این منظر است که هیچ واژه و کلامی یارای قدردانی از زحمات و تلاش های جامعه فعال و با افتخار رسانه ای استان مازندران را ندارد.
  اینجانب فرارسیدن روز خبرنگار را به همه فعالان خبری و رسانه ای استان تبریک و شادباش گفته و آرزومندم در سایه قلم های روشنگر، آگاه، هشداردهنده و دلسوز، آینده ای روشن و پرامید در انتظار جامعه مازندران باشد.
  اسماعیل هادی نژاد کیاسری – رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان ساری

 2. شعبانی می گوید

  بسیار جالب بود
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.