پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

خاطره ای از علی رستم نژاد درباره مورخ تاریخ شفاهی منطقه چهاردانگه

3

 

حاج عبدالرحمن مسعودیان زاده فرزند حجت الاسلام عبدالرحیم و نوه آیت الله حاج سید اسماعیل قلعه سری از مطلعین به تاریخ شفاهی منطقه بودند. از آنجاییکه خانه آنها سال ها محل مراجعه بزرگان شهرستان و استان و حتی کشور بود ایشان بسیاری از این حوادث تاریخی را خود از نزدیک دیده و آن را لمس کرده بود. قبل از انقلاب اسلامی روحانیونی که تحت تعقیب بودند به خانه این مرد بزرگ پناه می آوردند. ایشان حافظه ی بسیار قوی داشتند و تمام حوادث تاریخی منطقه را با جزییات آن به طور کامل می دانستند. متاسفانه از این گنجینه تاریخی استفاده چندانی نشده و اطلاعات ذیقیمت آن کمتر به نگارش در آمده است . با مرگ این مورخ تاریخ شفاهی منطقه،  تمام گنجینه ارزشمند تاریخی منطقه را با خود به سرای باقی بردند. 

 

ضمن آمرزش و علو درجات برای این مرحوم. خاطرهای از  علی رستم نژاد نشلی که برای تحقیق به ایشان مراجعه کرده بودند  و برای پایگاه خبری چهاردانگه نیوز ارسال نمودند، نقل می نماییم.

unnamed

وقتی خبر درگذشت حاج عبدالرحمن را شنیدم، عرق سردی بر پیشانی‏ ام نشست.برای لحظه‏ ای خاطرات کوتاه چند ساعتی که با ایشان در مرداد سال 1392 در قلعه ‏سر داشتم به سرعت برق از ذهنم گذشت. چند ساعتی در عصر یک روز مرداد در منزل شخص ایشان در قلعه سر با روایت‏های شیرین و کلام دلنشینش به گذشته سفر کردیم، گذشته ای نه چندان دور، گذشته ای که اهل تاریخ به آن گذشته دم دست می‏گویند. روایت‏های وی متنوع اما زیبا بود. از ناامنی و یاغی‏گری‏های اوایل اواخر حکومت قاجار، از خان‏های منطقه، سفرهای خاندان پهلوی به سورت، اقدام در راه سازی از کیاسر به تلمادره و همه آن چیزی که به آن می‏توان تاریخ اجتماعی گفت. افسوس که سعادت دیدار مجدد نیافتم.

unnamed (1)

صحبت از مرگ یک مرد نیست، صحبت از دست رفتن گنجینه‏ ای است برای همیشه. حاج عبدالرحمن شاهد شفاهی تاریخ یک صد سال اخیر منطقه بود. با از دست رفتن هر فردی با ذهنیت و سابقه به مانند ایشان رابطه ما با گذشته و با نیاکانمان به تدریج قطع خواهد شد اینان حلقه‏ های ارتباطی دنیای گذشته به حال و آینده هستند. برای اینکه این حلقه ها پایدار بمانند و انقطاع فرهنگی ـ تاریخی بوجود نیاید بر عهده اهل تاریخ و فرهنگ قلعه سر است که در قالب تاریخ شفاهی به ثبت خاطرات عزیزانی اینگونه بپردازند. محقق عرصه تاریخ شفاهی بر بالین جسم محتضری است که با یک مصاحبه فعال و ثبت و ضبط خاطرات افرادی مانند حاج عبدالرحمن، برای همیشه آنها و تاریخ منطقه را زنده نگه می‏دارد.

سعادت نیافتم که مجدد خدمت ایشان برسم اما وقتی خبر درگذشت ایشان را شنیدم این جمله معروف مورخان تاریخ محلی و شفاهی به ذهنم خطور کرد: « چقدر زود دیر می‏شود»
علی رستم ‏نژاد نشلی

چهاردانگه نیوز:

دکتر علی رستم تژاد نشلی از محقین در تاریخ می باشد،ایشان از روستای نشل آمل هستند.  ایشان تا کنون کتاب و مقلات متعددی منتشر نموده است.مانند،

کتاب

تاریخ ایران از دوره قاجاریه تا انقلاب اسلامی(گرایش بعر از اسلام)

 تاریخ ایران از ورود اسلام تا دوره ایلخانیان  ،

مقاله منتشر شده

قباله کارگزاری اصفهان نویسنده: رستم نژاد نشلی،علی؛  مجله: کتاب ماه تاریخ و جغرافیا » مرداد 1392 – شماره 183(  4 صفحه – از 67 تا 70)

روسو و انقلاب کبیر فرانسه ،نویسنده: رستم نژاد نشلی،علی؛ مجله: روزگاران » تابستان و پائیز 1391 – سال دهم (15 صفحه – از 12 تا 26)

3 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  خیلی هم عالی من که خیلی از این کتاب های آقای رستم نژاد رو خوندم
  خیلی هم خوب بود ???
  شما هم بخونید???

 2. ناشناس می گوید

  خیلی عالی من خیلی ازکتاب های ایشون رو خوندم واقعا تحسین برنگیز که چنین استادی در کشور ماست

 3. ناشناس می گوید

  آقای رستم نژاد همکلاسی ما در دوره کارشناسی در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین بودند و افتخار چهار سال دوران دانشجویی با ایشان را داشتیم . خوب بیاد دارم که از همان مقطع ورود به دانشگاه استعداد و علاقه خاصی به علم تاریخ داشتند . البته بعد پایان دانشگاه ، هر کدام از بچه ها رهسپار دیار خودشان شدند و بی خبر ماندیم ولی امروز به طور اتفاقی با موفقیت های ایشون آشنا شدم و خوشحالم راهی را که علاقه و استعداد دارد ، ادامه داند و استادی موفق هستند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.