پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

رئیس جمهور دیوانه …

در این یادداشت منظور از دیوانه، نه دیوانه زنجیریست، بلکه فردی که استانداردهای لازم روانی از لحاظ علم روانشناسی برای پذیرش چنین سمتی را ندارد

1

 

پایگاه خبری چهاردانگه: اگر در کشوری رئیس جمهوری دیوانه بر سر کار آید چه می شود؟  

( در این یادداشت منظور از دیوانه، نه دیوانه زنجیریست، بلکه فردی که استانداردهای لازم روانی از لحاظ علم روانشناسی برای پذیرش چنین سمتی را ندارد )

 بی گمان یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین ها، در حوزه مدیریت، ریاست جمهوری است. مدیریتی که بر تمام حوزه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، فردی، هنری  و . . . تأثیر عمیق و گسترده دارد. می دانیم برای استخدام و به کار گرفته شدن در اغلب ارگانها، سازمانها، شرکتها و مشاغل در همه جای دنیا نیاز به گزینش است تا معیارها و توانایی های افراد برای به عهده گرفتن شغل و کار مورد نظر سنجیده شود تا در صورت عدم توانایی لازم متقاضی، از پذیرش و به کارگیری فرد در آن تصدی جلوگیری شود.

 

حال سؤال اینجاست، در صورتی که برای واگذاری مشاغلی بسیار پایین تر و کم اهمیت تر اینگونه سختگیری میشود، گیرنده منصب ریاست جمهوری با آنهمه وظایف و تاثیرگذاری باید دارای چه ملاکها و معیارهایی باشد و چگونه گزینش شود؟ کسی که عملکردش نه تنها در چهار یا هشت ساله    بر عهده داشتن مقام ریاست، بلکه گاه تا چندین دهه یا صده بر کشورخود و گاه جهان نیز تاثیر گذار است. به نظر می رسد یکی از مهمترین پارامترهایی که یک کاندیدای ریاست جمهوری باید داشته باشد، داشتن استانداردهای سلامت روانی است.

 

رئیس جمهور ممکن است اقتصاددان، ریاضی دان، فیزیکدان، حقوقدان، فیلسوف، روحانی، کشیش، تاجر و… باشد اما هرکس و دارای هر مدرک و توانایی که هست، باید دارای سلامت روانی باشد. اگر رئیس جمهوری از لحاظ روانی در سلامت کامل نبوده و آن هم ملموس و قابل تشخیص نباشد، چه تبعات و نتایجی را برای مردم و جهان می تواند به بار آورد؟

 

در طول تاریخ دیده شده که گاه چنین سمتهایی در دست افرادی دیوانه بوده است که در پی آن، ویرانگری، جنگ و خونریزی رخ داده و زیانهای جبران ناپذیری به بار آمده است(البته نه همه جنگها)؛ بنابراین  هر زمان چنین رئیس جمهوری در هر کشور بر سر کار آید، به احتمال قوی باز هم شاهد همان نتایج و شاید بدتر نیز باشیم که این جای تأمل دارد. شاید این یک نقطه ضعف باشد که گزینش یک شخص با بودن در احزاب و انتخاب یک جناح ،گرایش، خط فکری و گروه و دسته انجام شود و نیاز به گزینش های برتر، بالاتر و دیگر نباشد. اما راه چاره چیست؟

 

بهتر است برای گزینش رئیس جمهور، بسته ای گزینشی بوسیله کارشناسان خبره دردنیا طراحی گردد که دارای یک سری تستها، سوالات و امتحانات باشد که  افراد متقاضی این منصب را مورد گزینش قرار دهند. گزینشی که به ویژه با ابزارهای روانشناسی، در زمینه روانشناختی و نوع دوستی و بعد هم جامعه شناسی و مردم شناسی افراد را مورد پرسش و بررسی قرار دهد؛ گزینش استاندارد شده ای که محصول طراحی روانشناسان، مردم شناسان،علمای علم اخلاق و دانشمندان جهان باشد؛ گزینشهایی که این اشخاص را در زمینه توانایی اجرایی کردن حرف به عمل و راستگویی و صداقت مورد سنجش قرار دهند. از اهمیت دو مورد نیز غافل نشویم: اول آگاهی وگزینش خود ملتها و دوم انتخابات آزاد برای دستیابی به این مهم ( روی کار نیامدن رئیس جمهور دیوانه).

 

 اما پرداختن به تمام نکات این موضوع در این مقال نمی گنجد و نیاز به ساعتها تحلیل توسط کارشناسان دارد. که اگر با چنین استانداردهایی رؤسای جمهور انتخاب شوند دنیای آینده دنیای بهتر و دیگری باشد.

نویسنده: داریوش کشاورز

 

1 نظر
  1. منتقد دلسوز می گوید

    اجسام از آنچه در آینه میبینید به شما نزدیکترند!!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.