پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

دماوند در محاق ثبت جهانی/بساط معادن در دماوند برچیده شد

0

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، دماوند بلندترین قله ایران و به‌عنوان یکی از قله‌های مخروطی شاخص در جهان و زیست‌بوم بی‌نظیر است که با توجه به زیبایی‌های طبیعی ۱۳ تیر ماه سال ۸۷ در فهرست آثار طبیعی ایران قرار گرفت.

اهمیت و وجود ظرفیت بالا این امید را برای علاقه‌مندان و دوستداران این اثر تاریخی ایجاد کرد که بتوانند شاهد ثبت جهانی آن در سازمان یونسکو باشد اما باوجود همه تلاش‌ها اینگونه هنوز این مهم محقق نشد و کماکان ثبت جهانی قله دماوند در انتظار است.

مهدی مسچی نائب رئیس انجمن دوستداران دماوند کوه در این‌باره اظهار کرد: قله دماوند نماد اسطوره‌ای فرهنگی، تاریخی و اقتصادی و همچنین منبع آب چندین رودخانه مهم و نماد ملی ما ایرانیان است.

وی افزود: دماوند نخستین اثر طبیعی ملی است که در فهرست یونسکو پیشنهاد شد ولی همچنان در محاق انتظار برای ثبت جهانی است.

نائب رئیس انجمن دوستداران دماوند کوه با اعلام مشکل معدن‌کاوی در دماوند نداریم، اضافه کرد: براساس قانون باید معادن تسطیح و یا احیا می‌شدند ولی تخریب‌های معادن باقیمانده و نمی‌دانیم تکلیفش چیست؟!

مسچی اضافه کرد: مشکل دیگر در ارتباط با معادن اینکه مخزن برخی از معادن بدتر از معدن‌کاوی است و تبدیل به مکانی برای دپوی زباله شده است که نگران‌کننده است.

وی با هشدار نسبت به افزایش ساخت ویلاها در قسمت شمالی دماوند، تصریح کرد: جاده‌ موجود در قسمت شمالی و افزایش دامنه ویلاها و ذی‌نفعانی که بر وجود این جاده چنگ انداختند، باعث شد ارج و قرب این کوه سترگ زیر سوال رود.

 /۸۶۰۳۴/ج/م


لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.