پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

زندگينامه روحاني شهيد حجت الاسلام والمسلمين ولي اله سليماني فرد

0

 

shahid-soleamaniشهيد والامقام ولي الله سليماني فرد در پاييز سال 1337 در روستاي ازني از بخش چهاردانگه شهرستان ساري در خانواده اي كشاورز، و در دامان مادري از سلاله ي زهرا سلام الله عليها ديده به جهان گشود. ايشان دوره ابتدايي را در دبستان روستاي ازني طي نمودو به دليل علاقه وافري كه به مسايل مذهبي داشت ، در جلسات سخنراني وعاظ حضور مي يافت و عينا مطالب را در سينه ضبط نموده و براي همسالان خود بيان مي كرد به طوري كه تحسين عموم را بر مي انگيخت. همين عامل جرقه اي شد كه وي پس از طي دوران ابتدايي جهت فرگيري دروس حوزوي به شهرستان ساري عزيمت نمود و در مدرسه علميه مصطفي خان و تحت اشراف مرحوم آيه الله شفيعي به تحصيل حوزوي پرداخت. مادر شهيد مي گويد:« در ايام ماه مبارك رمضان ، شهيد سليماني در حسينه روستاي ازني به سخنراني و نوحه خواني مي پرداخت كه مورد توجه بيش از پيش مرحوم حجه الاسلام و المسلمين مهدوي (امام جمعه فقيد كياسر، جويبار) قرار گرفت و ايشان شهيد را براي مهاجرت به قم و توشه گيري از علما و مراجع بزرگ ترغيب نمود و در نتيجه عازم شهر مقدس قم شد.»

ايشان در سال 1357 با بانويي از خانواده اي كشاورز و شيفته و علاقمند به اسلام و روحانيت، ازدواج نمود كه حاصل اين ازدواج پربركت دو فرزند يك دختر به نام زهره و يك پسربه نام روح الله  مي باسد كه پسر ايشان بعد از شهادت ايشان متولد شد.

پس از هجرت به شهر قم از محضر اساتيد بزرگي همچون استاد شهيد مرتضي مطهري و آيت الله العظمي مكارم شيرازي كسب فيض نمود.

در عرصه تبليغ دين با سفر به نقاط مختلف كشور از جمله شيراز، كرمان، خمين، زاهدان، اراك ، ساري ، گرگان و… به افشاگري و مبارزه عليه رژيم پهلوي مي پرداخت و با سخنراني هاي كوبنده و آتشين كه هنوز در اذهان مردم نقش ماندگارش باقي است، خشم عمال رژيم طاغوت را بر انگيخت تا جايي  كه همين افشگري ها سبب شد كه ساواك ايشان را دستگير كرد و مورد شكنجه قرار داد ، زماني كه آزاد شد، از ايشان سوال كردند:«خيلي به شما سخت گذشت.» ايشان در پاسخ گفتند:«كاري كه براي اسلام باشد مشكل نيست.»

اين شهيد والامقام در غائله خلق آذر بايجان كه عده اي از روي غفلت و فريفته شدن توسط منافقين، قصد تعرض به بيت امام را داشتند ، اين شهيد بزرگوار در حراست از بيت مرجعيت نقش فعالي ايفا نمود و شب ها به پاسداري از بيت امام مي پرداخت.

عضويت فعال شهيد و همسرش در جمعيت موتلفه اسلامي از جمله فعاليت هاي سياسي و مبارزاتي ايشان بود.

شهيد سليماني فرد علاوه بر مبارزات سياسي براي رفع فقر فرهنگي و تبعيض در جامعه آن روز اقدامات موثري از برگزاري كلاس قران و احكام براي جوانان در روستاي ازني اقدام به تاسيس كتابخانه در جوار مسجد زادگاهش انجام داد.اين كتابخانه به ظاهر كوچك ملجا و پناهگاه جويندگان علم و حقيقت علي الخصوص جوانان شد.

به علاوه ايشان با تهيه جزوات مذهبي و تنظيم و تكثير نوارهايي با صداي دلنشين، كه مشتمل بر زندگي ائمه بود به ارشاد و هدايت جوانان مي پرداخت.

شهيد سليماني با پيروزي انقلاب ، سنگر مبارزه عليه طاغوت را به سنگر سازندگي مناطق محروم تبديل كرد. پيگيري مستمر ايشان در زمينه عمران روستايي منجر به تاسيس حمام عمومي توسط جهاد سازندگي در روستاي ازني شد. رايزني شهيد براي تاسيس و بهسازي مدرسه نمونه اي ديگر از خدمات وي بود.

با آغاز جنگ تحميلي رژيم بعث اعراق برگ زرين ديگري از كتاب عشق و حماسه اين روحاني فداكار ورق خورد و مبارزاتش رنگ خون گرفت. علاقه وافر اين روحاني به اعتلاي پرچم اسلام و وطن به حدي بود كه با داشتن طفلي چند ماهه و فرزندي كه چشم انتظار به دنيا آمدنش بود وعلاقه به همسر فداكارش مانع از رفتن به جهاد در راه خدا نشد و بخاطر خدا از تمامي علايق دنيوي دست شست.

در همان روز هاي ابتدايي جنگ به عنوان اولين گروه رزمي تبليغي روحانيون در معيت حضرت ايه الله العظمي نوري همداني عازم جبهه هاي حق عليه باطل شد و مدال پر افتخار شهادت زينت بخش وجودش  شد.

شهيد سليماني فرد در مدت حضورش در منطقه عملياتي سر پل ذهاب در جبهه هاي غرب كشور به انجام رسالت تبليغي و جهادي خود پرداخت.

سر انجام اين روحاني وارسته و مبارز خستگي ناپذير در بيست دوم مهر 1359 در سر پل ذهاب به خيل شهداي اسلام پيوست.و خاكيان را رها نموده و با جسم و روحش به افلاك پركشيد و همانند مادرش زهرا سلام الله عليها مدفنش مخفي ماند و عزيزانش را چشم به راه گذاشت.

مادر شهيد مي گويد:« پس از شهادت فرزندم ولي الله و مفقود الاثر (جاويد اثر) شدن او، خيلي گريه و بي تابي نمودم تا اينكه شبي در عالم خواب فرزندم را ديدم كه پرچمي به دست داشت و بربالاي بلندي ايستاده بود. رو به من كرد و گفت: مادر چرا ناراحتي؟ من طلبه امام زمان بودم و در راه ياري امام زمان به شهادت رشيدم، ديگر گريه و زاري جايي ندارد.»

 

وصيت نامه شهيد ولي الله سليماني فرد

خدايا به ما توفيق ده تا در راه تو خون ناقابل خود را نثار كنيم. اگر مردم برايم گريه نكنيد، زيرا دشمن از اين كار شما خوشحال خواهد شد. بدي هاي مرا عفو نماييد.

خدايا! جمهوري اسلامي ايران را به پيروزي نهايي برسان.

پروردگارا! رهبر كبير انقلاب اسلامي، امام خميني را از جميع بليات محفوظ و مصون بدار.

دخترم زهره جان! تو همواره بعد از من بايد همانند حضرت زينب پيام رسان خون شهدا باشي. در اين راه مجدانه بكوش و لحظه اي از پاي ننشين.

همسرم! درس شهامت و شجاعت را از فاطمه زهرا بياموز و در اين راه گام بر دار و از مسير الله هرگز منحرف مشو. اگر اسلام و جمهوري اسلامي ايران پايدار نمي ماند مگر با كشته شدن ما، پس اي گلوله ها بياييد و بدن ما را سوراخ سوراخ نمايي، اما اسلام عزيز و جمهوري اسلامي ايران باقي بماند. ان شاء الله .

از همه ي شما التماس دعا دارم. از همه شما پدر و مادرم و برادران و خواهرانم و همسر و دخترم و ساير دوستان و فاميلان خدا حافظي مي نمايم. خدا حافظ…

 

منبع: كتاب ره پويان وصال كوي عشق

 

لازم به ذكر است متاسفانه آنچه شايسته نام اين شهيد بزرگوار بود در شناخت  اين شهيد از جنبه علمي و مبارزاتي  بود انجام نگرفت و اين شهيد والا مقام در بخش و استان خود همچنان ناشناخته مانده است در صورتيكه اين شهيد بزرگوار در شهر مقدس قم يك چهره شناخته شده مي باشد.

نكته ديگر اين پسر اين شهيد بزرگوار روح الله سليماني فرد كه خود از رو حانيون به نام و فاضل مي باشد در راستاي احياي نام و ياد شهداي روحاني منطقه و به خصوص شهيد سليماني در22 مهر در سالگرد آن شهيد والامقام در  سال 1388 ياد واره ي شهداي روحاني بخش چهاردانگه را  در روستاي ازني با مجد بزرگي خاصي و با حضور پرشور محل و دوستان آن شهيد و مسئولين استان  برگزار نمود.

بعد از شهادت ايشان نام مدرسه ابتدايي ازني از دبستان دولتي قطران ازني به نام شهيد ولي الله سليماني فرد  تغيير يافت تا دانش آموزان درس ايثار و شهادت را در مدرسه كه نام متبرك به شهيد سليماني است بياموزند، و نامش را براي هميشه تاريخ جاويد بدارند.

درود بي پايان خداوند تبارك تعالي برروح قدسي  شهيد ولي الله سليماني

 

نويسنده : حامد خليلي ازني

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.