پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

خاطره ای از علی رستم نژاد درباره مورخ تاریخ شفاهی منطقه چهاردانگه

1

 

حاج عبدالرحمن مسعودیان زاده فرزند حجت الاسلام عبدالرحیم و نوه آیت الله حاج سید اسماعیل قلعه سری از مطلعین به تاریخ شفاهی منطقه بودند. از آنجاییکه خانه آنها سال ها محل مراجعه بزرگان شهرستان و استان و حتی کشور بود ایشان بسیاری از این حوادث تاریخی را خود از نزدیک دیده و آن را لمس کرده بود. قبل از انقلاب اسلامی روحانیونی که تحت تعقیب بودند به خانه این مرد بزرگ پناه می آوردند. ایشان حافظه ی بسیار قوی داشتند و تمام حوادث تاریخی منطقه را با جزییات آن به طور کامل می دانستند. متاسفانه از این گنجینه تاریخی استفاده چندانی نشده و اطلاعات ذیقیمت آن کمتر به نگارش در آمده است . با مرگ این مورخ تاریخ شفاهی منطقه،  تمام گنجینه ارزشمند تاریخی منطقه را با خود به سرای باقی بردند. 

 

ضمن آمرزش و علو درجات برای این مرحوم. خاطرهای از  علی رستم نژاد نشلی که برای تحقیق به ایشان مراجعه کرده بودند  و برای پایگاه خبری چهاردانگه نیوز ارسال نمودند، نقل می نماییم.

unnamed

وقتی خبر درگذشت حاج عبدالرحمن را شنیدم، عرق سردی بر پیشانی‏ ام نشست.برای لحظه‏ ای خاطرات کوتاه چند ساعتی که با ایشان در مرداد سال 1392 در قلعه ‏سر داشتم به سرعت برق از ذهنم گذشت. چند ساعتی در عصر یک روز مرداد در منزل شخص ایشان در قلعه سر با روایت‏های شیرین و کلام دلنشینش به گذشته سفر کردیم، گذشته ای نه چندان دور، گذشته ای که اهل تاریخ به آن گذشته دم دست می‏گویند. روایت‏های وی متنوع اما زیبا بود. از ناامنی و یاغی‏گری‏های اوایل اواخر حکومت قاجار، از خان‏های منطقه، سفرهای خاندان پهلوی به سورت، اقدام در راه سازی از کیاسر به تلمادره و همه آن چیزی که به آن می‏توان تاریخ اجتماعی گفت. افسوس که سعادت دیدار مجدد نیافتم.

unnamed (1)

صحبت از مرگ یک مرد نیست، صحبت از دست رفتن گنجینه‏ ای است برای همیشه. حاج عبدالرحمن شاهد شفاهی تاریخ یک صد سال اخیر منطقه بود. با از دست رفتن هر فردی با ذهنیت و سابقه به مانند ایشان رابطه ما با گذشته و با نیاکانمان به تدریج قطع خواهد شد اینان حلقه‏ های ارتباطی دنیای گذشته به حال و آینده هستند. برای اینکه این حلقه ها پایدار بمانند و انقطاع فرهنگی ـ تاریخی بوجود نیاید بر عهده اهل تاریخ و فرهنگ قلعه سر است که در قالب تاریخ شفاهی به ثبت خاطرات عزیزانی اینگونه بپردازند. محقق عرصه تاریخ شفاهی بر بالین جسم محتضری است که با یک مصاحبه فعال و ثبت و ضبط خاطرات افرادی مانند حاج عبدالرحمن، برای همیشه آنها و تاریخ منطقه را زنده نگه می‏دارد.

سعادت نیافتم که مجدد خدمت ایشان برسم اما وقتی خبر درگذشت ایشان را شنیدم این جمله معروف مورخان تاریخ محلی و شفاهی به ذهنم خطور کرد: « چقدر زود دیر می‏شود»
علی رستم ‏نژاد نشلی

چهاردانگه نیوز:

دکتر علی رستم تژاد نشلی از محقین در تاریخ می باشد،ایشان از روستای نشل آمل هستند.  ایشان تا کنون کتاب و مقلات متعددی منتشر نموده است.مانند،

کتاب

تاریخ ایران از دوره قاجاریه تا انقلاب اسلامی(گرایش بعر از اسلام)

 تاریخ ایران از ورود اسلام تا دوره ایلخانیان  ،

مقاله منتشر شده

قباله کارگزاری اصفهان نویسنده: رستم نژاد نشلی،علی؛  مجله: کتاب ماه تاریخ و جغرافیا » مرداد 1392 – شماره 183(  4 صفحه – از 67 تا 70)

روسو و انقلاب کبیر فرانسه ،نویسنده: رستم نژاد نشلی،علی؛ مجله: روزگاران » تابستان و پائیز 1391 – سال دهم (15 صفحه – از 12 تا 26)

1 نظر
  1. ناشناس می گوید

    خیلی هم عالی من که خیلی از این کتاب های آقای رستم نژاد رو خوندم
    خیلی هم خوب بود 👍👍👍
    شما هم بخونید👍👍👍

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.