پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

شیوع کرونا مشکلات اقتصادی را تشدید کرده است

0

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالله مهاجر دارابی بعدازظهر چهارشنبه در نشست کمیته فرعی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شرایط اقتصادی را دچار چالش کرده است، افزود: فعالان اقتصادی ما مشکلات ریز و درشتی را تجربه کردند اما توانستند به نحوی با دورزدن تحریم‌ها و به جان خریدن خسارت‌ها و مشکلات فراوان، در شرایط بسیار نامناسب، صادرات و تعاملات تجاری داشته باشند.

عبداله مهاجر دارابی شیوع ویروس کرونا را سبب تشدید مشکلات اقتصادی عنوان کرد که سراسر جهان را به مخاطره انداخته است و آن را موضوع جدیدی دانست که به دلیل اهمیت، دولت در جهت جبران خسارت‌ها وارد عمل شده و تسهیلاتی را نیز اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی نیازمند همکاری دستگاه‌های دولتی جهت جبران خسارت‌های کروناست، عنوان کرد: در برخی جاها در محیط کسب و کار خلأ وجود دارد، یکی از آنها خلأهای قانونی است که دغدغه و فکر فعالان اقتصادی را متوجه خود می‌کند و از فضای موجود دلسرد می‌شوند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران بیان کرد: بسیاری از مسائل و چالش‌ها را در کمیته فرعی شورای گفتگو عنوان کردیم و بیش از ۵۰ درصد مصوبات ما یا ملی یا استانی بوده و بقیه بنا به دلایلی اجرایی نشده است اما باز هم پیگیری می‌کنیم.

این مسئول اظهار کرد: در حوزه برنج پیگیری‌های زیادی انجام دادیم و تقاضای ما برای توقف واردات برنج در فصل برداشت این محصول، به شورای گفتگوی کشوری رفت تا در زمانی که کشاورز باید سود و مزد تلاش خود را بگیرد، وجود رانت و واسطه برای او مشکل ساز نشود.

مهاجر دارابی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی ما خوب نیست و باید همدلی‌ها، گره گشایی‌ها و پیگیری‌ها برای رفع مشکلات بیش از گذشته باشد، افزود: بروکراسی‌های اداری دست و پاگیر سبب رنجش فعالان اقتصادی و کسب و کارهای کوچک شده است.

وی با اعلام اینکه براساس اعلام مراجع پولی و مالی در استان، تا روز گذشته ۱۴۸ میلیارد تومان به متقاضیان تسهیلات کرونا در مازندران وام پرداخت شده است، گفت: این عدد، قابل توجه نیست و حتی ۱۰ یا ۲۰ درصد خسارتها را شامل نمی‌شود وتاکنون ۹۸ میلیارد تومان در بخش صنعت و معدن تسهیلات داده شد و بقیه در حوزه کشاورزی، و تقاضای تسهیلات به ارزش ۴۸۰ میلیارد تومان نیز در دست بررسی است.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران درباره سامانه بازارگاه و باقی ماندن گلایه مندی های فعالان بخش کشاورزی، اظهار داشت: نفس راه اندازی سامانه بازارگاه خوب است اما عملکرد آن خوب نیست زیرا ۴۰ درصد نهاده‌های کشاورزی از این طریق توزیع می‌شود و ۶۰ درصد دیگر در بازار آزاد است در حالی که با ارز دولتی خریداری می‌شود، لذا دولت باید نظارت خود را بیشتر و توزیع نهاده‌ها را شفاف سازی کند.

در این نشست، عنوان شد که توجه ویژه ای به خسارت دیدگان بخش کشاورزی باید باشد، سیاستگذاری ها از تمرکزگرایی بیرون بیاید و استان‌ها اختیار تصمیم گیری داشته باشند، مجریان دستگاه‌های اداری از افراد

کد خبر 5003087
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.