کد خبر:38843
پ
sevasari

عدم توسعه بخش چهاردانگه …

بسیاری از فعالیت های اقتصادی روستایی طی دهه های اخیر دچار افول شدید شده و سطح درآمد و اشتغال در بخش کشاورزی سنتی نسبت به درآمد سرانه کشور بسیار کاهش یافته است.

 

گردشگری روستایی و بویژه بوم گردی در سال های اخیر به عنوان عاملی مهم در تحول و توسعه روستاها مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از فعالیت های اقتصادی روستایی طی دهه های اخیر دچار افول شدید شده و سطح درآمد و اشتغال در بخش کشاورزی سنتی نسبت به درآمد سرانه کشور بسیار کاهش یافته است.

 

جمعیت چند ده هزار نفری بخش چهاردانگه در سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته و دلیل آن هم نبود امکانات و آماده نبودن زیرساخت های بخش محروم چهاردانگه بوده و موجب مهاجرت مردم بخصوص جوانان به شهرها و استان های دیگر شده است.

 

راستی! در سالهای قبل اهالی شریف استان سمنان برای درآمدزایی و ایجاد شغل به استان مازندران مهاجرت می کردند
مگر استان سمنان از نعمت دریا و جنگل و زمین های حاصلخیزتر از مازندران برخوردار است که به قطب صنعتی کشور تبدیل شده است؟ و الان جوانان زیادی را میشناسم که از روستاهای چهاردانگه به سمنان هجرت کرده و در شهرک های صنعتی آنجا مشغول به کار شده اند.

 

مسولین استان سمنان باز هم بیکار ننشسته اند و در حال کار کردن روی پروژه بزرگ انتقال آب به سمنان هستند تا جانی به زمین های کویری خود بدهند و برای کشت آماده کنند. ما چه کردیم؟ مگر نه اینکه کارخانه لبنیات ریواس کیاسر که الحق والانصاف نیاز بخش چهاردانگه بود صاحب وام چند میلیاردی شد و بالاخره تعطیلی دامنش را گرفت!!!؟

 

مناطق کوهستانی و سرسبز چهاردانگه برای دامداری و دامپروری صنعتی از آمادگی کامل برخوردار است ولی مشاهده شد که بزرگترین مرکز دامداری و دامپروری کشور در کویرهای استان قم افتتاح و راه اندازی شده است و این یعنی از ظرفیت های استان بصورت درست و منطقی استفاده نشده است.

البته این روزها که فیش حقوقی نجومی برخی مدیران دولتی منتشر می شود در دورترین مناطق ساری و روستاهای چهاردانگه زندگی همانند دوران دفاع مقدس که شهدای ارزشمندی هم تقدیم نظام و انقلاب کرده اند، بر مبنای اقتصاد مقاومتی و لبیک به فرمایشات رهبری عزیز موج میزند…،

 

از نمادهای فعال ولایتمداری مردم چهاردانگه میتوان به حوزه علمیه روستاهای محروم و دورافتاده ”سواسره” و ”تیلک” اشاره کرد.

لذا با توجه به پتانسیل های بالای گردشگری چهاردانگه ساری که قابلیت های زیادی در جذب گردشگران را دارد، ضروریست که این قابلیت ها و تنگناهای موجود در منطقه مورد ارزیابی قرار گیرد. این منطقه ی بسیار زیبا و در عین حال محروم با وجود جوانان مذهبی و ولایی و با دارا بودن جاذبه های گردشگری فراوان و متنوع از قبیل چشمه های متعدد، دریاچه ها، چشم انداز جنگلی – کوهستانی، دامنه های برف گیر با شیب مناسب و … توفیق چندانی در جذب گردشگران به دست نیاورده است.

 

پر حادثه بودن جاده و نبود جاده دسترسی مناسب تردد کامیون های تجاری به مقصد اصفهان یزد بندرعباس و … و از طرفی هم حمل زباله های شهرستان ساری به بخش توریستی چهاردانگه کم توجهی مسولین بویژه مسولین بومی منطقه به پتانسیل های بالای گردشگری و فراهم نبودن امکانات لازم،همه و همه موجب عدم توفیق در این بخش شده است، که امیدواریم با نگاه ویژه ی مسولین چاره ای برای محرومیت زدایی این بخش مهم و توریستی اندیشیده شود.

 

(من الله توفیق)

عبدالرضا رنجبر سواسری

چهارم تیرماه ۱۳۹۵ –  سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل

 

دیدگاه کاربران ۴ دیدگاه
 • . ۵ تیر ۱۳۹۵ / ۱۳:۵۷
  0 0

  واقعا با این همه وسایل ارتباط جمعی نمیشه اطلاع رسانی کرد که قراره اب قطع بشه مردم دو تا ظرف اب ذخیره کنن؟؟؟؟!!!

 • کمال ۵ تیر ۱۳۹۵ / ۱۵:۱۹
  0 0

  همه ی فرمایشات شما رو همه میدونن.خب چیکار باید کرد???????!!!!!!!!!!!!!

 • هم شهری ۶ تیر ۱۳۹۵ / ۹:۲۲
  0 0

  باز گفتی کربلا ودلم را خون کردی ،باز گفتی کوفه دلم را طوفان کردی ۱۰۰%مقصر مسئولین خرد وکلان ما در بخش هستند حتما می گویید چرا ؟۱ -این همه از جنگل استفاده می شود وفراورده ی آن را می برند سودش به کجا می رود ۲ -چرا باید آشغال ساری به منطقه بیاید این هم مدت ۱۰سال ۳- دریغ از یک کارخانه که در منطقه فعا ل باشد واقتصاد منطقه را رونق دهد ۴- شهرک صنعتی چهاردانگه کارخانه هایش وام را گرفته ورفته اند یا نیمه فعال یا با کارگر ۲الی ۳نفر در حال کارند ۵- جاده ای که بعداز حدود ۴۰سال ازعمر انقلاب می گذرد قاتل مسافرین ورانندگان است .۶ -کارخانه ی سیمانی که در دل طبیعت چهاردانگه از زمین سر بر آورد سودش به طور کل برای منطقه چیست ؟جز اشتغال عده ا ی محدود محدود فقط نام کیاسر را روی کیسه ها چاپ کردند وبه قول پروین اعتصامی (مارا به رخت وچوب شبانی فریفته است این گرگ سال هاست که با این گله آشناست )و…….و……

 • عطایی نژاد ۶ تیر ۱۳۹۵ / ۱۴:۵۸
  0 0

  این منطقه متاسفانه بازیچه ی رجال سیاسی شهرستان ساری قرار گرفته ودر این مسیر موفقیت های زیادی کسب کردیم ۲۴ سال بعد از انقلاب کرسی مجلس نصیب مان شدبخش اعظم کرسی های شورای شهر به طور مستقیم و غیر مستقیم نصیب ما شد بعد از تصاحب اکثریت آرا کاندیدای مورد نظر سهم خواهی لیدرهای انتخاباتی استارت خورد افراد بدون تخصص (دریغ از یک روز کارهای مدیریتی )وارد ساختار اداری وسیاسی این منطقه شدن تضاد ونزاع های سیاسی سهم خواهان سیاسی که در تقسیم غنایم سود نبرده بودن با استفاده از عدم آگاهی مردم این منطقه بخصوص دو دهه ی اول انقلاب این منطقه را یکی از مناطق پر تنش استان قرار داده بود این مسایل مسبب آن شده نیرو های متخصص ومتعهد فرار را بر قرار ترجیح دهندمیدان را برای نیروی های غیر ممتخصص خالی بذارن در واقع با عرایض مزبور می خواستم عرض کنم برای درست کردن این منطقه ومحرومیت زدایی شجاعت وجسارت می خواهد امابا شرایط جاری بنده فارغ از چپ و راست مایوس ونا امید هستم چرا که بی تدبیری مثل تومور سرطانی همه ی منطقه را گرفته امثالهم نابودی جنگل ,آلودی آب های جاری , دپوی آشغال شهرستان ساری متعاقب نابودی زیست ,
  محیطی ,از دست دادن نیرو های انسانی به دلیل مهاجرت ,فرسایش خاک ,و………

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید