پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

فارس من| جوادی: پازل‌های رسیدگی به فرهنگ حجاب و عفاف باید کنار هم چیده شود

0

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، مخاطبان این رسانه با ثبت سوژه‌ای « رسیدگی به وضعیت اسفناک حجاب در غرب مازندران » خواستار پیگیری این سوژه شدند.

حسین جوادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در حوزه فرهنگ و ارشاد به‌صورت جدی در دستور کار قرار دارد بحث عفاف و حجاب است؛ که البته دستگاه‌های متعددی از جمله  ستاد امر به معروف، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی و سایر در این زمینه فعالیت دارند.

وی گفت: در کنار  شورای فرهنگ عمومی که در استان تشکیل می‌شود، کارگروه عفاف و حجاب در وزارت ارشاد نیز فعال بوده که البته اقدامات این کارگروه اثباتی بوده نه سلبی؛ در این زمینه با بهره‌گیری از بهترین طراحان فقط طرح ارائه شده و ترویج لباس‌های پوشیده اسلامی و چادر روز در دستور کار قرار دارد که خیلی هم موثر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اعلام اینکه همه کارها در این زمینه نباید سلبی باشد، تصریح کرد: باید در بحث اثباتی با بهره‌گیری از راهکارهای تشویقی و ترکیبی نیز بیشتر کار شود.

این مسؤول با اعلام اینکه در کارگروه عفاف و حجاب، حجاب ارزان اسلامی ترویج می‌شود تا به توان در جامعه ترویج کرد، اضافه کرد: همچنین شورای فرهنگ عمومی نیز در  بحث حجاب و عفاف در همه شهرهای استان برگزار می‌شود و همه دستگاه‌ها ملزم به رعایت مصوبات شورای فرهنگ عمومی هستند.

جوادی با اشاره به اینکه در ایام تعطیلات از جمله نوروز و تابستان و سایر جمعیت میلیونی به مازندران اضافه می‌شود، اظهار کرد: به‌طور حتم افزایش جمعیت با توجه به حضور مسافران عمدتا آسیب‌های فرهنگی زیادی به همراه دارد که می‌توان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد که در این زمینه بحث عفاف و حجاب بیشتر ملموس است.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدگی به بحث حجاب و عفاف باید تمام پازل‌ها کنار هم چیده شود، گفت: برنامه‌های کارگروه و همه اقدامات باید با پیوست فرهنگی همراه باشد.

محمدی معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این‌باره، اظهار کرد: باید گفت مسائل فرهنگی اثرگذاری طولانی‌مدتی دارد؛ به این دلیل که فرهنگ امر اجباری نمی‌تواند باشد.

وی با اشاره به آغاز طرح دریا در مازندران از ابتدای خرداد ماه، افزود: در حوزه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان مسوول کمیته فرهنگی طرح دریا همه ساله برنامه‌های مختلفی در دستور کار  دارد.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان اینکه با توجه به فضای جغرافیایی شهرستان‌ها برنامه‌های فرهنگی در نوار ساحلی در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: در این زمینه چند موضوع مهم بوده، موضوع نخست باتوجه به اینکه کار چندبخشی و فرابخشی است یک دستگاه خاص نمی‌تواند بلکه دستگاه‌های متولی باید با هم هماهنگ باشند.

محمدی اضافه کرد: همچنین بخش خصوصی نیز در این زمینه اهتمام لازم را داشته باشد‌؛ در غیر این صورت روند پیشرفت و حرکت به سمت نقطه هدف کند می‌شود و باید امکانات و تجهیزات فراهم باشد تا اتفاقات رقم بخورد.

وی با اشاره به اهمیت نقش و تاثیرگذاری فضای مجازی در این زمینه، تصریح کرد: باتوجه به بررسی‌ها  استان‌های تهران و خراسان بیشترین مراجعات را به سواحل دریا داشتند که در این زمینه پیام‌های مختلف در زمینه فرهنگی و سایر در کانال‌های پرمخاطب این شهرستان‌ها در دستور کار قرار دارد؛ چراکه بحث فضای مجازی بسیار مهم است.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تاکید بر ضرورت توجه به مسائلی ازجمله عفاف و حجاب، موسیقی بونی و محلی و سایر، خاطرنشان کرد: باتوجه به حجم بالای مسافران در حوزه مسائل فرهنگی باید برنامه‌هه مفرح و شاد باشد که در این زمینه برای مردم برنامه‌های ترکیبی در سواحل درنظر گرفتیم.

محمدی با اشاره به دعوت از گروه‌های بومی در تمام طول نوار سواحلی، افزود: این مهم با هدف اینکه فضای موسیقی مناسبی برای استفاده مردم ایجاد کنیم در دستور کار قرار گرفته است.

وی بیان کرد: برگزاری کارگاه‌های هنری، مسابقات فرهنگی ازجمله شعر، خاطره و ادبیات، برگزاری نماز جماعت از دیگر برنامه‌ها است.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار کرد: موضوع مهم در زمینه عفاف و حجاب این است اگر توصیه‌ای می‌کنیم حتما باید شرایط را فراهم کنیم، به طور مثال اگر نمایشگاه های عفاف و حجاب را تدارک می‌بینیم باید در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده شود‌.

محمدی در پایان گفت: موضوع مهم اینکه همه مسائل در این زمینه نیازمند مشارکت جمعی تا اشکالات بررسی و رفع شود.

 /۸۶۰۳۴/ج/م


لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.