پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تولید 200 هزار گلدان گل و گیاه آپارتمانی/ عباس‌آباد 50 میلیارد تومان عایدی فروش گل و گیاه دارد

0

خبرگزاری فارس مازندران ـ سرویس اقتصادی| زندگی پر شتاب امروزی باعث شده ما نیاز به داشتن فضاهای آرام و خصوصی را در محیط زندگی‌مان بیشتر احساس کنیم و بر همین اساس امروزه تحقیقات علمی ثابت کرده داشتن فضاهای سرسبز به افزایش بهره‌وری در هر محیطی کمک می‌کند و حتی نگهداری گیاهان آپارتمانی در منازل باعث افزایش کیفیت زندگی و آرامش روحی و روانی افراد می‌شود.

مازندران به دلیل قرار گرفتن در حاشیه دریای خزر از شرایط اقلیمی مناسبی برخوردار است و به همین منظور از جایگاه ممتازی نیز در تولید انواع محصولات برخوردار است و صنعت گل و گیاه یکی از ظرفیت‌های بالقوه در مازندران است که کارآفرینی، افزایش درآمدهای غیرنفتی و توسعه کشور را به همراه دارد.

پرورش گل و گیاهان به‌ویژه درخت و درختچه‌های زینتی در فضای باز و بسته در نوار ساحلی غربی استان به عنوان یک گلخانه بزرگ یک مزیت برای این منطقه به شمار می‌آید که تولید آن از نظر فنی و اقتصادی در مقایسه با سایر نقاط کشور بسیار بالاتر است.

وقتی سری به غرب استان می‌زنیم زیبایی‌هایش بسیار دیدنی است و چشم هر بیننده را خیره می‌کند.

مقصد گزارش ما شهرستان عباس‌آباد و یکی از متنوع‌ترین گلخانه‌‌های این شهرستان بود که انواع مختلف و متنوع ارقام گل و گیاه زینتی در این مکان پرورش داده می‌شود و تا چشم کار می‌کرد در هر سوله پر بود از انواع گیاهان آپارتمانی.

 

به قدیمی‌های پرورش دهنده گل و گیاه، وام کم بهره اختصاص یابد

کاظم مرادپسندی یکی از تولیدکنندگان گل و گیاه در شهرستان عباس‌آباد که سابقه فعالیت ۲۰ ساله در این زمینه دارد در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار کرد: یک هکتار از فضای مزرعه خود را به پرورش گل و گیاه اختصاص دادم و انواع بنجامین، فیکوس و آگلونما را پرورش و روانه بازار مصرف می‌کنم.

این کارآفرین نمونه در زمینه پرورش گل و گیاهان آپارتمانی ادامه داد: توانستم برای ۴۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این فضای گلخانه‌ای ایجاد اشتغال کنم.

وی گفت: از تسهیلات جهادکشاورزی برای ساخت گلخانه بهره‌مند شدم و توانستم فضای گلخانه‌ای را گسترش دهم و بتوانم علاوه بر درآمد اقتصادی خودم برای سایر افراد جویای کار هم درامدزایی داشته باشم.

مرادپسندی افزود: سال گذشته توانستم با دریافت تسهیلات از بخش کشاورزی، ۸ سوله پرورش گل و گیاه آپارتمانی را به مجموعه خودم اضافه کنم.

وی اظهار کرد: جهاد کشاورزی به افرادی که می‌خواهند احداث گلخانه داشته باشند وام‌های با نرخ بهره پایین در اختیار قرار می‌دهد اما امثال ما که سابقه زیادی در این زمینه داریم و جزء قدیمی‌های این صنعت هستیم باید از تسهیلات سرمایه در گردش ۱۵ درصدی استفاده کنیم و انتظار ما حمایت‌های لازم در این زمینه است تا سنگینی نرخ بهره سرمایه در گردش را از دوش ما بردارند و بتوانیم با دغدغه کمتری اقدام به تولید کنیم.

مشکل فروش گل و گیاه داریم

این کارآفرین نمونه خاطرنشان کرد: در زمینه تولید گل و گیاه مشکلی وجود ندارد و تنها مشکل تولیدکنندگان فروش محصول است که بازار مناسبی در داخل و خارج کشور تدارک دیده نشده است.

مرادپسندی افزود: ما آماده تولید هستیم و زمانی می‌توان تولید موفقی داشت که فروش محصول خوبی هم پشت آن باشد و اگر بازار وجود نداشته باشد علاقه‌ها کم‌رنگ و انگیزه برای کار کردن کاهش پیدا می‌کند.

وی گفت: سالانه ۲۰۰ هزار گلدان تولید گل و گیاه در این گلخانه دارم که اگر بازار مناسبی برای فروش محصول داشته باشم این عدد به دو برابر افزایش پیدا می‌کند.

ارزش اقتصادی ۵۰ میلیاردی گل و گیاه در  عباس آباد 

سیدی مسؤول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان عباس‌آباد با بیان اینکه این شهرستان دارای ۷۳ هکتار سطح زیرکشت گل و گیاه در محیط گلخانه است که سالانه ۱۲ میلیون تولید گل دارند، گفت: یک هزار و ۳۲۰ بهره‌بردار در فضای بسته گلخانه‌ای اقدام به پرورش گل و گیاه می کنند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این زمینه اشتغال دارند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان عباس‌آباد به عنوان قطب تولید گل و گیاه کشور مطرح است، افزود: سطح زیرکشت فضای باز گل و گیاه در این شهرستان ۷۸ هکتار است که ۵۶۰ بهره‌بردار مشغول فعالیت هستند.

مسؤول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان عباس‌آباد اضافه کرد: سالانه ۶ میلیون اصله، گلدان، گیاه در فضای باز گل تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

سیدی ارزش اقتصادی گل و گیاهان آپارتمانی در شهرستان عباس آباد را ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

 /۸۶۰۳۵/ج


لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.