پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

دمای هوای مازندران تا ۱۶ درجه کاهش می‌یابد/بیشترین کاهش دما در کیاسر

هواشناسی مازندران با اشاره به ورود سامانه جدید بارشی، پیش‌بینی کرد که دمای هوا فردا سه شنبه در مناطق مختلف این استان در مقایسه با امروز تا ۱۶ درجه کاهش می‌یابد.

0

هواشناسی مازندران پیش‌بینی کرد این سامانه جدید که از عصر امروز دوشنبه وارد استان می‌شود و تا فردا نیز فعال خواهد بود، علاوه بر بارش باران، وزش باد نسبتا شدید و رعد و برق پراکنده، با کاهش محسوس دما نیز همراه است بگونه‌ای که فردا سه‌شنبه در مناطق ساحلی و جلگه‌ای بین پنج تا ۱۲ و در مناطق کوهستانی نیز ۶ تا ۱۶ درجه از دمای هوا کاسته خواهد شد.

در مناطق ساحلی و جلگه‌ای، بیشترین میزان کاهش دما در روز سه‌شنبه در شیاده بندپی و سوادکوه شمالی اتفاق خواهد افتاد. دمای هوای این مناطق به ترتیب از ۳۲ و ۳۲درجه سانتی‌گراد بالای صفر فردا با ۱۲ درجه کاهش به ۱۸ و ۲۰ درجه بالای صفر می‌رسد و پس از آن بیشترین میزان کاهش دما را با ۱۱ درجه در ساری، قائمشهر، گلوگاه، میاندرود، آمل، بابل، جویبار شاهد خواهیم بود و دمای هوای این مناطق بین ۲۱ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در نوسان خواهد بود.

طبق پیش‌یبینی هواشناسی، در مناطق ییلاقی مازندران نیز بیشترین میزان کاهش دما مربوط به کیاسر است. دمای هوای این منطقه از ۳۰ درجه بالای صفر در روز جاری، فردا سه‌شنبه با ۱۶ درجه کاهش به ۱۴ درجه بالای صفر می‌رسد و دمای هوای کلاردشت، سیاه بیشه و آلاشت نیز از ۲۸ درجه بالای صفر با ۱۵ درجه کاهش به ۱۳ درجه بالای صفر می‌رسد.

کمترین میزان کاهش دما در مناطق کوهستانی و ارتفاعات نیز مربوط به رینه است. دمای هوای این منطقه از ۲۴ درجه بالای صفر در روز جاری، فردا سه‌شنبه با ۶ درجه کاهش، به ۱۸ درجه بالای صفر می‌رسد.

هواشناسی مازندران پیش‌بینی کرد که با خروج این سامانه بارشی از فرداشب، دمای هوا در روزهای منتهی به آخر هفته روند افزایشی را در پیش خواهد گرفت.
هواشناسی شرایط جوی مازندران براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه‌های پیـش‌یابی هواشناسـی در روز جاری را صاف تا قسمتی ابری همراه با افزایش محسوس دما و از اواخر روز از سمت غرب استان بتدریج با وزش باد نسبتا شدید، افزایش ابر، رگبار باران و رعد و برق پراکنده و در روز سه‌شنبه را نیز نیمه ابری تا ابری، در ارتفاعات مه آلود همراه با وزش باد، کاهش دما و بارش  پراکنده باران و از شب با کاهش ناپایداری پیش‌بینی کرده است.

آسمان مازندران در روزهای چهار‏شنبه و پنجشنبه هفته جاری نیز صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش دما، گاهی با افزایش ابر و در روز جمعه نیز نیمه ابری بتدریج ابری با بارش پراکنده باران و وزش باد پیش‌بینی شده است.

داده‌های آماری از ایستگاه‌های هواشناسی مازندران نشان می‌دهد که پل‌سفید با ۳۰.۴ و کلاردشت با ۱۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق مازندران در طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.

دمای هوای شهر ساری مرکز مازندران نیز امروز در گرم‌ترین ساعت به ۳۳ درجه بالای صفر می‌رسد که این میزان در مقایسه با روز گذشته پنج درجه افزایش نشان می‌دهد.

هواشناسی مازندران روز گذشته نیز با انتشار دو اخطاریه جداگانه نسبت به افزایش دما و تنش گرمایی در روز دوشنبه که احتمال آتش سوزی در مراتع را به همراه خواهد داشت و همچنین نسبت به طوفانی شدن دریای خزر در روز سه‌شنبه هشدار داده بود.

دریای خزر نیز از ساعت هشت صبح روز دوشنبه تا ساعت ۲۰ امشب مواج و با باد شدید و در روز سه‌شنبه فردا نیز طوفانی با بیشینه ارتفاع ۲.۵ تا سه متر پیش‌بینی شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.