پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

سورت در زیر ضربه ی کفش های تماشاگران و چرخ های ماشین ها!

اینجا باداب سورت است.دومین اثرطبیعی ملی ثبت شده ایران بعد از کوه دماوند، که متاسفانه بدلیل بسیاری از موارد از جمله نقص در قوانین ثبت شده ، کوتاهی مسوولین و بی فرهنگی مردم روند تخریب تصاعدی را در پیش گرفته است.

13

 

كمپين براي محيط زيست ايران در صفحه ي اجتماعي خود نوشت:

 

اینجا باداب سورت است. دومین اثرطبیعی ملی ثبت شده ایران بعد از کوه دماوند، که متاسفانه به دلیل بسیاری از موارد از جمله نقص در قوانین ثبت شده ، کوتاهی مسوولین و بی فرهنگی مردم روند تخریب تصاعدی را در پیش گرفته است.

 

سرکار خانم ابتکار، جناب آقای دامادی نماینده مجلس ساری ، جناب آقای بزرگ نیا رئیس اداره گردشگری ساری و جناب آقای نوبخت رئیس اداره منابع طبیعی ساری از شما استدعا داریم هرچه زودتر و قبل از اینکه بیشتر از این سورت در زیر ضربه های کفشهای تماشاگران و چرخهای ماشین های آفرود نابود شود به فریادش برسید.

 

soort-1

soort-2 soort-3

soort-4

soort-5

soort-6

soort-7

soort-8

 

13 نظرات
 1. sadati می گوید

  اگر میخواهند سورت، این آب معدنی جهانی، از دست به دست شدن و ویران گردیدن رها شود، باید به بخش خصوصی فرهنگیان بخش چهاردانگه از طرف متولیان مربوطه واگذار گردد. باید هر کاری به اهلش سپرده شود تا بتوان آن را حفظ کرد. لهذا از اهالی روستای اورست، اداره میراث فرهنگی و گردشگری مازندران، سمنان و یا کشوری درخواست می شود که این چشمه را با عقد قراداد فرهنگی و اجتماعی به فرهنگیان بخش چهاردانگه واگذار نمایند. نظر شما خواننده محترم چیست؟

  1. اصغري می گوید

   آقا یا خانم ساداتی، نظر من اینست که حالا این وسط سمنان چیکاره است؟

  2. مصطفی می گوید

   خداییش سمنان از کجا آوردی؟ چه ربطی به اینجا داشت؟!!

 2. کیاسری می گوید

  بنده هم موافق واگذاری چشمه های سورت به بخش خصوصی هستم. اگر روستای اروست می تواند ( بنده بعید می دانم، اگر می توانستند تا کنون انجام می دادند ) اقدام به سرمایه گذاری و جذب توریست نمایند، در غیر این صورت با این وضعیت، دولت باید اقدام نماید. این چشمه ها سرمایه ملی است نه سرمایه یک روستا.

 3. احمد می گوید

  چه ارتباطی به فرهنگیان دارد؟

  با نظر دوم تا حدودی موافقم
  بنده هم موافق واگذاری چشمه های سورت به بخش خصوصی هستم. اگر روستای اروست می تواند ( بنده بعید می دانم، اگر می توانستند تا کنون انجام می دادند ) اقدام به سرمایه گذاری و جذب توریست نمایند، در غیر این صورت با این وضعیت، دولت باید اقدام نماید. این چشمه ها سرمایه ملی است نه سرمایه یک روستا.

  اما آیا به همین اروستیان مجوز داده شد؟؟؟؟؟

  1. کیاسری می گوید

   صحبت های طاهایی استاندار مازندران از چشمه های باداب سورت ساری بازدید کرد در تاریخ 13 مرداد 1391 :
   ادارات ذی ربط آمادگی خود را برای نگهداری علمی این منطقه گردش گری اعلام داشته اند.
   ابتدا بایست خصوصیات اقلیمی و زیست محیطی این میراث طبیعی به دقت بررسی و مورد شناسایی قرار گیرد.
   سازمان میراث فرهنگی کشور نیز نسبت به احیا و اجرای طرح های گردش گری در باداب سورت توجه و اهتمام ویژه دارد، از قصد ریاست این سازمان برای بازدید از این منطقه در آینده خبر داد
   در بودجه سال جاری اداره کل میراث فرهنگی استان نیز مبلغ 150 میلیون تومان برای مرمت راه دسترسی به سورت پیش بینی شده است که به میزان تخصیص هزینه خواهد شد.
   مقرر شد مردم علاقمند روستاهای حاشیه ی باداب سورت در قالب یک تعاونی و با تمهید راهکارهای لازم به اداره این منطقه استثنایی گردشگری بپردازند.
   به نظر شما چرا وعده ها و دستورات عالی ترین مقام استان مازندران در زمان خودش اجرایی نشد؟
   همه این موارد طبق شنیده ها بر می گردد به موضوع آخرین پارگرافی که نوشته ام یعنی راه اندازی شرکت تعاونی!
   همین موضوع باعث اختلاف های تازه در منطقه گردید که این چشمه ها از اراضی روستای اروست می باشد و روستایی دیگر هم مدعی همین موضوع است و شراکت در تعاونی را قبول ندارند.
   تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…

  2. کیاسری می گوید

   بازدید ربیع فلاح استاندار مازندران از منطقه گردشگری چشمه سورت ساری در تاریخ 9 آبان 1392
   نتیجه این بازدید:
   شهرداری ساری به عنوان پیمانکار ساخت جاده دسترسی به چشمه سورت معرفی شده است.
   یعنی به شما بگم که استاندار آمده بود کارخانه سیمان رو ببینه یک دفعه به یادش آمد این سورت سورت که میگن چیه با خدم و حشم آمدن دیدند و رفتند و تنها چیزی که گفتند: راه این چشمه ها خرابه!
   همین و بس
   حالا تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…

  3. احمد می گوید

   درود بر شما جناب کیاسری. احسنت…
   کاملا درست است. ببخشید بلا تشبیه مثل این می ماند که یک دیوانه سنگی را درون چاهی بیاندازد و هزار تا عاقل نتوانند آن را در بیاورند.
   اصلا فکر نمی کردیم مسئولین منطقه انقدر احساسی با این موضوع بر خورد کنند و منطق را زیر پا بگذارند. آشپز که دو تا شود آش یا شور می شود یا بی نمک! حالا فکر کن سه تا شود.
   از همه مهمتر اینها بروند همان شرکت تعاونیشان را اداره کنند تا این طور ورشکسته نشوند و مدیرانش فراری نباشند لازم نیست بیایند سرمایه گذاری کنند. زمانی به یکی از این دهیاران گفتم چرا برای این منطقه کاری نمی کنید. در جواب با خنده گفت ما بند تنبان مان را هم نمی توانیم بالا بکشیم چه برسد به سرمایه گذاری. حال که از آن ها می پرسیم در صورت به توافق رسیدن چه کاری قرار است انجام دهید می گویند یک زنجیر می کشیم و ورودیه می گیریم. نهایتاً یک سرویس بهداشتی برای آقایان و یکی هم برای خانم ها. آیا با یک میلیون تومان خرج کردن می شود گفت سرمایه گذاری؟؟؟؟ وقتی به بخشدار منطقه می گوییم می فرمایند ما با شوراهای منطقه رودربایستی داریم و نمی توانیم تصمیم گیرنده نهایی باشیم.
   البته نکته مهم این است که مردم سه روستا هیچ مشکلی با هم ندارند این دهیاران هستند که این گونه اضهار نظر می کنند. باید این منطقه را دست سرمایه گذار واقعی داد تا حد اقل پانصد میلیون تومان هزینه کند تا در خور یک اثر ملی باشد. جاهای دیگر را رفته ایم و دیده ایم که چطور سرمایه گذاری میلیاردی شده و آباد شدند. البته باید از سرمایه گذار خواست که از جوانان همین منطقه استفاده کند.

 4. کیاسری می گوید

  یک پیشنهاد به استاندار مازندران دارم
  برای استان مازندران دفع زباله از اوجب الواجبات یعنی از هر طرحی مهمتره و براشون حتی مهم نیست زباله هایی که دفع می کنند کجاست و به چه صورت دفع میشه
  من یک پیشنهاد داشتم که برای استان که مهم نیست زباله ها رو کجا دفع می کنند و چه آثار بدی برای گردشگران چشمه های سورت داره زمانی که در مسیر ساری به تلمادره ماشین های زباله رو می بینند که شیرابه های این زباله از کامیون رو جاده ریخته میشه
  زباله از کامیون به روی جاده می افته
  و حتی از آن طرف که گردشگر از جاده سمنان به تلمادره میاد با همین صحنه ها مواجه میشه که هیچ
  باید بوی تعفن محل دپوی زباله رو هم تحمل کنه
  پیشنهاد بنده این است که با توجه به اسیدی بودن آب چشمه های سورت، زباله ها را در پایین کوه چشمه سورت دپو بشود تا آبهای اسیدی چشمه سورت خیلی از میکروب های این زباله ها را نابود کنه شما که گردشگر براتون مهم نیست این پیشنهاد خوبیه همه رو کجا داریم
  زباله،شیرابه،گردشگر،سورت، از بین رفتن میکروبهای زباله
  نظر شما چیه دوستان؟

 5. sadati می گوید

  آقا یا خانم اصغری سلام
  1- کمی بیشتر اطلاعات از سابقه چشمه سورت بدست بیاور . بعداً می گویی که استان سمنان می تواند سورت را مثل آب گرم سمنان از این وضع نامناسب بدر آورد. نه اینکه اهالی اروست و استان مازندران نمی توانند بلکه شاید نخواهند، نه اینکه شاید نخواهند بلکه شاید نتوانند. حالا قانع شدن یا نشدن مربوط به خودتان است .
  2- همچانکه می دانی من (آقای) ساداتی تیله بنی هستم. یک وبلاگی بنام آفتاب دارم که گاه گاهی تازه می شود. شما چی؟ آقا یا خانم هستی که بهتر بتوانم به اندازه و بجا با شما صحبت نماییم .
  3- احمد آقا! همینطور بی دلیل نباید چیزی را رد با قبول کرد. چون فرهنگیان چهاردانگه اولین کسانی بودند که تقاضای متولی گری با رویکرد فرهنگی چشمه سورت را پیشنهاد داده بودند. حالا که نظر دوم را قبول داری خودت بگو نظر دوم کدام است ؟
  4- آقای اصغری! قبل از اینکه نظر شما منتشر شود، آقای … یکی مدیران چهاردانگه نیوز اعتراضی به نظرم داشته بود که 90% با نظرات شما همسان بود. با ایشان مفصلاً صحبت کردم. در کل نظرم این بود و هست که از اهالی اروست یا استان مازندران یا سمنان در خواست می شود که کاری برای چشمه ی بکنند. چیزی خلاف نگفته بودم که شما و آقای ن خیلی از واژه س ناراحت شدید. الان هم می گویم اگر این چشمه سورت در اختیار قانونی استان سمنان بود به بهترین شکل قابل گردشگری و استفاده سالم قرار می گرفت. باید واقع بین بود. متاسفانه مسئولین مازندران مخصوصاً اداره میراث فرهنگی فقط ادعا و حرف دارند. عمل هیچ اندر هیچ.

  1. مصطفی می گوید

   جای اینکه به مسئولین خودمون فشار بیاریم یا خودمون آستین بالا بزنیم، بریم سراغ همسایه؟!!

 6. سعید می گوید

  در منطقه کیاسر تا زمانی که یک شهر بازی قشنگ و دلچسب درست نشود تمام زیبایی و مناطق دیگر مانند سورت به چشم نمی آید. باید کیاسر از طریقساخت یک مجتمع تفریحی به ایرانیان شناسانده شود تا خود بخود بقیه کمبودها به نمايش گذاشته شود. در غیر این صورت امکانات به کیاسر برده نمی شود که خودتان هم شاهد هستید.

 7. رضا می گوید

  با واگذاری به فرهنگیان کاملا مخالفم… شما فرهنگیان چرا همه چیز رو برای خودتون می خواین؟؟؟؟
  فقط بخش خصوصی و سرمایه گذار واقعی..
  فرهنگیان منطقه هشت شان گرو نه شان هست و کار مدیریتی و مالی بلد نیستند. تمرکزشان را بگذارند روی درس دادنشان. اگر به دنبال پول هستند بروند در ساری مدرسه غیر انتفاعی تاسیس کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.